GenelGüzellik

Kozmetik Ürün Seçimi

Kozmetik Ürünü Seçimi Yaparken Dikkat,Cilt Tipine Göre Kozmetik Ürün Seçimi 

Kozmetik Ürünü Seçimi Yaparken DikkatKozmetik ürün seçimi cildin sağlığı için oldukça önemli bir konudur. Basitçe alınsa da yanlış cilt ürünü kullanmanın sağlık açısından pek çok zararı vardır. Kozmetik ürünü seçimi hakkında diğer dikkat edilmesi gereken şey ise  kişinin cilt tipine uygun ürünü almasının  yanı sıra içeriğine, kullanıcı yorumlarına, kalitesine ve alınan etkiye bakılmalıdır. İçerisinde kimyasaldan çok doğal ürünler olmalıdır. Kozmetik ürünler yanlış alındığı takdirde cildi yaşlandırır, deri altına işleyerek izler bırakır, cildi yağlandırır ya da kurutur veya kırışıklık oluşumunu başlatır. Bundan kaynaklı kozmetik markalardan bahsetmeden içeriklerinden bahsederek sizi aydınlatmaya çalışacağız.

Kozmetik Ürünü Seçimi Yaparken Dikkat

 

Her kadın güzel bir cilt ister. Günümüz dünyasında artan talepler, kişilerin daha ucuza ürün bulması ve kar amacı güden şirketler kimyasal içerikli kozmetik ürünleri yapmakta ve kadınlar doğal ürünlere bu kimyasal ürünleri tercih etmektedir.   Fakat kozmetik ürünleri seçerken karşılaşılabilecek alerjik reaksiyonların önlenmesi  ,cilt tipine uygun kozmetik ürünü seçimi ve doğal içerikli ürünler son derece önemlidir.  Kozmetik ürünleri seçerken içeriğin  triklosan/triklorokarbon, formaldehit, DBP veya toluen,   nanifenol gibi zararlı kimyasallar olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca  bio-mutajenler olarak bilinen ve kanserojen etki yaratan kozmetik ürünlerine maruz kalmamak gerekir.  Diğer zararlı bileşenler arasında fitalat, akrilamid, paraben bulunmaktadır. Sizlerde kozmetik ürünü seçimi yaparken bu içeriklere dikkat ederek ürün alırsanız daha sağlıklı bir cilt elde edersiniz. Cildinizin sağlıklı olması zaten güzel olmasını sağlayacaktır.

Cilt Tipine Göre Kozmetik Ürün Seçimi 

 

Normal Cilt: Bakımı en kolay cilttir. Çoğu bakım malzemesi kullanılabilir. Görünümü şeffaf, nem ve yağ durumu dengeli, gözenekleri kapalı ve pürüzsüz bir cilt tipidir. Bakımı için alkol oranı normal seviyede olan tüm peeling ya da jeller kullanılabilir. Kozmetik ürünlerini seçerken alkol miktarının normal seviyede olması ve içerisinde yüksek seviyede asidik ya da bazik madde bulunmaması gerekmektedir.

Cilt Tipine Göre Kozmetik Ürün Seçimi 

Kuru Cilt: Mat görünümlü, yağı diğer cilt tiplerine göre daha az salgılayan, nemsiz bir cilt tipidir. Gözenekleri ufak ve kapalı olur. Cildi kurutmayan aksine nemlenmesini sağlayacak cilt bakım ürünleri kullanmalıdır. Alkollü bakım ürünlerinden uzak durmalıdır. Ciltte pullanma, kepeklenme ya da dökülme yapılabileceği için kuru malzemeler yüze sürülmemelidir. Nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Yağlı Cilt: Cilt yağlı olmasına rağmen nemsizdir. Büyük gözenekler meydana gelmektedir ve bunlar tıkanarak sivilce , siyah noktaya neden olmaktadır. Bu cilt tipi de yağlı ürünlerden uzak durmalı, daha çok yüzündeki yağı kurutup nemi dengeleyecek bakım ürünleri kullanmalıdır.

Karma Cilt: T bölgesi yağlı olduğu halde yanak ve göz kısmı kuru olan cilt tipidir. Bu cilt tipi bölgelik bakım yapmalıdır. Yağlı olan T bölgesine yağı kurutup nemi dengeleyen bir bakım ürünü sürerken, yanak kısmına daha alkol oranı normal olan bakım ürünleri sürüp nem dengesini korumalıdır.

Kozmetik ürünü seçiminde dikkat etmeniz gereken hususları ve cilt tipinize uygun kozmetik ürünü seçimi hakkında sunduğumuz yazımız umarım sizlere yararlı olmuştur. Blog sayfamıza aklınızda kalan soruları sorabilir, yorum yapabilirsiniz. Sağlıklı cilt için diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

Cilt Bakımının Önemi

Gece Kremleri

Cilt Bakımında Yüz Temizliği Nasıl Olmalıdır.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close