Genel

Jojoba Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Saç için Jojoba  Yağı  ,Saç için Jojoba Yağının Faydaları ,Jojoba Yağı Saç Dökülmesini Engeller  ,Jojoba Yağının Saça Kullanımı

Saç sağlığınız için jojoba yağı kullanımı oldukça etkilidir. Bitkisel yağlar geçmişten günümüze saç bakımı için kullanılmaktadır ve saçlarınızı korumanın yanı sıra parlaklık kazandırmak ve bazı saç sorunlarını engellemek için etkilidir. Bu yazımızda sizlere jojoba yağının saça faydalarından ve saç bakımınızı yaparken nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Saç için Jojoba  Yağı 

Jojoba yağı, jojoba bitkisinin tohumlarından elde edilen yağ benzeri bir balmumudur. Jojoba bitkisi, güneybatı Amerika’ya özgü bir çalıdır. Arizona, Güney Kaliforniya ve Meksika çöl bölgelerinde yetişir. Üreticiler, 1970’lerde yağı kozmetik ve gıdaya katılmaya başlamışlardır. İnanılmaz derecede çok yönlü ve kullanımları sayılacak kadar çoktur. En popüler amaçlarından biri kozmetik ürünlerdir. Çeşitli saç, deri ve tırnak ürünlerinde bulunur.

Jojoba Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır Bugün, birçok türde güzellik ve saç bakım ürünlerinde jojoba yağı bulmanız olasıdır. Jojoba yağı yağlı bir bileşime sahiptir, bu yüzden nemlendirici olarak kullanılabilir . Saç kurutma makinelerine, kuruluğa, kırılmaya ve bölünmüş uçlara karşı ek koruma sağlamak için de eklenebilir. Yağ ayrıca saç derisini nemlendirebilir ve kepek giderici olarak kullanılabilir. Jojoba, C vitamini, B vitaminleri, E vitamini, bakır ve çinko gibi saçları besleyen vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Saçları güçlendirdiği için, jojoba yağının saç dökülmesini önlediği ve saç kalınlığını artıracağı düşünülmektedir . Bunun arkasındaki fikir, yağın saç dökülmesine neden olan kurumayı önleyen saç foliküllerini nemlendirmesidir.

Saç için Jojoba Yağının Faydaları

  • Saçlarımız genellikle düzenli şekillendirme ve ısıtmayla kötü bir hal almaktadır.  Saçlarınızı her boyadığınız zaman, saç telleri uzun vadede onlara zarar verebilecek sert kimyasallara maruz kalır. Kimyasal yüklü şampuanlar, saç kremleri, şekillendirme jelleri ve saç spreyleri saçlarınızı kuru, kırılgan ve hasarlı hale getirir.  Bu saç ürünleri ve şekillendirmenin neden olduğu hasara karşı koymak için saçınızı derinlemesine şekillendirmek için jojoba yağı son derece faydalıdır.
  • Jojoba yağı tıkanmış ve kabuklu sebumun izlerini temizlemeye yardımcı olur. Bu da saç dökülmesini ve kırılmayı azaltmaya yardımcı olabilir . Antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri saç derisini temiz ve sağlıklı tutar.Jojoba yağı saçı birikmesini ve havadaki partikülleri saçınızdan temizleyebilir. Keratoplastik etkisi saçı parlak hale getirir ve doğal rengini ortaya çıkarır.
  • Jojoba yağı bir serum olarak harika çalışır ve saça sağlıklı bir parlaklık kazandırır .Bu doğal yağ, saç keselerini yumuşatır ve kuru, kıvırcık ve mat saçları yumuşatır. Saç millerindeki doğal nemi kapatmaya yardımcı olur. Ayrıca kirleticilerin ve kimyasalların neden olduğu hasarı en aza indirerek saçlara parlaklık  katar.
  • Donuk ve kıvırcık saçlarınız varsa, dokusunu ve görünümünü iyileştirmek için jojoba yağı kullanın. Saç kremi amacına hizmet eder.Yağa saç derisine ve saçlara masaj yaparak, uçlara da dikkat ederek. Yağda bulunan proteinler ve mineraller, doğal bir saç kremi olarak hareket etmesini ve saçlarınızın yumuşak ve parlak olmasını sağlar. Saç köklerini nemlendirir ve daha fazla hasara karşı güçlendirir. Yağ, saçları rahatsız eden ve elverişsiz koşullara maruz kaldığında kırılgan ve donuklaşmasını önler.

Kuru,Yağlı ve Renkli Saçlar için Jojoba Yağı

  • Jojoba, kuru saç derisi için mükemmel bir nemlendiricidir ve kepek ve kırılgan deriden kurtulmanıza yardımcı olur. Jojoba yağı, derinizi buharlaşmadan gözeneklere kadar nemlendirir. Bu, derin ve kalıcı bir nemlendirici etkiye neden olur ve saç derisinin pH seviyesini dengeler. Ayrıca antibakteriyel özellikleri ile saç derisini sağlıklı tutar. Bu özellikle saç derisinde kepek, kuru kafa derisi ve sedef hastalığı olan insanlar için rahatlatıcıdır. Saç derisini iyi nemlendirir ve saçı köklerinden güçlü tutar .
  • Yağlı bir saç derisi saçınıza gerçekten zarar verebilir. Piyasada bulunan ürünlerin çoğu, genellikle saçları kurutur. Şampuanlama, saçları mat ve cansız hale getirdiği için problemi şiddetlendirir. Jojoba yağı saç derisindeki sebum atılımını kontrol etmeye yardımcı olur. Tıkanmış gözeneklerdeki sebum akışını düzenler ve saçınızdaki yağ miktarını dengeler.
  • Saçlarınız renkli ise, yüzmeye gitmeden önce saçınıza jojoba yağı sürün. Bu saç keselerini kapatmaya yardımcı olur ve zararlı kimyasalların saç rengini değiştirmesini önler.

Jojoba Yağı Saç Dökülmesini Engeller 

Saç uzatmak için jojoba yağı kullanmak, bu ekstra artışı sağlamak için mükemmel bir yoldur. Saçlarımız nemlendirmek için sebum veya yağ salgılar. Çoğu zaman, aşırı sebum saç foliküllerini bloke eden bez tarafından salgılanır. Bu saç dökülmesine ve saç kırılmasına neden olur. Saç büyümesi oranı da tıkalı foliküller nedeniyle olumsuz etkilenir.

Jojoba yağı, tıkanmış saç köklerinin neden olduğu saç dökülmesini ve incelmesini önler. Bu tıkanıklıkları çözer ve temizler ve saç uzamasına sağlayan  yeni saç hücrelerinin gelişimini destekler. Şampuanlamadan önce saçlarınızın sıcak bir yağ tedavisi yapması için jojoba yağı kullanabilirsiniz. Saç derisini masaj yapmak için jojoba yağı kullanmak saç foliküllerinin büyümesini uyaran kan dolaşımını artırır .

Jojoba yağının saç çıkarma özelliği bulunmaz kellik sorunlarınızı çözmez, saç dökülmesine neden olan veya saç uzamasına engel olan sorunlarınızı çözerek normal saç büyümenizi gerçekleştirmenize yardımcı olur. 

 

Jojoba Yağının Saça Kullanımı

Önceden yağı ısıtın, böylece uygulanması daha kolaydır. Bunu bir  mikrodalgada güvenli bir kapta  yapabilirsiniz. Yaklaşık 1 yemek kaşığı kullanın , eğer saçlarınız uzun ise 2 yemek kaşığı da kullanabilirsiniz.  Saç diplerine uygulayınız ve saç uçlarına eşit şekilde uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve sonra şampuanı, koşulu ve durulayın. Tıkanmış saç derisi gözeneklerinden kurtulmak için kafa derisine doğrudan uygulama yapmaktan kaçının. Kuru saç derisi veya kepek için başvuruyorsanız, doğrudan cilde çok az miktarda sürün(yaklaşık 1–2 damla).

Kullanmadan önce en sevdiğiniz şampuan veya saç kremi bir damla jojoba yağı (yaklaşık 3-5 damla) bir damla ekleyin. Doğal malzemelerden biri olarak jojoba yağı içeren bir şampuan veya kremi satın almanız da yeterli olabilir. Bu, onu elde etmenin ve kullanmanın en kolay yollarından biridir.

Jojoba Yağı Saç Maskesi 

Jojoba yağı cildinizin doğal yağlarını taklit eder ve saçları derinden etkiler. Hindistan cevizi yağı nemi artırır ve kıvamı arttırır. Lavanta esansiyel yağı kafa derisi üzerinde mantarı azaltır ve hoş kokar.

malzemeler : 

  • 1 bardak hindistan cevizi yağı
  • 2 çay kaşığı jojoba yağı
  • 5 damla lavanta esansiyel yağı

 

jojoba yağı ve diğer malzemeleri kasede birleştirin. Isıda 7-10 dakika karıştırın. Jojoba yağ koşullandırıcıya aktarın ve son kullanma tarihini işaretleyin (hindistan cevizi yağı ile aynıdır). Saçlara çeyrek boyutta sürün, saç uçlarına uygulayın ve köklerine hafifçe uygulayın. 3-5 dakika bekleyin, her zamanki gibi iyice durulayın ve tarzı uygulayın. Kalın kıvamı korumak için jojoba yağ kremi buzdolabında saklayın.

 

Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Tesbih Ağacı Yağı Saça Kullanımı ve Faydaları

Saç Bakımında Çay Ağacı Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close