İşyerinde Sosyal Mesafe Kuralları İçin 5 Öneri

sosyal mesafe

Evden çalışamayanlar için, işyerinde uygulayacakları sosyal mesafe kuralları Covid-19’un yayılmasını yavaşlatmak için hayati önem taşıyor.

Amerika’da Mesleki Sağlık ve Güvenlik Müdürlüğü (OSHA), bizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün, Sağlık Bakanlığı’nın ve CDC (Centers for Disease Control and Prevention) bildirdiği sosyal mesafe kurallarına önem verilmesi ve uyulmasını şiddetle belirtiyor.

Sizlere sosyal mesafe kurallarını uygulayabilmek adına bir kaç tane öneri vereceğiz.

İşyerinde  Sosyal Mesafe ve Zorlukları

Evde çalışanlar çalışma ortamları üzerinde hijyen durumunu sağlama açısından kontrol sahibidirler. Ancak ofis ve fabrika vb. yerlerde çalışanların çalışma ortamlarını kontrol edebilmeleri zordur.

Türkiye’de bazı zamanlarda maske takmak zorunlu bazı zama

 

nlarda değil. Konu üzerinde ülkemizde henüz bir araştırma yapılmadı ama Amerika’da yapılan bir anket çalışmasına göre insanların sadece %48’i devamlı maske kullanıyorlar.

Yapılan araştırma haziran öncesinde olduğundan bu oranın insanların bir kısmının Covid-19‘u ciddi bir tehdit olarak görmemesinden kaynaklanıyordu. Bu günkü rakamları net olarak bilemesek te maske kullanımının hala istenen seviyede olmadığını getirilen yasaklardan biliyoruz.

Çalışma arkadaşlarınız virüsü ciddiye almıyor olabilir. Bazı çalışanlar onların yanında maske takılınca alınganlık yapabilir. Bunlar maalesef günlük hayatın içerisinde karşılaştığımız durumlar.

Çalışanların hepsi salgını ciddiye alıp sosyal mesafe ve maske kurallarına uysa bile bazı durumlar kendimizi korumayı zorlaştırabilir:

  • Sosyal mesafe veya maske kurallarına uymayan müşteriler
  • Mesafe kurallarını uygulamayı imkansız hale getiren küçük çalışma alanları
  • Sağlık hizmetleri gibi yakın temas gerektiren meslekler
  • Başkalarının dokunduğu araç, gereç, malzeme vb şeylere dokunmak
  • Yaşlı bakımı veya öğretmenlik gibi fiziksel temas gerektirebilecek meslekler

Sosyal Mesafe Neden Önemli?

Sokağa çıkma yasakları geride kaldı ve birçok işyeri kepenklerini açarak işbaşı yaptı.

İşbaşıyla birlikte coronavirüs vaka sayısı hızla artmaya başladı ve bir çok işyeri çalışanları evden çalışma modeline yönlendirdi.

Covid-19 maske takmayan insanların olduğu ortamlarda çok kolay bulaşır. Özellikle kapalı alanlarda başkalarıyla 15 dakikadan fazla zaman geçiren insanlar çok yüksek risk altıdadır.

Solunum yolundan daha az da olsa daha önce virüsün bulaştığı yüzeylere dokuna

rak ta bu hastalığa yakalananlar olabiliyor. Virüs bulaşmış insanlar öksürerek veya hapşırarak virüsü ortamdaki cisimlerin yüzeylerine bulaştırabilir. Farkında olmadan bu yüzeylere dokunabilir ve elimizi yıkamadan ağzımıza ve burnumuza dokunmamız durumunda virüse yakalanabiliriz.

Ofis ortamlarındaki küçük alanlarda birden fazla kişinin çalıştığı ortamlar virüsün yayılması için ideal yerlerdir.

Sosyal mesafe bu gibi durumlarda oldukça önemlidir. Herkesin işe geldiği hatta koronavirüs testi pozitif çıkan çalışanların da bulunduğu iş ortamlarında sosyal mesae kurallarına uymak virüsün bulaşma ihtimalini kritik derecelerde düşürmektedir.

İşyerinde Sosyal Mesafe Önerileri

Hazırladığımız bu öneriler işyerlerinde sosyal mesafe kuralları ve virüsten koru

nma için size yardımcı olabilirler:

A. Sosyal Mesafe Kuralları Konusunda Dayatmacı Olun

Çalışma arkadaşlarınızla iyi geçinmek iş hayatını kolaylaştırır. Hatta bazen eğlenceli hale bile getirebilir.

Bu çalışma ortamında arkadaşlarınızı kırmamak için size fazla yaklaşanları veya maske takmayanları uyarma konusunda isteksiz olabilirsiniz. Bu konuda bir adım atıp kendinizi bu kuralları dayatmaya mecbur hissetmelisiniz. Sağlığınız iş hayatından ve arkadaşlıktan daha önemli olabilir.

Özellikle başkalarını kırmadan onlara sosyal mesafe kurallarını hatırlatmak için bazı kalıp cümleler üzerinde çalışabilirsiniz:

  • “Ben evde yaşlılarla yaşadığım için yüksek risk grubundayım, acaba bir kaç adım geride durabilir misin?”
  • “Uzaktan uzağa konuşmak bence de garip ama bu virüs yüzünden çok gerginim. Acaba biraz ilerde durabilir misin?”
  • “Bu muhabbeti, telefondan veya internetten yapsak olmaz mı?”
  • “Yanlış anlamazsan ben bir iki adım geride duracağım, malum sosyal mesafe kuralları var.”
  • “Rica etsem maskeni takabilir misin? Ofiste kimse kimseye virüs bulaştırmasın.”

Bu konuda ısrarlı ve dayatmacı olanlar virüsün yayılmasını yavaşlatabilir ve hatta bir çok hayatı kurtarabilirler.

B. Maske Takın

Maske takanlar virüsün yayılmasını kapalı ortamlarda bile yavaşlatabilir. Ancak unutulmamalıdır ki ancak herkes maske takarsa bu korunma tekniğinden gerekli verimi alabiliriz. Bu yüzden herkes diğer çalışma arkadaşlarını maske takma konusunda takip etmeli ve uyarmalıdır.

Maske kullanımından faydalanmak için şu adımlara dikkat etmelisiniz:

Maskenin hem ağzınızı hem de burnunuzu kapattığından emin olun.

Maskenin çok gevşek olmadığından emin olun. Yüzünüz ve maske arasında boşluk kalmasın.

Medikal maskenizin üzerine kumaş maske kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede hem çift katmanlı koruma olur hem de cerrahi maskenizin ömrünü daha uzatmış olursunuz.

Maskenize ellerinizle dokunmamaya özen gösterin.

Maskeyi sürekli kullanın. Maskeyi sürekli takıp çıkartmak bulaşma riskini arttırmaktadır.

C. Ofis Ortamınızda Güvenli Kuralların Oluşturulmasını Talep Edin

Çalışma ortamında çalışanların birbirini uyarması yerine sosyal mesafe, maske kullanımı ve diğer güvenlik tedbirlerinin kural olarak bulunması çalışanlar arasında oluşabilecek gerginliği önleyecektir.

Çalışanlar yöneticilerinden Sağlık Bakanlığı İşyeri Ve Ofislerde Alınacak Önlemler listesinin uygulanmasını isteyebilirler.

D. Yasal Haklarınızı Bilin

Çalışanların sağlığı Covid-19 salgını süresince yasalarla korunmaktadır. Sağlık problemleri olanlar uzaktan çalışma veya benzeri çalışma koşulları iyileştirmesi talep edebilirler. Sadece sağlık problemi olanlar değil yüksek risk grubunda olanlarda bu iyileştirmeleri talep edebilirler.

Sürekli değişen yasaların olduğu bir ortamda olduğumuz için burdaki bilgilerin değişebileceğini unutmayın ve kendiniz güncel yasal durumları araştırınız. Ancak şu anda esnek çalışma, işten çıkarma yasağı vb haklarınızın olduğunu unutmayın.

Sendikaların ve meslek odalarının avukatları güncel durumla ilgili yasal haklarınız hakkında sizi ücretsiz bilgilendireceklerdir.

E. Esnek Çalışma Koşulları Talep Edin

Eğer evden çalışma imkanınız varsa bunu mutlaka talep etmelisiniz. Haftanın belli günlerinde dahi işyeri yerine evde çalışmak virüse yakalanma/yayma riskinizi azaltacaktır.

Evden çalışmanın uygun olmadığı durumlarda çalışma saatlerinizi değiştirmeyi veya vardiyalı sisteme geçmeyi talep edebilirsiniz.

Sonsöz

İşyerinde olmak karantina döneminde akıl sağlığınız için iyi olabilir. Güvenli ortamın sağlandığı iş ortamlarında bulunmak karantina döneminde evde kapalı kalmanın yarattığı stresi azaltabilir. Ancak dışarda olmak ve bunun yarattığı gerginliği de hesaba katmalıyız.

Sosyal mesafe ve maske kullanımı çalışanların güvende olması için olmazsa olmazların başında geliyor.

Virüsten korkmayanlar veya önemsemeyenler başkalarını da düşünerek onları nasıl etkileyeceğini akıllarına getirmeliler.

Her işyerinde en az bir insanla kontak kurmuş her kişi yüksek risk grubundadır. Bu yüzden başka işyerlerine gidildiğinde hem kendimizi hem o çalışanları korumak için aramızdaki mesafeyi korumaya özen göstermeliyiz.

Covid-19 hakkında diğer makalelerimizi incelemeyi unutmayın, sağlıklı kalın.

Related posts

Leave a Comment