Lamine Diş Kaplama Nedir? Fiyatları Nedir?

lamine diş kaplama nedir

Tüm sağlık bloğu okurlarına merhaba! Bu makalemizde sizlere lamine diş kaplama nedir, lamine diş kaplama fiyatları nedir, nasıl uygulanır gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamine diş ön dişlere uygulanan daha çok estetik kaygısı ile yapılan ve ince porselenden yapılan dişlerdir.  Lamine diş porselenin biraz daha güçlendirilmiş biçimidir. Ancak çok ince yapılmaktadır. Porselen lamine diş ön hazırlığı çok fazla olmayan,  yani preparasyon gerektirmeyen,  kısa sürede hazırlanıp takılabilen dişlerdir.

Lamine kaplama dişler, renk geçirgenliğini sağlayan dişler olması sebebiyle genellikle estetik olarak ve restorasyon amacıyla yapılmaktadır. Özellikle ön dişlerdeki deformasyonların tedavi edilerek ve onarılarak üzerinin lamine porselen ile kaplanarak,  estetik bir görüntü verilmesi işlemidir.

En iyi tarafı ağız içi dokusuyla uyum sağlayan ağız içinde hiçbir sorun yaşanmadan kullanılabilen bir diş kaplaması olmasıdır. Lamine diş kaplama fiyatları değişkendir.  Son derece hassas teknikle hazırlanan dişler olması sebebiyle fiyat farklılıkları olmaktadır. Biz yine de yazımızın sonunda fiyatlarla ilgili kısa bir bölüm hazırlayacağız.

Lamine Diş Kaplama Nasıl Uygulanır?

Lamine diş tedavisinin en olumlu tarafı dişe çok fazla müdahale edilmeden yapılmasıdır.

Kısa sürede hazırlanmasından dolayı çok tercih edilen dişlerden biridir.  Dişin ölçüsü alınıp porselenler laboratuvarda hazırlanır ve bitirildikten sonra gerçek ve doğal diş görünümünde olurlar.

Doğal dişler maksimum 0,7 mm inceltildikten sonra takılırlar. Çok fazla ön hazırlık gerektirmeyen dişlerdir.

Ön dişlerde estetik kaygısı ile yapılan dolayısıyla doğal dişlere çok fazla işlem yapılmadan bu dişler takılır. Son derece sağlıklı ve uzun süre kullanılabilen dişlerdir.  Ancak ağız içi bakımı dikkatli ve düzenli olarak yapılırsa uzun yıllar kullanılabilirler. 

Lamine diş fiyatları hekimin tecrübesi kullanılan malzemelerdeki farklılık sebebiyle değişkenlik gösterebilir.

Porselen Lamine Diş Kaplama Ne Zaman Tercih Edilir?

Porselen lamine diş kaplama daha çok ön dişlerde deformasyon bulunan hastalarda tercih edilmektedir. Diş aralığı olan hastalar, dişlerde kırık,  herhangi bir sebepten dolayı dişlerdeki renk değişikliği,  gibi deformasyonun görünür olduğu durumlarda lamine porselen diş tercih edilmektedir.

Ön dişlerde kullanılma sebebi hem Lamine porselenlerin hassas olması,  hem de ön dişlerde estetik kaygısı ile yapılıyor olmasıdır.  Lamine dişlerde doğal dişe hiçbir zarar verilmeden 0,5 veya 0, 7 mm aşınma sağlandıktan sonra takılmasıdır.

Lamine diş kaplama fiyatları hastanın ön dişlerinde yapılması gereken işlemlere, yapıldığı kliniğe ve hekimin tecrübeleri ile değişen fiyat farkları olmaktadır.

lamine diş kaplama

Lamine Dişlerin Avantajları Nelerdir?

Lamine diş doğal dişlere fazla müdahale edilmeden çok az bir restorasyonla son derece estetik dişler elde edilmesidir.

Genellikle ön dişlerde olan şekil bozukluğu ve deformasyon durumunda yapılan en uygun dişlerdir. Lamine dişlerin bir diğer avantajı ise,  ışığı geçirdiğinden doğal dişlerin görünümüne sahip olmasıdır.  Bu nedenle son derece doğal bir diş tedavisidir.

Lamine diş fiyatları estetik kaygı ile yapıldığından diğer dişlere göre fiyat farklılıkları bulunmaktadır.  Ayrıca lamine dişlerde renk seçenekleri oldukça fazladır.  Bu da diğer doğal dişlere uyumlu renk seçenekleri olmasındandır. Lamine dişlerde renk uyumu sorunu oluşmamaktadır.

Ayrıca lamine dişler de içinde metal ve krom bulunmaması sebebiyle diş etinde kararma gibi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Genellikle porselen dişlerde diş içine doğal dişin üzerine metal kronlar yerleştirilir ve onun üzerine porselen diş takılır.  Ancak lamine dişler de böyle bir şey oluşmaz.  Doğal dişin üzerine laboratuvarlarda hazırlanan dişler takılır.  Çok kısa sürede yapılan ve hazırlanan dişler ikinci seansta hastaya takılır.  Genellikle bir kez prova yapılması gerekebilir. Bazı durumlarda tek prova da yeterli gelmektedir.

Bunlar son derece parlak,  pürüzsüz özel fırınlarda imal edildiğinden herhangi bir aşınmaya karşı da dirençlidir. Ayrıca sigara kahve çay gibi boyar maddelerden hiçbir şekilde etkilenmez ve tartar gibi diş taşı bu dişlerde oluşmaz.

Lamine Dişler Nasıl Yapılır?

Lamina diş kaplama hazırlık öncesinde bir muayene yapılması gereklidir.

Öncelikle hekim çene yapısı ve ağız içindeki dişlerin durumuna bakarak lamine diş yapılıp yapılmayacağına karar verir.  Lamine diş yapılabilmesi için öncelikle diş etlerinin sağlıklı olması gerekir.

Lamine diş estetik kaygı ile yapılan dişlerdir,  bunun için diş temizliği dişlerdeki tartarlar temizlenmesi gerekir ve varsa ön dişlerde şekil bozukluğu onların giderilmesi sağlanır.

Çürük olan dişler öncelikle tedavi edilir.

Bu tedavilerin yapılıp lamine dişin takılabileceği duruma getirilmiş olması gerekmektedir.  Şayet çene yapısında bir kapanma sıkıntısı varsa bunlar da tedaviden önce giderilir ve düzeltilir.

Lamine dişler,  kısa sürede yapılıp uygulanabilen dişlerdir.  Lokal anestezi altında çok kısa sürede hazırlanıp takılırlar.  Diğer tedavilerle mukayese edildiğinde son derece kısa bir tedavidir.

Laboratuvarda titizlikle hazırlanır en son aşamasında estetik görüntü beklentisi karşılanarak prova bitirilir. Düzeltilmesi gereken kısımlar varsa düzeltilir ve son aşamada dişler takılır.

Lamine Diş Kaplama Fiyatları

Her hastanın durumu farklılık göstereceğinden ve farklı poliklinikler için farklı fiyatlar olacağından bu onuda kesin bir rakam veremeyiz. Ancak Türk Dişhekimleri Birliği her yıl diş hekimleri için fiyat tarifeleri belirler ve yayınlar. 2020 yılında lamine diş kaplama fiyatları nedir sizin için araştırdık. 

Kaynak: http://www.tdb.org.tr/tdb/v2/ekler/2020_Yili_Ucret_Tarifesi_1.GRUP.pdf

Madde İşlem KDV Hariç Tutar KDV dahil Tutar
4-24 Laminate Veneer Kuron (Akrilik) 638,89 690,00
4-25 Laminate Veneer Kuron (Seramik) 1.601,85 1.730,00

Ağız ve diş sağlığınız konusunda sizler için hazırladığımız dünyanın en iyi diş macunu markaları listesini de inceleyebilirsiniz.

Related posts

2 Thoughts to “Lamine Diş Kaplama Nedir? Fiyatları Nedir?”

  1. Mehmet Aksoy

    öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Lamine diş kaplaması bence insanlara gerçekten büyük avantaj sağlamaktadır dişlere çok az bir bakımla hem bakımlı hale geliyor hemde maliyet olarak daha uygun fiyata dönüşüyor.

  2. […] kaplaması estetik bir amaç taşıması bakımından ikisinde de metal kullanılmadığı için lamine diş kaplama yönetimine […]

Leave a Comment