Genel

Kuşburnu Yağı ile Cilt Bakımı

Kuşburnu Yağı Nedir?, Kuşburnu Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Genelde bitkisel bir yağ yaparken kullandığımız kuşburnu ayrıca kuşburnu yağı olarak cilt bakımından kullanılmaktadır. Sadece cilt bakımı için değil ayrıca saç ve sağlık açısından da yararlı olan bu bitkisel yağ kaynağımız hakkında sizlere aşağıda detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır.İyi okumalar dileriz.

Kuşburnu Yağı Nedir?

Kuşburnu YağKuşburnu yağı da kuşburnu çekirdeği yağı olarak bilinir. Çoğunlukla Şili’de yetişen rosa canina gül çalılarından türemiştir. Gül yapraklarından elde edilen gül yağından farklı olarak, gül bitkisinin meyvelerinden ve tohumlarından kuşburnu yağı sıkıştırılır. Değerli iyileşme faydaları nedeniyle eski zamanlardan beri ödüllendirilmiş olan kuşburnu yağı, cilt besleyici vitaminler ve esansiyel yağ asitleri ile doldurulur. Ayrıca antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu gösterilen fenoller içerir. Kuşburnu yağı, cildinizi doğrudan sürmek için çok yoğun olmasından kaynaklı uçucu yağlar için taşıyıcı yağ olarak kullanılır. Kuşburnu yağının cildinize nasıl fayda sağlayacağı ve cilt bakım rutininize nasıl ekleneceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kuşburnu Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Kuşburnu yağının cilde ve özellikle yüz bölgesine kullanımı hakkında ve bu kullanımları ile sağlayacağı faydalar hakkında aşağıda sizlere alt başlıklar halinde bilgi verilmiştir.

Göz Çevresi için Kuşburnu Yağı

Bu yağ, antioksidan özelliği nedeniyle yaşlanma karşıtı faydaları vardır. İnce çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için gerekli olan mükemmel besin maddeleri olan A vitamini ve C vitamini içerir. Sağlıklı cilt hücresi üretimini teşvik ederler. Retinoik asit (A vitamini) ve C vitamini, hücre üretimi ve büyümesi için önemlidir. Ayrıca cildinizin derin katmanlarında cilt dokusunu ve sağlığını koruyan dokuların geliştirilmesinden sorumlu hücreler olan fibroblastları uyarırlar. Bu sayede göz çevresi için özellikle önemlidir.

Göz Çevresi için Kuşburnu Yağının Kullanımı

 • 1 ml kuşburnu yağı
 • 1 damla sardunya esansiyel yağ

Her iki yağı da karıştırın ve günde iki kez göz çevresine uygulayın. Cildin herhangi bir yerinde, mide, sarkmış cilt ve yüzün gevşek cildi gibi bir yere de uygulayabilirsiniz. Yağ miktarı buna göre yönetilebilir. Karışımı daha fazla kullanmak için koyu renkli bir cam şişede saklayabilirsiniz.

Yaşlılık Lekeleri ve Koyu Lekeler için Kuşburnu Yağı

Cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan ve erken yaşlanmaya karşı koruma sağlayan güçlü antioksidanlar lycopene’nin doğal bir kaynağıdır ve cildin yaşlanmasından sorumlu serbest radikal hasarını ve yaşlılık lekeleri veya koyu lekeler gibi pigmentasyonları önlemeye yardımcı olan beta-karoten barındırmaktadır. Yüksek trans-eetinoik asit seviyeleri, cildin doğal iyileşme sürecini hızlandırmak için doğrudan A vitaminine dönüşen derinin epidermisine gönderilir. Yağın esansiyel yağ asitleri ile birleşen A vitamini, cilt tonunu, dokusunu ve pigmentasyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Güneşe çok fazla maruz kalmak kolajeni azaltabilirken, C vitamini bu hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Yağ derinden nemlendirir, kızarıklık ve tahrişin giderilmesine yardımcı olur.

Yaşlılık Lekeleri ve Koyu Lekeler için Kuşburnu Yağının Kullanımı

 

 • Kuşburnu yağı 5 ml
 • 3 damla lavanta esansiyel yağı

Her iki yağı da karıştırın ve günde iki kez yüze uygulayın. Lavanta esansiyel yağı cildi nemlendirir ve cildi rahatlatır. Sivilce, çıban ve döküntülerden kurtulmanıza ve yaş lekelerini veya koyu lekeleri çıkarmanıza yardımcı olan antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca göz torbaları kurtulmak için yardımcı olur. Karışımı koyu renkli bir cam şişede saklayın.

Yara İzleri için Kuşburnu Yağı

Bu yağda bulunan esansiyel yağ asitleri, ciltte yara izlerinin  görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca yeni cilt büyümesine yardımcı olabilecek cilt yenilenmesini de teşvik edebilirler. Kuşburnu yağı, yaraların görünümünü azaltırken hasarlı cildin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olan doğal bir omega 3, 6 ve 9 yağ kaynağıdır.

Yara İzleri için Kuşburnu Yağının Kullanımı

 • 2 ml kuşburnu yağı
 • 2 damla buhur uçucu yağı

Her iki yağı da karıştırın ve günde iki kez yüze uygulayın. Cildin herhangi bir yerinde uygulayabilirsiniz. Taşıyıcı ve uçucu yağ miktarı buna göre düzenlenebilir. Karışımı koyu renkli bir cam şişede saklayın.

Cildi Nemlendirmek için Kuşburnu Yağı

Bu yağ, esansiyel yağ asitlerinin yüksek bir içeriğine sahiptir ve mükemmel bir cilt nemlendirme aracıdır. Yağ, cilde daha derine inebilecek ve cildin nem seviyelerini iyileştirecek kadar küçük moleküllü A vitamini sayesinde nüfuz edebilir. Kuru ve hassas cildi yatıştırıp nemlendiren anti-inflamatuar bir antioksidan olan doğal bir E vitamini kaynağıdır.

Cildi Nemlendirmek için Kuşburnu Yağının Kullanımı

 • Kuşburnu yağı
 • Gül esansiyel yağı 1-2 damla

Kuşburnu yağı kuru bir yağ olarak sınıflandırdığından, cilde hızla emer. Nazik, masaj hareketlerini kullanarak gerekli miktarda yağı doğrudan yüze uygulayabilir veya çok sayıda cilt bakım reçetesinde kullanabilirsiniz. Ya da 1-2 damla gül esansiyel yağı ve kuşburnu yağını bir araya getirip temizlenmiş yüzünüzü uygulayabilirsiniz.

Sivilceler için Kuşburnu Yağı

Sivilce izlerinden muzdarip olursanız, kuşburnu yağının kullanımı size fayda sağlayabilir. Cilde derinlemesine nüfuz etmeye yardımcı olur ve gözenekleri açar. Ölü hücreleri eksfoliye eden ve cilt gözeneklerini derinlemesine temizleyen C vitamini ve A vitaminince yüksektir. Çok fazla sivilce sorunu yaşıyorsanız, cildinizin derinlemesine su kaybettiği ve neme ihtiyacı duyduğu anlamına gelir. Kuşburnu yağı cildi derinlemesine nemlendirir ve yumuşak ve parlak hale getirir.

Sivilceler için Kuşburnu Yağının Kullanımı

 • 2 ml kuşburnu yağı
 • 2 damla çay ağacı esansiyel yağı

Her iki yağı da karıştırın ve günde iki kez yüze uygulayın. Taşıyıcı ve uçucu yağ miktarı buna göre düzenlenebilir. Çay ağacı yağı,  sivilcelere neden olan mikropları öldüren antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bazı çalışmalar,% 5 Benzoil Peroksit  kadar güçlü olduğunu göstermiştir. Kirleri cilt gözeneklerinden temizler ve ağrılı akneyi yatıştırır. Cildi eksfoliye eder ve tıkalı cilt gözeneklerini açar. Karışımı koyu renkli bir cam şişede saklayın.

Egzama ve  Rosacea için Kuşburnu Yağı

Egzama ve rosacea esas olarak kızarıklık, tahriş ve kuru cilt ile karakterizedir. Kuşburnu yağı kızarıklık ve tahrişin görünümünü yatıştırmak için derinden nemlendiricidir. Antioksidan içerik ayrıca yüz kızarması, kalıcı kızarıklık, çarpma ve sivilce ve gözle görülür kan damarlarıyla da mücadele edebilir. Kuşburnu yağındaki esansiyel yağ asitleri, cildin esnekliğini ve geçirgenliğini arttıran ve cildin yenilenme özelliği nedeniyle cildin kendini onarmasına yardımcı olan yumuşatıcılardır.

Egzama ve  Rosacea için Kuşburnu Yağının Kullanımı

 • 3 ml kuşburnu yağı
 • 2 damla lavanta esansiyel yağı
 • 1 damla çay ağacı esansiyel yağı

Tüm yağları karıştırın ve günde iki kez yüze uygulayın. Cildi derinlemesine nemlendirir ve cildi rahatlatır. Ölü hücrelerin pul pul dökülmesine ve hasarlı dokuların onarılmasına yardımcı olacaktır.

 

Cilt sağlığınızın son derece önemli olduğunu ve cildinizin ilk savunma hattınız olduğunu unutmayınız. Aşağıdaki yazılarımız cilt bakımınızda ayrıca size yardımcı olabilir.Sağlıcakla kalın..

Cilt ve Saç için Zeytin Yağı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakımı

Cilt Bakımının Önemi

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close