Erkek SağlığıKadın Sağlığı

Menisküs: Nedir, Tedavileri ve Belirtileri

Menisküs Nedir ,Menisküs Belirtisi Nedir? ,Menisküs Teşhisi ,Menisküs Tedavisi, Menisküs Ameliyatsız Tedavi,Menisküs'e Cerrahi Tedavi

Menisküs halk arasında diz ağrısı olarak adlandırılan ve önemsenmeyen bir rahatsızlık olarak görülse de özellikle kadınlarda daha sonraki yıllarda genelde menopoz sonrası döneme daha ağrılı sıkıntılara neden olmaktadır. Bundan kaynaklı genç bir kadınken veya erkekken diz ağrılarını hafife almamak ortopedi doktoruna görünmek son derece önemlidir.

Menisküs Nedir 

Menisküs Nedir Menisküs, kaval kemiğinin başlangıcı ile diğer  uyluk kemiğinin arasında olan ve bu iki kemik arasındaki baskıyı azaltarak konforlu bir yürüyüş ve hareket sağlayan lifli yapıya denir. Kemikler arasındaki uyumun tamamlayıcı bir parçası olan menisküs parçasının aşınması halinde şişlik ve ağrı belirtileri baş göstermektedir. Menisküs yırtığı her ne kadar sporcuların maruz kalmış olduğu bir hastalık olarak görülse de fazla kilolu insanlarda ve genetik olarak yatkınlığı olan özellikle ofis ortamı gibi  oturarak çalışanlar veya ağır işlerde çalışan kişilerde de görülmektedir. Her ne kadar menisküs konusunda bir problem yaşayan insanlar hafife alınmayacak kadar fazlalık arz etse de insanların işi, kilosu veya genetiği bu rahatsızlığı tetikleyebilmekte ve sorun teşkil edebilmektedir. Ağrıların artması ve ödem sorununun ortaya çıkması  ile doktora danışmak gerekir.   Dinlenerek, ödem üstüne buz koyarak ve dizin vücuda nazaran daha yukarıda tutulması ile ağrı bir nebze olsa da rahatlatılabilir.

 

Menisküs Belirtisi Nedir? 

Genellikle, menisküs yırtıkları semptomlara veya problemlere neden olmaz. Ancak, yırtık menisküsü olan bazı insanlar tam olarak dizlerine zarar verdiklerini bilirler. Diz ağrısının akut başlangıcı olabilir ve hasta dizinde bir pop sesi duyabilir veya hissedebilir. Herhangi bir yaralanmada olduğu gibi, ağrı ve şişlik dahil olmak üzere bir inflamatuar yanıt vardır . Yırtık bir menisküsün diz eklemi içindeki şişmesi genellikle gelişmek için birkaç saat sürer ve ağrı ile beraber sıvı birikimine bağlı olarak dizin hareket etmesi zorlaşabilir. Sıvı, diz ekleminin kapalı alanı içinde biriktiğinde, diz yaklaşık 15 derece fleksiyonda olduğunda en fazla boşluğa sahip olduğundan dizi tamamen uzatmak veya düzeltmek zor ve ağrılı olabilir.

Bazı durumlarda, şişme miktarı mutlaka fark etmek için yeterli olmayabilir. Bazen, hasta ilk yaralanmanın farkında değildir ancak daha sonra gelişen semptomlara dikkat çeker. Ayrıca, akut bir yaralanma olmayabilir. Diz kıkırdağı, yaşlanma , artrit ve menisküsün yıpranmasının sonucu olarak dejeneratif menisküs yırtığı nedeniyle hasar görebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşılırsa doktora danışmak gerekir.

Menisküs Teşhisi 

Menisküs Teşhisi Diz yaralanması tanısı,  fizik muayene ile başlar. Akut bir yaralanma varsa, doktor diz üzerine yerleştirilen stresleri anlamak için bu yaralanmanın mekanizmasını soracaktır. Kronik diz şikayetleri ile, ilk yaralanma hatırlanmayabilir, ancak atletik olaylara veya eğitime katılan pek çok hasta, belirli zamanlamayı ve yaralanma detaylarını belirleyebilir.  Dizin fiziksel muayenesinde teftişten (bakmadan), palpasyondan (duygudan) ve özel tanı manevralarını uygulamakla, doktor, antrenör veya fizyoterapist sıklıkla yırtık menisküs tanısı koyabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yırtık menisküs tanısını doğrulamak için tercih edilen testtir. Kıkırdak ve bağlar, kemiklerin yüzeyi ve diz eklemini çevreleyen kas ve tendonlar dahil olmak üzere dizdeki iç yapıları görselleştirebilen, invaziv olmayan bir testtir. Ameliyat öncesi MRG’nin bir diğer faydası, anatomiyi bilerek ortopedik cerrahın, olası bir diz cerrahisini planlayabilmesi ve ameliyat başlamadan önce hastayla alternatif tedavileri tartışabilmesidir.

Menisküs Tedavisi

 

Ortopedik cerrahınızın  menisküsü nasıl tedavi edeceği, menisküs zararının  türüne,  büyüklüğüne ve bulunduğu yere bağlı olacaktır. Menisküsün üçte birinin dışında zengin bir kan kaynağı vardır. Bu bölgedeki bir yırtık kendi başına iyileşebilir veya çoğu zaman ameliyatla onarılabilir.  Aksine, menisküsün üçte ikisinin bir kan kaynağı yoktur. Kandan alınan besinler olmadan, bu   bölgedeki sorunlar  iyileşemez.  Sahip olduğunuz rahatsızlıkla  birlikte, yaşınız, aktivite düzeyiniz ve ilgili yaralanmalarınız tedavi planınızı etkileyecektir.Menisküs Tedavisi

Menisküs Ameliyatsız Tedavi

Eğer yırtık veya hasar küçükse ve menisküsün dış kenarında ise, cerrahi onarım gerektirmeyebilir. Semptomlarınız devam etmediği ve dizinizin stabil olduğu sürece, cerrahi olmayan tedavi  uygulanabilir.  Dinlenme, buz uygulaması, masaj ve bacakları yüksek yere koyarak dinlenme yeterlidir.

Dinlenme de yaralanmaya neden olan aktiviteden ara verilmelidir. Doktorunuz bacağınıza ağırlık vermemek için koltuk değneklerini kullanmanızı tavsiye edebilir.

Günde birkaç kez 20 dakika soğuk kompres  kullanabilirsiniz. Doğrudan cilde buz uygulayabilirsiniz.

Ek şişlik ve kan kaybını önlemek için elastik kompresyon bandajı takabilirsiniz.

Şişliği azaltmak için, dinlendiğinizde yaslanın ve bacağınızı kalbinizden daha yüksekte tutun. Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar. Aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar ağrıyı ve şişmeyi azaltır.

Menisküs’e Cerrahi TedavMenisküs'e Cerrahi Tedavi

Semptomlarınız cerrahi olmayan tedavi ile devam ederse, doktorunuz artroskopik cerrahi önerebilir.

Prosedür olarak diz artroskopisi en sık uygulanan cerrahi prosedürlerden biridir. İçinde küçük bir insizyondan (portal) minyatür bir kamera yerleştirilir. Bu, diz iç kısmının net bir görünümünü sağlar. Ortopedik cerrahınız, menisküste hasarı düzeltmek veya onarmak için minyatür cerrahi aletleri diğer portallardan geçirir.Bu prosedürde hasarlı menisküs dokusu kesilir. Bazı menisküs yırtığı yırtılmış parçaları birbirine dikilerek (dikiş) tamir edilebilir. Bir yırtığın onarım ile başarılı bir şekilde tedavi edilip edilemeyeceği, yırtılanın tipine ve ayrıca yaralı menisküsün genel durumuna bağlıdır. Menisküsün birlikte iyileşmesi gerektiğinden, onarım için iyileşme süresi meniskektomiden çok daha uzundur. Bu süre zarfında dikkat etmeniz gerekmektedir.

Menisküs gibi tıbbi bir durum olmayan fakat size hareket ederken sorun yaşatabilecek olan Ayak Şişi hakkında bilgi almak isterseniz linke tıklayabilirsiniz. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 adet şu konu hakkında “Menisküs: Nedir, Tedavileri ve Belirtileri”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close