Kronik Bronşit Nedir?

Kronik Bronşit Nedir?

Bronşit, akciğer kanallarının iltihaplanması anlamına gelir. Ani üşütme, olumsuz iklim koşulları gibi dış etkenlere bağlı olarak gelişen bronşit; uzun süreli balgam ve öksürük gibi semptomların en az iki yıl boyunca tekrar etmesi sonucu kronikleşir. Kronik bronşit, balgam miktarı ve yoğunluğundaki artış, ateşsiz öksürük ve bitkinlikle karakterizedir.

Kronik Bronşite Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Kronik bronşit, erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülür. Sigara kullanımı kronik bronşite yol açan temel nedendir. Nemli iklim koşulları, hava kirliliği, alerjik reaksiyonlar, toz, bakteri ve virüsler de kronik bronşite zemin hazırlar. Genetik kaynaklı zayıflık da akciğeri, metabolizmanın savunma mekanizmalarını zayıflatan sigara, bakteriler gibi faktörlerin etkisine açık hale getirmektedir.

Gece öksürükleri, sabahları balgam çıkarma ve nefes darlığı; kronik bronşitin en belirgin bulguları arasındadır. Boğaz ağrısı ve hırıltılı nefes alıp verme de kronik bronşit hastalarının şikayetlerindendir.

Kronik bronşit tedavisinde spesifik antibiyotikler ya da mantar ilaçları kullanılmaktadır. Ancak; sigara gibi akciğeri tahriş edecek koşullardan uzaklaşmak tedaviyi tamamlayan önemli bir etmendir.

Related posts

Leave a Comment