Kadın Sağlığı

Meme Kanseri: Belirtileri, Kist ve Fazlası

Meme Kanseri Nasıl Kontrol Edilir? ,Meme Kanseri Tespiti 

Meme Kanseri Nasıl Kontrol EdilirMeme kisti , meme kanseri vakalarında görülen ancak iyi huylu olabilen bir durumdur. Meme kanseri kadınların korkulu rüyasıdır ancak yapılan araştımalarda iyi huylu kistlerde bir hayli fazladır.  Dünyada görülme sıklığı her geçen gün artmak ile birlikte özellikle kadınların bahsetmek bile istemediği konular arasında bulunan meme kanseri ve meme kisti hakkında yazımızda yeterli bilgiler vardır.

Meme Kanseri Nasıl Kontrol Edilir? 

Meme kanserinin birçok tipi olmakla birlikte kanser türünün hangisi olduğu, ele gelen kitlenin ne olduğu ve diğer belirtileri saptamak adına kontrolle oldukça önemlidir. Genetik faktörler, erken yaşta adet görmeye başlamış olmak ve birinci dereceden akrabaların meme kanserine yakalanmış olması sizin de riskli grubunda yer aldığınızı anlamına gelmektedir. Kanseri yenebilmek adına erken teşhis diğer kanserlerde olduğu gibi meme kanserinde de önem arz etmektedir. Bundan kaynaklı sizin kendinize yapacağınız fiziki muayene de çok önemlidir. Bu konu ile ilgili bir çok video bulunmaktadır. Ayrıca meme kanseri kontrolü için ergenlik dönemi sonra vücudun gelişimini tamamlaması ile birlikte belirtiler her ne kadar kendini göstermiyor olsa bile  düzenli olarak hastaneye  gitmeniz ve kontrolleri yaptırmanız önemlidir. Meme de bulunan her kitle meme kanseri habercisi değildir. Meme de iyi huylu kistlerde meydana gelmektedir.

Meme Kisti  Nedir 

Memede eğer elinize bir kitle geliyor ise hemen panik yapmanıza gerek yoktur.  Bu durum iyi huylu bir kistin habercisi olabilmektedir.   Meme kistleri genellikle kanserli olmayan (iyi huylu) memenin içinde sıvı dolu keselerdir. Bir veya daha fazla göğüs kistiniz olabilir ve bunlar bir veya iki memede birden bulunabilir. Genellikle farklı kenarlara sahip yuvarlak veya oval topaklar olarak tanımlanırlar. Bir meme kisti genellikle bir üzüm veya su dolu bir balon gibi hissedilir veya bazen bir meme kisti sert hisseder.

Meme kistleri bir kist büyük ve ağrılı veya rahatsız olmadıkça tedavi gerektirmez. Bu durumda, bir meme kistinden sıvının boşaltılması semptomları hafifletebilir. Meme kistleri, menopoz öncesi kadınlarda 35 ve 50 yaşları arasında yaygındır. Fakat her yaştan kadınlarda bulunabilirler. Hormon tedavisi alan postmenopozal kadınlarda da görülebilir.

Meme Kisti Belirtileri Meme Kisti Belirtileri 

Göğüs kistleri bir veya iki memede bulunabilir. Meme kistinin belirtileri ve semptomları şunlardır:

Farklı kenarları olan (genellikle, her zaman olmasa da, iyi huylu olan) yumuşak, kolayca hareket edebilen yuvarlak veya oval yumru

  • Temiz, sarı, saman rengi veya koyu kahverengi olabilen meme akıntısı
  • Meme ağzı bölgesinde meme ağrısı veya hassasiyet
  • Adet dönemlerinden önce  meme hassasiyetinde artış
  • Adet dönemi sonunda meme   büyüklüğünde azalma ve diğer semptomların azalması

Meme kistlerine sahip olmak meme kanseri riskinizi artırmaz. Ancak kistlere sahip olmak, yeni meme kitleleri veya doktorunuz tarafından değerlendirilmesine ihtiyaç duyabilecek diğer değişiklikleri bulmakta daha zor olabilir. Memelerinizin normalde nasıl hissettiğine aşina olun, böylece bir şey değiştiğinde farkına varmanız daha kolay olmaktadır.

Meme Kisti Nedenleri 

Göğüslerin her biri, papatya yaprakları gibi düzenlenmiş salgı  bezleri içerir. Loblar hamilelik ve emzirme sırasında süt üreten küçük loblara ayrılır. Meme  destekleyici doku, yağlı doku ve lifli bağ dokusundan oluşur. Meme kistleri göğüslerdeki bezlerin içinde sıvı birikmesi sonucu gelişir.

Meme kistleri boyutlarına göre tanımlanabilir:

  • Mikrokistler , hissetmek için çok küçüktür, ancak mamografi veya ultrason gibi görüntüleme testleri sırasında görülebilir.
  • Makrokistler , hissedilecek kadar büyüktür ve çapı yaklaşık 1 ile 2 inç (2.5 ile 5 santimetre) arasında büyüyebilir. Büyük göğüs kistleri yakın meme dokusu üzerinde baskı oluşturarak meme ağrısına veya rahatsızlığına neden olabilir.

Uzmanlar göğüs kistlerine neyin neden olduğunu tam olarak bilmemektedir. Aylık adet kanamasından kaynaklanan hormonal değişiklikler sonucunda gelişebilir. Bazı kanıtlar, vücudunuzdaki meme dokusunu uyarabilen aşırı östrojenin, göğüs kistlerine katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.

Meme Kistinin Teşhisi 

Doktorunuz bir göğüs kitlesini tanımladığında bir tarama ve tanıya ihtiyacınız olacaktır. Belirtileriniz ve sağlık öykünüzü dinledikten sonra, doktorunuz bir meme muayenesi yapar ve tanısal bir mamografi veya bir göğüs ultrasonu isteyebilir. Görüntüleme testleri ve doktorunuz tarafından yapılan klinik muayene bulgularına dayanarak ince iğne aspirasyonu veya göğüs biyopsisi için ayrıca tenkit  yapılabilmektedir.

Meme Kisti Tedavisi 

Göğüs ultrasonu veya ince iğne aspirasyonundan sonra doğrulanan basit meme kistleri – sıvı dolu ve herhangi bir semptoma neden olmayanlar – için herhangi bir tedavi gerekli değildir. Eğer yumru zamanla devam ederse veya büyüme hissederseniz, doktorunuza danışarak muhtemel tedavileri uygulatabilirsiniz.

İnce iğne aspirasyonu:  İnce iğne aspirasyonu, bir meme kisti tanısı koyabilir ve tedavi edebilir. Eğer doktorunuz teşhis sırasında kisteki tüm sıvıyı temizlerse, göğüs topağınız kaybolur ve belirtileriniz giderilir.

Bununla birlikte, bazı göğüs kistleri için, sıvıyı bir defadan fazla almak gerekebilir. Tekrarlayan veya yeni kistler yaygındır. Bir göğüs kisti iki ile üç adet ( regl) arasında devam ederse ve daha da büyürse, daha fazla değerlendirme için doktorunuza başvurun.Meme Kisti Tedavisi 

Hormon Tedavisi : Adet dönemlerini düzenlemek için doğum kontrol hapları (oral kontraseptifler) kullanmak, göğüs kistlerinin nüksünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak olası önemli yan etkiler nedeniyle, doğum kontrol hapları veya tamoksifen gibi başka hormon tedavisi genellikle şiddetli semptomları olan kadınlarda önerilmektedir. Menopozdan sonra devam eden hormon tedavisi de göğüs kistlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Cerrahi Tedavi: Göğüs kistini çıkarmak için ameliyat sadece olağandışı durumlarda gereklidir. Rahatsız bir meme kisti bir aydan sonra tekrarlarsa veya göğüs kisti kanlı sıvı içeriyorsa veya başka endişe verici belirtiler gösteriyorsa, ameliyat ile bu iyi huylu kist doktor tarafından alınır.

 

Kanser hastalıklarının hafife alınmaması gerektiği asla unutmayınız. Ayrıca erkekler de meme kanseri olabilmektedir ve bundan kaynaklı gerekirse erkeklerde kontrollere giderek sağlıklarını değerlendirmelidir. Yazımız sadece size öneri bazında bilgiler sunmaktadır. Bu konularda en doğru bilgiyi doktordan almanız gerektiğini unutmayınız.

Bir kanser türü olan  Melanom Nedir hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 adet şu konu hakkında “Meme Kanseri: Belirtileri, Kist ve Fazlası”

  1. Meme kanseri gerçekten de önü alıması gereken bir hastalık. erken teşhis hayat kurtarıyor. bayanların mutlaka belirli periyotlarda muayene olması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close