Kadın SağlığıSağlık Haberleri

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır

Meme Kanseri Nedir?,Meme Kanseri Belirtileri  ,Meme Kanseri Nedenleri  ,Meme Kanseri Risk Faktörleri  ,Meme Kanseri Engelleme ,Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri bütün kadınların kabusu olmaktadır.   Son yıllarda gerek beslenme aksaklıkları, gerekse hayat zorluğu nedeni ile meme ve diğer kanser oranlarında yükselme gözlenmektedir. Rakamların yükselmesi nedeni ile hanımların bu hastalıktan korkuyor olması da normal bir tepkidir. Bu hastalığın tedavisi için alınacak en büyük önlem ise düzenli olarak doktor muayenesidir. Yılda bir defa olmak üzere mamografi çekilmesi gerekir.

Meme Kanseri Nedir?Meme Kanseri Nedir?

Cilt kanserinden sonra meme ve koltuk altı  kanseri,  dünyada kadınlarda en sık görülen kanserdir. Meme ve koltuk altı  kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir, ancak kadınlarda çok daha yaygındır.  Gelişen teknoloji ve tığ sayesinde hem meme hem de diğer kanserlerin sağ kalım oranları artmıştır ve bu hastalık ile ilişkili ölümlerin sayısı, büyük ölçüde, erken teşhis, tedaviye yeni kişiselleştirilmiş yaklaşım ve hastalığın daha iyi anlaşılması gibi faktörlere bağlı olarak, giderek azalmaktadır.

Meme Kanseri Belirtileri 

 • Çevreleyen dokudan farklı hissedilen bir  yumru
 • Memenin büyüklüğünde, şeklindeki veya görünüşünde değişiklik
 • Göğüs üzerinde  çukurlaşma
 • Ters çevrilmiş meme ucu
 • Nipel (areola) veya meme derisini çevreleyen cildin pigmentli alanının soyulması, kabuklanması veya dökülmesi
 • Göğsünüzdeki cildinizdeki kızarıklık veya çukurlaşma, turuncu renge dönen cilt

Memede bir yumru ya da başka bir değişiklik bulursanız – yeni bir mamografi normal olsa bile – hızlı değerlendirme için doktorunuzdan randevu alın.

Meme Kanseri Nedenleri 

Meme Kanseri Nedenleri Doktorlar, bazı meme hücreleri anormal büyümeye başladığında göğüs  kanserinin meydana geldiğini biliyorlar. Bu hücreler sağlıklı hücrelere göre daha hızlı bölünür ve bir yumru ya da kütle oluşturarak birikmeye devam eder. Hücreler, göğsünüzden lenf düğümlerine veya vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir . Göğüs kanseri en sık olarak süt üreten kanallardaki   hücrelerle başlar. Göğüs kanseri, lobüller   veya meme içindeki diğer hücrelerde veya dokularda da glandüler dokuda başlayabilir.

Araştırmacılar meme ve koltuk altı kanseri riskinizi artırabilecek hormonal, yaşam tarzı ve çevresel faktörleri tanımlamışlardır. Ancak, risk faktörleri olmayan bazı kişilerin neden kanser geliştirdiği açık değildir.  Muhtemelen göğüs kanseri, genetik durumunuz ve çevrenizin karmaşık bir etkileşiminden kaynaklanır.

Meme Kanseri Risk Faktörleri 

Meme kanserine dair risk faktörü, meme kanserine yakalanma olasılığını artıran bir durumdur. Ancak bir veya birkaç meme kanserine dair  risk faktörüne sahip olmak, göğüs kanseri geliştireceğiniz anlamına gelmez. Meme kanseri geliştiren pek çok kadının, sadece kadın olmaktan başka  bildikleri aslında bir sik faktörü yoktur. Aşağıda meme kanseri risk faktörlerine değinilecektir.

 • Kadınlar meme ve koltuk altı kanserini geliştirmek için erkeklerden çok daha fazladır.
 • Yaşlandıkça meme ve diğer kanser riskleri artmaktadır
 • Lobide karsinoma in situ (LCIS) veya memenin atipik hiperplazisi bulunan bir meme biyopsisi varsa, göğüs kanseri riskiniz artar.
 • Bir meme veya başka  kanser vakası geçirdiyseniz diğer memede kansere yakalanma riskiniz artar.
 • Anneniz, kız kardeşiniz veya kızınız özellikle genç yaşta meme kanseri tanısı almışsa, meme kanseri riskiniz artar. Yine de, meme kanseri teşhisi konan kişilerin çoğunun ailesinde meme kanseri olan kişi yoktur.
 • Meme kanseri riskini artıran bazı gen mutasyonları ebeveynlerden çocuklara geçebilir. En iyi bilinen gen mutasyonları BRCA1 ve BRCA2 olarak adlandırılır. Bu genler, meme kanseri ve diğer kanserler riskinizi büyük ölçüde artırabilir, ancak kanseri kaçınılmaz hale getirmezler.
 • Radyasyona maruz kalma. Göğsünüze çocuk veya genç bir yetişkin olarak radyasyon tedavisi uyguladıysanız, meme kanseri riskiniz artar.
 • Obez olmak meme kanseri riskinizi arttırır.

 

Meme Kanseri Engelleme

Meme Kanseri Engelleme

Günlük yaşamınızda değişiklikler yapmak, meme kanseri riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Göğüs kanseri taraması hakkında doktorunuza danışın. Meme ve koltuk altı kanseri tarama sınavlarına ve klinik meme ve koltuk altı muayeneleri ve mamogramlar gibi testlere ne zaman başlayacağınız konusunda doktorunuzla görüşün. Taramanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte, hangi meme kanseri tarama stratejilerinin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Meme farkındalığı için göğüs muayenesi yoluyla göğüslerinize aşina olun. Kadınlar, göğüslerinin farkında olmaları için göğüs muayenesi sırasında göğüslerini ara sıra inceleyerek göğüslerine aşina olmayı seçebilirler. Göğsünüzde yeni bir değişiklik, topaklar veya diğer sıra dışı işaretler varsa derhal doktorunuzla konuşun. Meme farkındalığı memede kanser oluşumunu önleyemez, ancak göğüslerinizin normal değişikliklerini daha iyi anlamanıza ve olağan dışı belirtileri ve semptomları tanımlamanıza yardımcı  olarak erken teşhis açısından son derece olumlu sonuçlar yaratmaktadır.

Meme ve koltuk altı  kanserini engellemek adın alkol oranını azaltmanız gerekmektedir. Hatta bu diğer kanser vakaları için de geçerlidir. Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Haftanın çoğu günü en az 30 dakika egzersiz yapın. Son zamanlarda aktif değilseniz, doktorunuza sorun olup olmadığını sorun.  Postmenopozal hormon tedavisini sınırlayın. Kombinasyon hormonu tedavisi, meme kanseri riskini artırabilir. Hormon tedavisinin yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Sağlıklı bir kilo verin. Kilonuz sağlıklıysa, bu ağırlığı korumak için çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, doktorunuza bunu başarmak için sağlıklı stratejilerden isteyin. Her gün yediğiniz kalori sayısını azaltın ve egzersiz miktarını yavaşça artırın.

Sağlıklı bir diyet seçin. Sızma zeytinyağı ve karışık yemişler ile desteklenen bir Akdeniz diyetini yiyen kadınlar, kanser riskini azaltabilir. Akdeniz diyeti çoğunlukla meyve ve sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve fındık gibi bitki bazlı gıdalara odaklanmaktadır. Akdeniz diyetini takip eden insanlar, zeytinyağı, tereyağı ve kırmızı et yerine balık gibi sağlıklı yağları seçerler.

Meme Kanseri TedavisiMeme Kanseri Tedavisi  

Meme kanserinin tedavisi kemoterapi veya göğüsün ameliyat ile alınması ile gerçekleşir. Eğer meme kanserine dair şüpheniz varsa, meme kanseri olduysanız doktorunuza sizin için en iyi tedavi seçeneğini seçmek adına danışmalısınız. Burada unutmamak gerekir ki meme kanserini erkekler genelde koltuk altı kanseri olarak yaşarlar ve koltuk altının kontrolü önemlidir. Bu açıdan erkeklerinde dikkat etmesi gerekir.

Meme kanserine dair yazdığımız bilgiler derleme olmakla beraber en güvenilir kaynağın doktor olduğunu unutmayınız ve her zaman belirtiğimiz gibi öncelikle doktora danışınız. Yazımızla bağlantılı olarak  Meme Kanseri: Belirtileri, Kist ve Fazlası başlıklı yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close