Genel

Hint Yağı ile Saç Bakımı

Saç için Hint Yağı  ,Hint Yağının Saça Faydaları ,Saçta Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

Hint yağı saçlara bakım yaparken kullanılan bitkisel bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır.Bizler bu yağın saçlara faydaları ve kullanımı hakkında size bilgiler vereceğiz. Tabiki hint yağı sadece saç için değil özellikle kabızlık gibi sağlık durumları içinde kullanılır daha sonraki yazılarımıza size bunun hakkında da bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Saç için Hint Yağı 

Hint Yağı ile Saç BakımıHint yağı, insanların binlerce yıldır kullandıkları çok amaçlı bir bitkisel yağdır. Ricinus communis bitkisinin tohumlarından yağ çıkarılarak yapılır . Hint tohumları, risin adı verilen zehirli bir enzim içerir. Bununla birlikte, hint yağının maruz kaldığı ısıtma işlemi, yağın güvenli bir şekilde kullanılmasına izin vererek onu etkisiz hale getirir. Hint yağı, bir dizi tıbbi, endüstriyel ve farmasötik kullanıma sahiptir.

Hint yağı uzun bir süredir saç dökülmesi ve inceltilmesi için bir çare olarak kullanılmaktadır. Kuru saçları nemlendirmek, yumuşatmak ve yumuşatmak gibi birçok başka kullanıma da sahiptir. Ayrıca saçlarınızı daha güçlü ve daha kalın hale getirebilir. Bununla birlikte, sadece hint yağını kullanmak için çok daha fazlası bulunmaktadır ve hazırlayınca ne kadar kolay olduğunu da göreceksiniz. Yağınızı saçınıza koymadan önce hazırlamak ve en iyi sonuçları almak için düzgün bir şekilde uygulayın.

Hint Yağının Saça Faydaları

 • Hint yağı içinde bulunan risinoleik asit, saç derinizde kan dolaşımını artırır. Bu da, folikülü ve kafa derisini geliştirir ve saç dökülmesini azaltır. Saç derisini besleyerek ve mikroplara karşı koruma sağlayarak saçınızın köklerini güçlendirir.
 • Hint yağının besin içeriğinin% 90’ı risinoleik asitten oluşur.  Bu, omega-6 ve 9 yağ asitleri ile kombine edilerek, saç millerine ve köklerine nüfuz eder ve onu besler, optimum sağlığını korur ve saç gelişimini hızlandırır.
 • Kepek, genellikle yağlı bir saç derisi veya kaşıntı gibi temel bir sorundan kaynaklanır. Hint yağının antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri onu kepek mücadelesinde etkili bir tedavi haline getirmektedir. Ricinoleik asitin saç derisinin pH’ını dengelediği ve kepek için daha sağlıklı ve elverişsiz bir ortam sağladığı da
 • Hint yağı, saç telindeki keratinin hasarlı boşlukları doldurur. Saçın gerilme mukavemetini arttırır, böylelikle parçalanma ve kırılmaya daha az eğilimlidir.
 • Hint yağı, saç milinin dış katmanına nüfuz eder. Bu sayede saçları koruyarak büyümesine yardımcı olur ve azalan saç dökülmesi ile sonuçlanır, saçlarınızı daha kalın ve daha güçlü yapar.Yukarıda bahsettiğimiz gibi, yağ saçın dış tabakasına nüfuz eder ve keratin hasarlı noktalarına doldurur. Bu süreç, kendi başına, saç keselerini geri kazandırarak saçı pürüzsüzleştirir. Ayrıca şaftların nem kaybına daha az eğilimli olmasını sağlar.
 • Hint yağı, doğal olarak daha zengin ve daha koyu saçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Hint yağının hümektan etkisi, saçınızın gerekli nemi koruyarak koyu tonunu artırmasına olanak tanır.
 • Hint yağı içinde bulunan yağ asitleri saçlarınızda koruyucu bir tabaka oluşturur ve güneşten ve renk kaybından korur. Doğal yağları yeniler ve saç derisini boya ve saç ürünlerindeki sert kimyasalların neden olduğu hasardan korur.  Daha önce açıklandığı gibi, hint yağı, saçınıza şaft boyunca koruyucu bir kaplama sağlar. Bu, daha fazla ışığı yansıtır ve saçınızı daha pürüzsüzleştirir ve daha parlak yapar.

Saçta Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

Hint yağını saç üzerinde kullanmanın en kolay yolu, saç köklerinin bulunduğu bölgeye saç derisine masaj yapmaktır. Masaj süreci ayrıca kan dolaşımını artıracak ve saç uzama olasılıklarını artıracaktır. Kendi hint yağı tarifinizi sadece birkaç malzeme ve minimum çaba ile de yapabilirsiniz.

Malzemeler:

Hint yağı tedavisiniz için üç bileşen  yeterlidir. Uçucu yağ, hint yağı kokusunu azaltabilir.

 • 3 yemek kaşığı hint yağı
 • 1 çorba kaşığı jojoba yağı
 • 3 damla uçucu yağ – birini seçin: nane, biberiye, çay ağacı
 • 1 küçük cam şişe

Üç malzemeyi birlikte karıştırın. Yağları şişeye koyun ve yavaşça çalkalayın. Aşırı uygulama yapmak istemediğinizden ve dikkatlice yıkamak çok zor olduğundan talimatları dikkatlice izleyin. Elinize birkaç damla dökün ve saç derisine iyice sürün. Saç derisinin her bölümüne ulaşıldığından emin olun.Saçlı deri kaplandığında, fazla yağı saçın uçlarına doğru itin. 20 dakika boyunca bir zamanlayıcı ayarlayın. Önce fazla yağı temizlemek için kağıt havlu kullanmak isteyebilirsiniz.Saçlarını şampuanlayın. Saç derisinde ve saçınızda hala yağ varsa yeniden şampuanlayın.Çok fazla uyguladıysanız ve şampuanı çıkarmanız gerekiyorsa, miktarları ayarlamak için not alın.Havlu ile kurulayın. Saçında bir iyileşme görmeye başlamalısın: Zaten sildiğinizde saçlarınız daha parlak olacaktır. İlk birkaç haftada haftada en az 3 veya 4 kez kullanın. Sonuçları bir kez yaşadıktan sonra, tedavilerinizi haftada bir kez değiştirin. Yaz aylarında mola verebilirsiniz.

 

Hint yağı gibi bir çok bitkisel yağ saçlarınız için iyidir. Aşağıdaki yazılarımıza saç sağlığınız ve bakımınız için bakabilirsiniz.

Cilt ve Saç için Zeytin Yağı Faydaları

Argan Yağının Saça Faydaları

Tesbih Ağacı Yağı Saça Kullanımı ve Faydaları

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close