Kahvenin Kan Basıncı Üzerindeki Etkisi?

Kahve, dünyanın en sevilen içeceklerinden biridir. Aslında, dünyanın dört bir yanındaki insanlar yılda yaklaşık 8,6 milyar kg (1) tüketiyor. Peki kan basıncı üzerinde etkisi var mı?

Kahve içen biriyseniz, muhtemelen bu ilk birkaç yudumdan kısa bir süre sonra gelen kahve uğultusu ile tanışmışsınızdır. Tek başına aroma bile sizi canlandırmaya başlayabilir.

Bununla birlikte, özellikle kan basıncı ve kalp sağlığı üzerindeki etkisi nedeniyle, düzenli kahve tüketiminin sizin için gerçekten faydalı olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olmuştur.

Bu makale size kahvenin kan basıncınızı etkileyip etkilemediğini anlatıyor.

Kahve Kan Basıncını Geçici Olarak Arttırabilir

Bilim, kahve içmenin fizyolojik etkilerinin küçük bir doz uyanıklığın ötesine geçebileceğini öne sürüyor. Araştırmalar, tüketildikten sonra kısa bir süre kan basıncını artırabileceğini gösteriyor.

34 çalışmanın gözden geçirilmesi, kahveden gelen 200-300 mg kafeinin – yaklaşık olarak 1.5 – 2 bardakta tüketeceğiniz miktar – sistolik ve diyastolik kan basıncında sırasıyla ortalama 8 mm Hg ve 6 mm Hg artışla sonuçlandığını göstermiştir. (2).

Bu etki, tüketimden sonra üç saate kadar gözlendi ve sonuçlar, başlangıçta normal tansiyonu olan ve önceden yüksek tansiyonu olan kişilerde benzerdi.

İlginç bir şekilde, düzenli kahve tüketimi kan basıncı üzerindeki aynı etkiyle sonuçlanmıyor – bu, alışkanlık olarak içtiğinizde gelişen kafein toleransından kaynaklanıyor olabilir (2).

Bu verilere dayanarak, bir fincan kahve içtikten sonra, özellikle seyrek olarak içiyorsanız, kan basıncınızda küçük ila orta derecede bir artış meydana gelebilir.

Potansiyel Uzun Vadeli Etkiler

Kahve, içtikten hemen sonra tansiyonunuzu geçici olarak artırsa da bu etki kısa vadenin çok ötesine geçmiyor gibi görünmektedir.

Yüksek tansiyonu olan insanlar için mevcut araştırmalar, günlük kahve tüketiminin kan basıncı veya genel kalp hastalığı riski üzerinde önemli bir etkiye sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu göstermektedir (2).

Aslında kahve sağlık açısından size bazı yararlar sağlayabilir.

Araştırmalar sağlıklı insanlar için, günde 3-5 fincan kahve içmenin kalp hastalığı riskinde% 15 azalma ve erken ölüm riskinde bir düşü olduğunu göstermektedir (3).

Kahve, güçlü antioksidan etkilere sahip olduğu bilinen ve vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltabilen birden fazla biyoaktif bileşik içerir (45).

Bazı araştırmacılar düzenli kahve içmenin sağlık için yararlarının, herhangi bir potansiyel olumsuz etkisinden daha ağır bastığını varsayıyorlar (2).

Yine de, kahvenin uzun vadede insan sağlığını nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Şimdilik, tamamen güvenli görünüyor ve hatta sahip olunması yararlı bir alışkanlık olabilir.

Kan Basıncınız Yüksekse Kahveden Kaçınmalısınız?

Çoğu insan için, daha önce yüksek tansiyon teşhisi konmuş olsa bile, ılımlı kahve tüketiminin kan basıncı veya kalp hastalığı riski üzerinde önemli bir etkisinin olması olası görünmüyor.

Aslında bunun tersi de doğru olabilir.

Kahvede bulunan bazı biyoaktif bileşikler, oksidatif stresin ve ödemlerin azalması dahil olmak üzere bazı yararlar sağlayabilir (2 ,45).

Ancak  zaten yüksek tansiyonunuz varsa, kafeine aşırı maruz kalmanız tavsiye edilmez.

Hali hazırda düzenli olarak kahve içmiyorsanız, kısa vadede tansiyonunuzu yükseltebileceğinden, bu içeceği rutininize eklemeden önce tansiyonunuzun kontrol altına alınmasını beklemek isteyebilirsiniz.

Çok fazla şey yemenin veya içmenin sağlık üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceğini unutmayın, kahve de bunun bir istisnası değildir. Yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda dengeyi korumak her zaman önemlidir.

Meyveler, sebzeler, yağsız protein ve tam tahıllar açısından zengin bir diyetle birlikte düzenli fiziksel aktivite , sağlıklı kan basıncını ve kalp sağlığını geliştirmenin en iyi yollarından bazıları olmaya devam etmektedir (6).

Bu tür sağlıklı davranışlara odaklanmak, kahve alımınız hakkında aşırı endişelenmekten yerine enerjinizi daha iyi kullanmanıza neden olacaktır.

Sonuç

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir, ancak yüksek tansiyona neden olduğu için suçlanmaktadır.

Araştırmalar, kahvenin kan basıncında kısa süreli artışlara yol açabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, düzenli olarak içen insanlarda kan basıncında artış veya kalp hastalığı riski ile uzun vadeli bir ilişki bulunmamıştır.

Daha ziyade, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kahve kalp sağlığını geliştirebilir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, ölçülü kahve içmek çoğu insan için muhtemelen güvenli bir alışkanlıktır.

Anasayfaya dönmek için böyle buyrun.

Related posts

One Thought to “Kahvenin Kan Basıncı Üzerindeki Etkisi?”

  1. […] diğer etkilerini merak ettiyseniz Kahvenin Kan Basıncı Üzerindeki Etkisi yazımızı da […]

Leave a Comment