Kadın Sağlığı için Gerekli Testler

Kadın sağlığı ile ilgili her yaş döneminde yapılması gereken bazı testler bulunur. Amacı her hangi bir rahatsızlığın erken tespitidir. Yani sağlıklı kalmak, yapabileceğiniz en zor şey değildir, ancak biraz çaba ve dikkat gerektirir. Kadın sağlığı için gerekli testler, potansiyel sağlık sorunlarını hala tedavi edilebilir durumdalarken tespit etmek için kullanılan uygun tarama testlerini içerir.

İhtiyaç duyacağınız tarama testleri yaşlandıkça değişecektir. Bir teste başladığınızda, muhtemelen hayatınızın geri kalanında periyodik olarak gerekli olacaktır.

20’li ve 30’lu yaşlarınızda ihtiyacınız olan testler

Pelvik Muayene Ve Pap Smear

Cinsel geçmişine bakılmaksızın, 21 yaş ve üstü kadınlar her üç yılda bir Pap smear yaptırmalıdır. Pap smear testi rahim ağzı kanseri belirtilerini arar. Doktorunuz, arka arkaya üç normal Pap testinden sonra daha seyrek olarak smear yaptırmanıza izin verebilir. Bu aralık, negatif HPV testi olan yaşlı kadınlarda da uzatılabilir.

Ayrıca bireysel risk faktörlerine ve yaş önerilerine göre cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) için test yaptırılabilir.

Meme Kanseri Taraması

Meme kanseri taraması, klinik muayeneler ve tarama mamogramlarından oluşur. Göğüs kanseri olan aile üyeleriniz varsa, doktorunuz belirli genlere (BRCA1 veya BRCA 2) bağlı daha tehlikeli meme kanseri türleri için risk altında olup olmadığınızı görmek için sizi tarayacaktır. Risk altındaysanız, doktorunuz genetik danışmanlık veya BRCA testi önerebilir.

Fizik Sınavı

20’li yaşlarınızda iki temel fiziksel değeriniz olmalıdır. Her muayenede doktorunuz dikkatli bir baştan aşağı değerlendirme yapmalı ve aşağıdakileri kontrol etmelidir:

 • Boy
 • Ağırlık
 • Vücut kitle indeksi (BMI)

Doktorunuz ayrıca size şu konularda sorular sorabilir:

 • Depresyon
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Sigara içmek
 • Diyet ve egzersiz
 • Aşılama geçmişi
 • Yakın / partner şiddeti

Kolesterol Testi

20 yaş ve üstü kadınlar, koroner kalp hastalığı riski altındaysa, kolesterol seviyeleri ve trigliseritler için temel bir tarama yaptırmalıdır. Amerikan Kalp Derneği kadınlar için, 20 yaşından başlayarak her dört ila altı yılda bir kolesterol taraması önerir. 45 yaşından sonra kalp hastalığı riski arttıkça, kolestterol taraması da önem kazanmaktadır.

Kan Basıncı Taraması

Kan basıncınız 140/90’dan yüksekse hipertansiyon veya yüksek tansiyon tanısı konur. Yüksek tansiyon başka komplikasyonlara yol açabileceğinden, 120/80 veya altı ise iki yılda bir kontrol edilmelidir. Daha yüksekse, doktorunuz daha sık kontrol edilmesini önerebilir. Yüksek tansiyon teşhisi konulursa, ayrıca diyabet taraması da yaptırmalısınız.

Göz Testi

Kontak lens veya gözlük takıyorsanız iki yılda bir göz taraması yaptırın. Görme probleminiz yoksa tarama gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, herhangi bir endişeniz varsa bir göz doktoruna görünmelisiniz.

Diş Muayenesi

Muayene ve temizlik için her yıl diş hekimine gitmelisiniz.

Aşılar

Özellikle 65 yaşın üzerindeyseniz veya sizi enfeksiyona daha yatkın kılan risk faktörlerine sahipseniz, her yıl grip aşısı yaptırmalısınız.

19 yaşından başlayarak her 10 yılda bir tetanoz-difteri güçlendiricisi almalısınız.

26 yaşından küçükseniz HPV aşısını düşünmelisiniz.

Hiç suçiçeği geçirmediyseniz, suçiçeği aşısı yaptırmalısınız.

40’lı Ve 60’lı Yaşlarınızda İhtiyacınız Olan Testler

20’li yaşlarda başladığınız testler 40’lı yaşlarınızda da devam edecek, ancak testlerin zamanlaması değişecektir. 

 • Gözlük takmasanız bile her iki yılda bir göz muayenesi yaptırın
 • Her bir ila beş yılda bir fiziksel testler
 • Her yıl profesyonel bir göğüs muayenesi yaptırın
 • 60 yaşından sonra zona aşısı yaptırmayı düşünün

Ayrıca 40’lı yaşlarınızdan itibaren birkaç yeni teste ihtiyacınız olacak.

Mamografi

Tüm kadınlar meme kanserini taramak için mamografi çektirmelidir. Ne sıklıkla tedavi aradığınız yaşa göre değişir.  50 ve 74 yaş arasındaki kadınlarda her yıl mamografi önerilir. 50 yaşından küçük kadınlar, ne sıklıkla mamografi çektireceklerini belirlemek için doktorlarına danışmalıdır.

75 yaş üstü kadınlar için, mamografinin bu yaş grubundaki kadınlar üzerindeki etkileri konusunda yeterince araştırma yapılmaması nedeni ile net bir öneri yoktur.

Göğüs Muayenesi

40’lı yaşlarınızdan başlayarak, sağlık uzmanınız yıllık göğüs muayeneleri yapacak. Göğüslerinizi boyut veya şekil, kızarıklık ve çukurlaşma ve yumrular açısından görsel ve manuel olarak kontrol edeceklerdir. Ayrıca, hafifçe sıkıldığında meme uçlarınızın sıvı üretip üretmediğini de kontrol edebilirler.

Göğüslerinizin nasıl göründüğünün ve nasıl hissettiğinin farkında olmalı ve değişiklikleri doktorunuza bildirmelisiniz.

Kolon Kanseri Taraması

50 yaşına geldiğinizde, kolon kanseri taramasına başlamalısınız. Olası testler şunları içerir:

 • Kolonoskopi (10 yılda bir)
 • Çift ​​kontrastlı baryum lavmanı (her beş yılda bir)
 • Bilgisayarlı tomografik kolonoskopi (beş yılda bir)

Yüksek kolon kanseri riski altındaysanız daha sık taramaya ihtiyacınız olabilir. 75 yaşına kadar bunun için taranmalısınız.

Cilt Kontrolleri

Erken yakalamak için, 18 yaşından itibaren yeni veya şüpheli benler arayarak ayda bir kendinizi kontrol edin. Bir tıp uzmanı tarafından yapılan taramalar, hastanın risk faktörlerine dayanır.

Bu risk faktörleri şunları içerebilir:

 • Önemli ölçüde güneşe maruz kalma
 • Ailede cilt kanseri öyküsü
 • Açık ten
 • Birden fazla olağandışı köstebek varlığı
 • Özellikle yaşamın erken dönemlerinde, birkaç kabarcıklı güneş yanığı öyküsü

65 yaşından sonra ihtiyacınız olan testler

Kadın sağlığı için gerekli testler yaşlandıkça değişmeye devam eder. Örneğin, kan basıncınız artık yıllık olarak kontrol edilmelidir.

Kolesterolünüz her üç ila beş yılda bir veya anormal ise daha sık kontrol edilmelidir.

Kemik Yoğunluğu Testi

65 yaş ve üstü kadınlar osteoporoz açısından taranmalıdır. Daha önce kırık yaşadıysanız, menopozdan geçtikten sonra kemik yoğunluğu testi yaptırmalısınız. 65 yaşın altındaysanız ve kırık riskiniz yüksekse yine bu testi yaptırmalısınız.

İşitme Testi

Odyogram, çeşitli ses ve yoğunluk seviyelerinde işitme duyunuzun kontrolüdür. Yılda bir kez ihtiyacınız olabilir.

Pnömoni Aşısı

Bu, bir yıl arayla uygulanan iki aşı dizisidir. 65 yaşın üzerindeki kişilerin zatürreye karşı aşılanması önerilir.

İhtiyaç Duyabileceğiniz Diğer Testler

Sağlığınıza bağlı olarak, doktorunuz standart yaşa dayalı testleri desteklemek için başka tarama testleri isteyebilir.

Depresyon Taraması

Kadınların depresyon yaşama olasılığının erkeklerden yüzde 70 daha fazla olduğu belirtiliyor. Ruh halinizle ilgili endişeleriniz varsa, bu tarama için doktorunuza danışın. Doktorunuz belirtiler hakkında aşağıdakilerle ilgili sorular soracaktır:

 • Uyku sorunları
 • Sinirlilik
 • Libido veya cinsel ilgi kaybı
 • Tembellik
 • Olağan faaliyetlere ilgi kaybı

Diyabet Testi

Yüksek diyabet riski altındaysanız, 40’lı yaşlarınızdan itibaren her üç yılda bir prediyabet ve diyabet taraması yaptırmanız gerekebilir. Kan basıncınız 135 / 80’in üzerindeyse veya yüksek kolesterol seviyeniz varsa, doktorunuz sizi tip 2 diyabet için tarayabilir.

Diyabet risk faktörleri şunları içerir:

 • Fiziksel hareketsizlik
 • Şiddetli obezite
 • Diyabetli birinci derece akraba

Kadın sağlığı için gerekli testlerden bahsetmeye çalıştık. İsterseniz Sağlıklı Yaşam Hayatınıza Yıllar Katabilir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related posts

One Thought to “Kadın Sağlığı için Gerekli Testler”

 1. […] Sancısına Ne İyi Gelir? Ev Çözümleri yazımızı beğendiyseniz Kadın Sağlığı için Gerekli Testler yazımızı da okumanızı tavsiye […]

Leave a Comment