Maske Ve Egzersiz

maske ve egzersiz

-Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), COVID-19 bulaşmasını önlemek için bir yüz maskesi takmanızı öneriyor. Ancak onların da maskelerin nefes almayı engelleyebileceklerine dair endişeler var. Egzersiz yaparken daha rahat nefes almak için maskenin malzemesi önemli olabilir. Yeni bir çalışma, kumaş maskelerin ve cerrahi maskelerin egzersiz performansını engellemediğini gösteriyor. Maske ve egzersiz yapmayı planlıyorsanız, ayar yapana kadar yoğunluk seviyenizi azaltmanız gerekebilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne göre COVID-19’a neden olan yeni koronavirüs SARS-CoV-2, esas olarak solunum damlacıklarıyla bulaşıyor. Bu damlacıkları kontrol etmenin en iyi yolu kumaş maske gibi bir yüz kaplaması takmak(*).

Yüz maskeleri üzerinde halen süren bazı tartışmalar olsa da, birçok kişi nefes almayı engelleyip engelleyemeyeceğine dair endişelerini dile getiriyor. Özellikle, maskelerin egzersiz sırasında herhangi bir güvenlik veya performans sorununa yol açıp açmayacağı konusunda sorular var ancak Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisinde yapılan yeni bir araştırma, maske takmanın şiddetli egzersiz sırasında neredeyse hiçbir zararlı etkiye sahip olmadığını buldu(*).

Çalışmalar Ne Buldu?

Yedi erkek ve yedi kadından oluşan toplam 14 genç ve sağlıklı bireyin katıldığı çalışmada araştırmacılar herkesin kolayca ulaşabileceği cerrahi ve bez maskeler ile çalışarak sonuçları hiç maske takılmayan durumlarla karşılaştırdı.

Katılımcılar önce cerrahi maske ve kumaş maske ile, sonrasında ise maskesiz olarak yorgunluk için bir bisiklet ergometri testini tamamladılar.

Araştırmacılar, katılımcıların her maskeyi hangi sırayla test edeceğini rastgele belirledi. Test sırasında, katılımcıların kanlarındaki oksijen seviyeleri nabız oksimetresi ile ölçüldü .

Araştırmacılar bu testten elde edilen verileri incelediklerinde, yüz maskesi takmanın performans (tükenme süresi) veya en yüksek güç üzerinde hiçbir etkisi olmadığını gördüler. Üstelik kandaki oksijen seviyeleri, algılanan fiziksel efor veya kalp atış hızı söz konusu olduğunda da hiçbir fark bulunmadı.

Araştırmanın Bize Anlattıkları

Case Western Reserve Üniversitesi’nde bir enfeksiyon önleme uzmanı olan Shanina Knighton, bu çalışmanın egzersiz performansının bir yüz maskesi takmaktan etkilenmediğini ve bu konuda yapılan diğer çalışmalarla tutarlı olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Astım veya nefes alma sorunları olan kişiler için sınırlı kanıt var. Bununla birlikte, akut ve kronik solunum rahatsızlığı olan birçok insanın da anksiyete veya panik atak geçirdiğini belirtmek önemlidir; maske ile nefes almaktan kısıtlanmış hissetme kaygısı, nefes alma sorunlarının tetiklenmesine veya algılanmasına neden olur”.

Solunum rahatsızlığı olan kişilerin maske takmadan veya egzersiz yapmadan önce daha fazla değerlendirme yapmaları gerektiği görülüyor. Knighton’un ifade ettiği gibi bireyler bu konuda kendi tecrübelerinden uzaklaşmayacaklar, belki de uzaklaşmamalılar.

Maske ve Egzersiz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

New York’taki Binghamton Üniversitesi’nin Fitness Sağlığı Direktör Yardımcısı olan Jenna Moore’a göre, egzersiz sırasında yüzün kapatılması söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken üç ana faktör vardır: egzersiz türü (kardiyoya ya da kuvvet antrenmanı), egzersizin yoğunluğu (düşük veya yüksek) ve takacağınız maskenin türü.

Moore, maske takmanın koşu ve bisiklet gibi kardiyo egzersizlerini daha fazla etkileyeceğini söyledi; “Maskeler oksijen alımını önemli ölçüde etkilemese de, birçok kişinin rahat nefes alma yeteneğini etkiliyor” dedi.

Bu tür egzersiz yapan kişilerin muhtemelen ilk başta yoğunluklarını düşürmeleri ve daha uzun dinlenme molaları vermeleri gerekeceğini söyleyen Moore, “Ancak birkaç hafta maske kullanımından sonra, bireyler alışacak ve performans üzerinde çok az etkisi olan veya hiç olmayan normal yoğunluk seviyelerinde veya yakınında çalışabilecekler”.

Moore ayrıca yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) egzersizi yapan kişilerin etkilenecek ana kişiler olduğunu ancak temel ağırlık çalışması veya yavaş yürüyüş gibi düşük yoğunluklu egzersiz yapanların aynı etkileri hissetmeyebileceğini belirtti.

Ancak sersemleme veya baş dönmesi hissetmeye başlarsanız, derhal egzersiz yapmayı bırakmalı ve diğer insanlardan uzak bir yere gitmelisiniz, böylece maskenizi çıkarabilir ve daha rahat nefes alabilirsiniz.

Egzersiz için tek kullanımlık, üç katlı yüz maskelerinin tercih edilebileceğini belirten Moore’a göre bu maskeler daha nefes alabilirdirler ve kumaş maskelerde olduğu gibi ter ve solunum damlacıklarına doyma eğilimi göstermezler.

Ancak yanınızda fazladan birkaç maske bulundurmak isteyebilirsiniz. Böylece maskeniz neme doyduğunda rahatlıkla değiştirebilir ve egzersizlerinize devam edebilirsiniz.

Artık pek çok firma atletik performansa yönelik yüz maskesi üretmeye başladı. Sizin için en uygun olanı buluncaya kadar muhtemelen birkaç deneme yapmanız gerekecekti. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, kullanılacak maskenin ağzı ve burnu tam olarak kapatabilecek şekilde seçilmesi olacak.

Covid-19 hakkında diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

3 Thoughts to “Maske Ve Egzersiz”

  1. […] Egzersiz yaparken maske kullanımını hakkındaki yazımız için buradan buyrun. […]

  2. […] yaparken maske takacaksanız Maske ve Egzersiz yazımıza da göz […]

  3. […] ettiğimiz şu günlerde, antrenmanlarınızı yaparken maskelerin etkilerini merak ederseniz Maske ve Egzersiz yazımıza da göz atmak […]

Leave a Comment