İnsan Papilloma Virüsü Hakkında Her Şey

İnsan Papilloma Virüsü Enfeksiyonu Nedir?

İnsan papilloma virüsü (HPV), insanlar arasında ciltten cilde temas yoluyla geçen viral bir enfeksiyondur. 100’den fazla HPV çeşidi vardır ve bunların 40’tan fazlası cinsel temas ile bulaşabilir; cinsel organlarınızı, ağzınızı veya boğazınızı etkileyebilir.

O kadar yaygındır ki, cinsel yönden aktif çoğu insan, birkaç cinsel partneri olsa bile, bir noktada bir türüne yakalanırlar.

Bazı genital HPV enfeksiyonu vakaları herhangi bir sağlık sorununa neden olmayabilir. Bununla birlikte, bazı HPV türleri genital siğillerin ve hatta rahim ağzı, anüs ve gırtlak kanserlerinin gelişmesine yol açabilir .

HPV Nedenleri

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonuna neden olan virüs, ciltten cilde temas yoluyla bulaşır. Çoğu insan, vajinal, anal ve oral seks de dahil olmak üzere doğrudan cinsel temas yoluyla genital HPV enfeksiyonuna yakalanır.

HPV (İnsan Papilloma Virüsü) deriden deriye bir enfeksiyon olduğundan, bulaşmanın gerçekleşmesi için cinsel ilişki gerekli değildir.

Birçok insan HPV’ye sahiptir ve bunu bilmiyor bile, bu da partnerinizde herhangi bir belirti olmasa bile yine de bulaşıya yakalanabileceğiniz anlamına gelir. Birden fazla HPV türüne sahip olmak da mümkündür.

Nadir durumlarda, HPV’si olan bir anne virüsü doğum sırasında bebeğine bulaştırabilir. Bu olduğunda, çocuk boğazında veya solunum yollarında HPV ile ilişkili siğiller geliştiren, tekrarlayan solunum papillomatozu adı verilen bir durum geliştirebilir.

HPV Semptomları

Çoğu zaman, HPV enfeksiyonu herhangi bir belirgin semptom veya sağlık sorununa neden olmaz.

Aslında, HPV enfeksiyonlarının yüzde 90’ı (10’da 9) iki yıl içinde kendiliğinden geçer. Ancak bu süre zarfında virüs hala kişinin vücudunda olduğu için, o kişi bilmeden HPV bulaştırabilir.

Virüs kendiliğinden geçmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunlar, genital siğiller ve boğazdaki siğilleri (tekrarlayan solunum papillomatozu olarak bilinir) içerir.

HPV ayrıca rahim ağzı kanserine ve diğer cinsel organ, baş, boyun ve gırtlak kanserlerine neden olabilir .

Siğillere neden olan HPV türleri, kansere neden olan türlerden farklıdır. Bu nedenle, HPV’nin neden olduğu genital siğillere sahip olmak, kanser geliştireceğiniz anlamına gelmez.

HPV’nin neden olduğu kanserler, kanserin sonraki aşamalarına gelene kadar genellikle belirti göstermez. Düzenli taramalar, HPV ile ilgili sağlık sorunlarının daha erken teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Bu, durumu iyileştirebilir ve hayatta kalma şansını artırabilir.

Erkeklerde HPV

HPV ile enfekte olan birçok erkeğin hiçbir semptomu yoktur, ancak bazılarında genital siğiller gelişebilir. Penisinizde, skrotumunuzda veya anüsünüzde olağandışı yumrular veya lezyonlar fark ederseniz doktorunuza görünün.

Bazı HPV türleri erkeklerde penis, anal ve boğaz kanserine neden olabilir. Anal seks yapan erkekler ve bağışıklık sistemi zayıflamış erkekler de dahil olmak üzere bazı erkekler HPV ile ilişkili kanserler geliştirme riski altında olabilir.

Genital siğillere neden olan HPV türleri, kansere neden olanlarla aynı değildir. 

Kadınlarda HPV

Tahmin edilene göre kadınların yüzde 80’i yaşamları boyunca en az bir HPV tipine yakalanacaktır. Erkeklerde olduğu gibi, HPV bulaşan birçok kadında herhangi bir belirti görülmez ve enfeksiyon herhangi bir sağlık sorununa neden olmadan geçer.

Bazı kadınlar vajinanın içinde, anüsün içinde veya çevresinde ve serviks veya vulvada görülebilen genital siğiller olduğunu fark edebilir.

Genital bölgenizde veya çevresinde açıklanamayan şişlik veya büyüme fark ederseniz, doktorunuzdan randevu alın.

Bazı HPV türleri rahim ağzı kanserine veya vajina, anüs veya boğaz kanserlerine neden olabilir. Düzenli tarama, kadınlarda rahim ağzı kanseri ile ilişkili değişiklikleri tespit etmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, servikal hücreler üzerinde yapılan DNA testleri, genital kanserler ile ilişkili HPV suşlarını tespit edebilir.

HPV Testleri

HPV testi erkeklerde ve kadınlarda farklıdır.

KADIN

Kadınların cinsel aktivitenin başlangıcına bakılmaksızın 21 yaşında ilk Pap testini veya Pap smear‘ı yaptırmaları önerilmektedir.

Düzenli Pap testleri, kadınlarda anormal hücreleri tanımlamaya yardımcı olur. Bunlar rahim ağzı kanserini veya diğer HPV ile ilgili sorunları işaret edebilir.

21-29 yaş arası kadınlar her üç yılda bir Pap testi yaptırmalıdır. 30-65 yaşları arasında kadınlar aşağıdakilerden birini yapmalıdır:

 • Her üç yılda bir Pap testi alın
 • Her beş yılda bir HPV testi yaptırmak; yüksek riskli HPV (hrHPV) türlerini tarayacaktır
 • Her iki testi beş yılda bir birlikte almak; bu ortak test olarak bilinir

30 yaşından küçükseniz, doktorunuz veya jinekoloğunuz Pap sonuçlarınız anormal ise HPV testi de isteyebilir.

HPV’nin kansere yol açabilen en az 14 suş’u vardır. Bu türlerden birine sahipseniz, doktorunuz sizi servikal değişiklikler için izlemek isteyebilir.

Daha sık bir Pap testi yaptırmanız gerekebilir. Doktorunuz ayrıca kolposkopi gibi bir takip prosedürü isteyebilir.

Kansere yol açan servikal değişikliklerin gelişmesi genellikle uzun yıllar alır ve HPV enfeksiyonları genellikle kansere neden olmadan kendiliğinden geçer. Anormal veya kanser öncesi hücreler için tedavi görmek yerine dikkatli bir bekleme sürecini takip etmek isteyebilirsiniz.

ERKEK

HPV DNA testinin yalnızca kadınlarda HPV teşhisi için mevcut olduğuna dikkat etmek önemlidir. Şu anda erkeklerde HPV teşhisi onaylı bir test bulunmamaktadır.

Erkeklerde makat, gırtlak veya penis kanseri için rutin tarama şu anda önerilmemektedir.

Bazı doktorlar, makat kanseri geliştirme riski yüksek olan erkekler için anal Pap testi yapabilir. Buna, anal seks yapan erkekler ve HIV’li erkekler de dahildir.

HPV Tedavileri

Çoğu HPV vakası kendiliğinden geçer, bu nedenle enfeksiyonun kendisi için bir tedavi yoktur. Bunun yerine, doktorunuz HPV enfeksiyonunun devam edip etmediğini ve daha fazla takip gerektiren herhangi bir hücre değişikliğinin gelişip gelişmediğini görmek için muhtemelen bir yıl içinde tekrar test için gelmenizi isteyecektir.

Genital siğiller reçeteli ilaçlarla, elektrik akımıyla yakılarak veya sıvı nitrojenle dondurularak tedavi edilebilir. Ancak fiziksel siğillerden kurtulmak virüsün kendisini tedavi etmez ve siğiller geri gelebilir.

Prekanseröz hücreler, doktorunuzun ofisinde gerçekleştirilen kısa bir prosedürle alınabilir. HPV’den gelişen kanserler, kemoterapi, radyasyon tedavisi veya ameliyat gibi yöntemlerle tedavi edilebilir. Bazen birden fazla yöntem kullanılabilir.

Şu anda HPV enfeksiyonu için tıbbi olarak desteklenen herhangi bir doğal tedavi bulunmamaktadır.

HPV ve rahim ağzı kanseri için rutin tarama, HPV enfeksiyonundan kaynaklanabilecek sağlık sorunlarının belirlenmesi, izlenmesi ve tedavisi için önemlidir. 

HPV Nasıl Bulaşır?

Kondom kullanmadan cinsel teması olan herkes HPV enfeksiyonu için risk altındadır. Birini HPV enfeksiyonu için artan bir risk altına sokabilecek diğer faktörler şunlardır:

 • Artan sayıda cinsel partner
 • Korunmasız vajinal, oral veya anal seks
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • HPV’si olan bir cinsel partnere sahip olmak

Yüksek riskli bir HPV türüne yakalanırsanız, bazı faktörler enfeksiyonun devam etme ve kansere dönüşme olasılığını artırabilir:

 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • Gonore, klamidya ve herpes simpleks gibi diğer STI’lere sahip olmak
 • Kronik iltihap
 • Birçok çocuğa sahip olmak (rahim ağzı kanseri)
 • Uzun süre oral kontraseptif kullanmak (rahim ağzı kanseri)
 • Tütün ürünleri kullanmak (ağız veya boğaz kanseri)
 • Anal seks yapmak (makat kanseri)

HPV Önleme

HPV’yi önlemenin en kolay yolu prezervatif kullanmak ve güvenli seks yapmaktır.

Ek olarak, Gardasil 9 aşısı, HPV’nin neden olduğu genital siğillerin ve kanserlerin önlenmesi için mevcuttur. Aşı, kanser veya genital siğillerle ilişkili olduğu bilinen dokuz HPV türüne karşı koruma sağlayabilir.

Aşının iki dozu en az altı ay arayla verilmektedir. 15 ila 26 yaş arasındaki kadınlar ve erkekler üç dozluk bir programda aşılanabilir.

HPV ile ilişkili sağlık sorunlarını önlemek için düzenli sağlık kontrolleri, taramalar ve Pap smear yaptırdığınızdan emin olun. 

HPV ve Hamilelik

HPV kapmak hamile kalma şansınızı azaltmaz. Hamileyseniz ve HPV’niz varsa, tedaviyi doğum sonrasına ertelemek isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı durumlarda HPV enfeksiyonu komplikasyonlara neden olabilir.

Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler genital siğillerin büyümesine neden olabilir ve bazı durumlarda bu siğiller kanayabilir. Genital siğiller yaygınsa bu durum vajinal doğumu zorlaştırabilir.

Genital siğiller doğum kanalını tıkadığında, sezaryen gerekebilir.

Nadir durumlarda, HPV’li bir kadın bunu bebeğine aktarabilir. Bu olduğunda, tekrarlayan solunum papillomatozu adı verilen nadir fakat ciddi bir durum ortaya çıkabilir. Bu durumda çocuklar, solunum yollarında HPV ile ilişkili büyümeler geliştirir.

Hamilelik sırasında rahim ağzı değişiklikleri yine de meydana gelebilir, bu nedenle hamileyken rahim ağzı kanseri ve HPV için rutin taramaya devam etmeyi planlamalısınız.

HPV Gerçekleri Ve İstatistikleri

HPV enfeksiyonu hakkında bazı ek gerçekler ve istatistikler şunlardır:

 • Tahmin edilene göre 14 milyon insan her yıl yeni HPV kapacaktır.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl HPV nedenli 33.000’den fazla   erkekler ve kadında kanser görülmektedir.
 • Tahmin edilene göre makat kanserlerinin yüzde 95‘i HPV enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Bu vakaların çoğuna bir tür HPV neden olur: HPV 16.
 • İki HPV suşu – HPV 16 ve 18 – rahim ağzı kanseri vakalarının en azından yüzde 70‘ine neden olur. Aşılama, bu türlere yakalanmaya karşı koruma sağlayabilir.

İnsan Papilloma Virüsü Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey yazımızı beğendiyseniz Sağlıklı Yaşam Hayatınıza Yıllar Katabilir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Related posts

Leave a Comment