Kafeinsiz Yaşamanın Sağlığınıza 10 Faydası!

kafeinin zararları

Merhaba Sağlık Bloğu okuyucuları. Kafeinden bahsedeceğiz ama size “hemen kahveyi bırakın sağlıklı yaşayın” gibi klişe önerilerde bulunmayacağız. Kafeinin zararları ve kafeinsiz yaşamanın faydalarından bahsedeceğiz ve bunu 10 madde altında toplayacağız.

Türk halkı tarihte hiç içmediği kadar kahve içmeye başladı. Ayrıca kafein aldığımız tek içeceğin de kahve olmadığını unutmamak gerek. Gazlı içecekler, kahveli sütler, enerji içecekleri ve benzeri bir çok gıda ürününde bol miktarda kafein bulunmakta.

Her ne kadar kafein zararlı olsa da size iyi haberlerimiz de var. Kahveyi hemen bırakın demememizin sebeplerinden birisi kahvenin faydalarının da olması. Metabolizmayı hızlandırmakta ve Alzheimer riskini önemli ölçüde düşürmektedir.

Peki kafeinsiz yaşamanın faydaları nelerdir ve kimler kafeinden komple uzak durmalıdır?

İşte sizler için hazırladığımız 10 maddelik kafeinsiz yaşamın faydaları listesi. Paranızın cebinizde kalmasını saymıyoruz bile.

Kafeini Bırakmanın Faydaları

1- Daha Az Anksiyete

Son zamanlarda anksiyete sorunu yaşıyor ya da başka bir deyişle aşırı kaygı sorunu mu yaşıyorsunuz. Belki de suçlusu kafein olabilir.

Kafein oldukça hatırı sayılır bir miktarda enerji pompalar. Genellikle bu enerjinin çoğunu tüketiriz. Ancak bu enerji aynı zamanda vücuda “savaş ya da kaç” hormonlarını çalıştırması için sinyaller gönderir. Bu da kaygı seviyemizi, gerginliğimizi ve hatta panik atakları arttırır.

Zaten kaygı ve anksiyete sorunları yaşayanlar kafein tüketiminin durumlarını ve semptomlarını daha kötü yaptığını göreceklerdir. Ek olarak aşırı kafein tüketiminin ergenlikte depresyon riskini arttırdıı da araştırmalarca sabitlenmiştir.(*)

2- Daha İyi Uyku

Kafein tüketme alışkanlığınız uykunuzu da etkileyebilir. Yapılan bir çok çalışma günlük kahve tüketiminin uyku düzenini bozabileceği ve uyku kalitesini düşürerek gün içerisinde halsizliğe sebep olabileceğini gösteriyor. Özellikle yatmadan önce alınan kafeinin bu sonuçları kesinleştireceğini düşünebiliriz.

Gece uykusunun kalitesinden başka olarak kafein tüketmeyen insanlar uykuya daha hızlı dalmaktadırlar.

3- Yediklerinizden Daha Çok Verim Alırsınız

Eğer kafein tüketmiyorsanız tüketenlere oranla yediğiniz yemeklerden daha çok besin ve fayda elde edersiniz.

Kafeinin içinde bulunan etken maddeler aşağıdakilerin emilimini yavaşlatmaktadır:

 • Kalsiyum
 • Demir
 • B Vitaminleri

Bu veri özellikle aşırı kahve tüketenler için doğrudur. İleri yaşlarda ve düzensiz beslenenlerde de bu etki daha fazla olacaktır. Kafeinsiz yaşamak yediğiniz yemeklerden maksimum verimi ve besini almanızı sağlayacaktır.

4- Daha Sağlıklı ve Beyaz Dişler

Bu konuda pek söz söylemeye gerek yok: Kahve ve çay dişlerde leke yapar. Bunun sebebi içeceğin içindeki yoğun tannin miktarıdır. Bunlar diş minesi üzerinde birikerek renginin solmasına sebep olurlar.

Kahve ve kafeinli içeceklerin asidiklik durumu diş kaplamalarına da zarar verebilmektedir.

5- Kadınlarda Daha Dengeli Hormonlar

Kadınlar kafeinsiz yaşamdan asıl faydalananlar oluyor. Çünkü çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler östrojen seviyelerini değiştirebiliyor.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre her gün içilen 2 kupa kahvenin Asya’lı ve Siyahi kadınlarda östrojen seviyesini arttırdığı ama Beyaz kadınlarda az mitarda düşürdüğü gözlenmiştir.

Östrojen seviyelerinin değişimi bazı kanser türlerine yakalanma riskini arttırmaktadır. Kafein doğrudan kansere etki etmese de östrojen seviyesindeki etkileri kansere yol açabilmektedir.

Ayrıca bazı menopoz semptomları da kafeinle birlikte ağırlaşmaktadır.

6. Kan Basıncını Düşürür

Kafein kullanmamak kan basıncınıza iyi gelebilir. Kafeinin sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkisi kan basıncını arttırmaktadır.

Günde 3-5 kupa kahve veya çay tüketimiyle alacağınız kafeinin kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini de arttırmaktadır.

7. Beyin Kimyanızı Dengeler

“Sabah kahvemi içmeden kimse benimle konuşmasın” gibi sözlerin bir sebebi var. Kafeinin ruh halimize etki ettiğini söylemek sizi şaşırtmamalı.

Kafein beyin kimyamızı kokain vb uyarıcı maddeler gibi etkileyebilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir kafein uyuşturucu veya uyarıcı madde olarak kabul edilmesi için gereken kriterleri karşılıyor.

Kafein tüketmeyenler bağımlılık yapıcı etkisini önemsemeyebilirler ancak sürekli tüketenlerin kafeini bırakması durumunda bazı yoksunuk semptomları gösterebileceklerini belirtelim.

8. Daha Az Baş Ağrısı

Kafeini bırakmak ciddi bir iştir. En can sıkıcı yan etkilerinden birisi de baş ağrısıdır. Bu baş ağrılarının ortaya çıkması 1 2 günü bulmayacaktır.

Sabah kahvenizi içmediğinizde yaşadığınız ince baş ağrısını hatırlayın. Bu ağrı kafeini bırakmanın en basit semptomudur. Diğer semptomar ise:

 • Dalgınlık
 • Yorgunluk
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Sinirlilik

Kafeini bırakmasanız da uzun süreli kullanımında günlük baş ağrıları yaşayabilirsiniz.

9. Sağlıklı Sindirim

Kafein tüketimi bazı sevimsiz sindirim sistemi sorunları yaratabilir. Kafein bağırsaklarda rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Bu yüzden aşırı tüketimi ishalle sonuçlanabilir.

Ayrıca kafeinli içecekler reflü gibi sorunlarda da rol oynayabilir.

10. Sağlıklı Yaşlanın

Yaşlanma ile ilgili sorunlarınız varsa kafein tüketmiyor olmak işinize gelebilir. Kafein kolajen sentezini azaltarak kolajen oluşumunu etkileyebilir.

Kolajenin cilt için doğrudan etkisi olduğu için, sabah içmekten vazgeçtiğiniz bir fincan kahve daha az cilt kırışıklığı demek olabilir.

Kimler Kafeinden Uzak Durmalı

Aşağıdaki durumlardan biri size uyuyorsa en sağlıklısı kafeinden uzak durmanız olacaktır.

Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız

Hamile olanlar ve süt emzirenler kafeinden uzak durmalıdırlar. Aynı şekilde gebe kalmaya çalışanlarda kafeinden uzak durmalıdır. Kafeinin düşük riskini arttırıp doğurganlığı azalttığı bilinmektedir.

Anksiyeteye yatkınsanız

Aşırı kaygılı olanlar veya depresyona yatkın olanlar kafein tükettiklerinde kendilerini daha kötü hissederler. Kafeinin bazı psikiyatrik etkileri olduğu bilinmektedir. Sizi daha sinirli, saldırgan ve kaygılı yapabilir.

Gut, reflü veya diyabet gibi bağırsak veya sindirim sistemi problemleriniz varsa

Eğer varolan bir sindirim sistemi sorununuz ya da bağırsak probleminiz varsa kafein tüketimi durumunuzu kötüleştirecektir.

Belli ilaçları kullanıyorsanız

Kullandığınız ilacın prospektüsünde kafeinle olan etkileşimlerini mutlaka okumalısınız. Özellikle şu ilaçları kullanıyorsanız:

 • Antibiyotikler
 • Antidepresanlar
 • Astım ilaçları

Kafein içeren içecekler yerine alternatiflerini bulabilirsiniz. Ancak kahvenin de kendi faydaları olduğunu unutmayın. Sadece içindeki kafein yüzünden bütün kahve alışkanlığınızdan vazgeçmenize gerek yok. Bütün yiyecek ve içeceklerde olduğu gibi dengeli tüketime özen göstermelisiniz.

Bu yazımızda kafeinin zararlarına değinmeye çalıştık. Diğer sağlık makalelerimiz içinde de ilginizi çeken içerikler olabilir.

Related posts

3 Thoughts to “Kafeinsiz Yaşamanın Sağlığınıza 10 Faydası!”

 1. Emre

  Fazla kafein zaten zararlı, paylaşımınız için teşekkürler

 2. irfan Özer

  çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

 3. […] bir yaşamın bize kazandıracaklarıyla alakalı daha önce bir makale yayınlamıştık. Kafeinin zararları hakkındaki yazımızı da okumanızı tavsiye […]

Leave a Comment