Neden Ameliyattan Önce Alkol İçmemelisiniz?

Ameliyattan önce alkol? Sağlığınız veya hayatınız için kesinlikle riske girmeye değmez.

Ameliyat öncesi alkol almak büyük bir risktir. Güvenliğiniz ve iyiliğiniz için, planlanan ameliyatınızdan en az 48 saat önce alkolden kaçınmak en iyisidir.

Alkol tüketimi hem işlem sırasında hem de sonrasında ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hastanede daha fazla kalmanıza ve daha uzun bir iyileşme süresine yol açabilir. Bazı durumlarda hayatınızı tehlikeye atabilir.

Alkolün vücudu nasıl etkilediğine, ameliyata ihtiyacınız varsa bunun ne anlama geldiğine ve işleminizden önce neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Ameliyattan Önce Alkol Alırsanız Ne Olabilir?

Alkol kullanım bozukluğunuz varsa cerrahi komplikasyonlar elbette daha olasıdır. Ancak tek bir aşırı içme vakası veya tek bir ameliyat öncesi içki bile sorunlara neden olabilir.

Anestezi Sorunları

Genel anestezi; solunum, kalp atış hızı ve kan dolaşımı gibi işlevleri baskılayan güçlü ilaçlar içerir. Alkol de aynı vücut sistemlerini etkiler.

Tüm bu maddeler karaciğerde metabolize edilmelidir, bu da devam edemeyebilir. Ayrıca hem anestezi hem de alkol mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Bu, potansiyel olarak ölümcül olabilen aspirasyon (soluma kusma) riskinizi artırabilir.

Sisteminizde alkol varsa veya kronik alkol kullanımı durumunda, anestezi uzmanının dozajı ayarlaması gerekebilir.

Mesela daha yüksek bir anestezi dozuna ihtiyaç duyulabilir. Bu da (özellikle hali hazırda kalp problemleriniz varsa)kalp rahatsızlıkları riskini artırabilir . Anestezi uzmanı, yaşamsal belirtilerinizi dikkatle izleyecek ve bunu göz önünde bulundurarak ayarlamalar yapacaktır.

Artan Kanama

Herhangi bir ameliyat belirli miktarda kanamayı içerir. Vücut, kan kaybını durdurmak için pıhtılaşarak yanıt verir. Alkol kanı inceltebilir ve bu kontrolsüz kanama riskini artırabilir.

Ayrıca kan inceltici ilaçlar da alınırsa bu etkisi daha fazla olur. Pıhtılaşma bozukluğu ya hemofili hastasıysanız da alkol ile birlikte etki daha da fazla olacaktır.

Ameliyattan Önce Alkol Almanın Sonraki Etkileri

Alkol tüketimi postoperatif komplikasyon, yoğun bakım ünitelerine yatış ve ölüm riskini artırır .

İlaçları Etkiler

Alkol, ameliyattan hemen önce, ameliyat sırasında ve hemen sonrasında verilen ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu, kötü bir reaksiyona neden olabilir veya bazı ilaçların daha az etkili olmasına neden olabilir.

Ağrı kesici ilaçlara, yatıştırıcılara veya diğer ilaçlara ihtiyacınız varsa bu bir sorun olabilir.

Kanama, Enfeksiyon, Sepsis

Alkol kullanımı ameliyat sonrası kanama görülme sıklığını artırır. Aynı zamanda, cerrahi bölgede, solunum sisteminde veya idrar yolunda enfeksiyon olasılığını artırır.

Enfeksiyona karşı zayıf bir bağışıklık tepkisi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan sepsise ve septik şoka yol açabilir.

Daha Geç İyileşme

Ameliyat sırasında çok kan kaybettiyseniz, kan nakline ihtiyacınız olabilir. Bu, iyileşme süresini artırabilir. Yavaşlayan pıhtılaşma, cerrahi yaraların iyileşmesini de geciktirebilir.

İşlem sırasında, alkole bağlı komplikasyonlarınız varsa, toplam iyileşme süresi artabilir. Alkol karaciğer, pankreas ve sinir sistemi ile ilgili sorunlara neden olabilir ve bu da iyileşmeyi zorlaştırabilir. Alkol kullanımı, cerrahi sonrası akut konfüzyon veya deliryum için bağımsız bir risk faktörüdür.

Solunum Müdahaleleri Gerektirebilir

Alkol kalbi ve ciğerleri etkiler. Kronik alkol kullanım bozukluğu veya tek bir aşırı içki içme vakası bile susuz kalmanıza neden olabilir. Ayrıca şunlara da neden olabilir:

 • yüksek tansiyon ( hipertansiyon )
 • düşük kan basıncı ( hipotansiyon )
 • düzensiz kalp atış hızı ( aritmi )
 • zayıflamış kalp kasları ( kardiyomiyopati )
 • inme

Bu koşullardan herhangi biri ameliyattan sonra iyileşmenizi zorlaştıracaktır.

Alkol Ve Bariatrik Cerrahi

Obezite ameliyatı geçirmeyi planlıyorsanız , alkol konusunda doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Şu anda ne kadar içtiğiniz ve ameliyattan sonra içmeye devam ederseniz nelerle karşılaşabileceğiniz hakkında konuşmak isteyeceksiniz.

2018’de yapılan bir çalışma mide baypas ameliyatından 2 yıl sonra alkol kullanım bozukluğunda önemli bir artış olduğu sonucuna varmıştır.

Ameliyattan Önce Alkol Konusunda Ne Yapılmalı

Yapabileceğiniz en önemli şey, alkol kullanımınız konusunda tamamen açık olmaktır. Ameliyattan önceki gece bir içki içtiyseniz, son zamanlarda kanama geçirdiyseniz veya alkol bağımlıysanız açıklık hayatınızı kurtarabilir.

Yiyecek, alkol ve ilaçlarla ilgili tüm ameliyat öncesi talimatlarını izleyin. Ağır bir içiciyseniz, ameliyat seçeneği masaya gelir gelmez azaltmaya başlayın.

Bunu güvenle yapabileceğinizi düşünmüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Vücudunuz alkole bağımlıysa, aniden durmak alkol yoksunluk sendromuna yol açabilir.

Belirtiler, son içkinizden 5 gün sonrasına kadar ortaya çıkabilir, ancak tipik olarak 6 ila 24 saat içinde gelişir. Şunları içerebilirler:

 • titreme
 • mide rahatsızlığı
 • terlemek
 • artan kan basıncı
 • kaygı, ajitasyon
 • deliryum, halüsinasyonlar
 • nöbetler

Çekilme semptomları ameliyatı ve iyileşmeyi çok tehlikeli hale getirebilir. Doktorlarınızı önceden ihtiyaç duydukları bilgilerle donatın. Bu, size mümkün olan en güvenli ameliyatı sağlamak için hangi adımların gerekli olduğunu belirlemelerine yardımcı olacaktır.

Adımlar şunları içerebilir:

 • alkol bağımlılığı tedavisine başlamak
 • çekilme semptomlarını kontrol etmek için ilaç almak
 • ameliyat tarihini değiştirmek (eğer bunu yapmak güvenli ise)
 • anestezi ve diğer ilaçlarda ayarlamalar yapmak

Sonuç

Her ne için ameliyat olursanız olun, bazı riskler vardır. Ameliyattan önce alkol almak ya da cerrahınıza alkol kullanım bozukluğunuz olduğunu bildirmemek ise bu riski artırır.

Küçük bir kadeh dahi olsa ameliyattan önce herhangi bir miktarda alkol tehlikeli olabilir ve risk almaya değmez. Bu nedenle ameliyat öncesi kesinlikle alkol almamalısınız.

Ameliyattan en az 48 saat önce içkiyi bırakmak riski azaltacaktır. Bundan bir veya iki hafta önce bırakmanız daha da azaltacak.

Related posts

One Thought to “Neden Ameliyattan Önce Alkol İçmemelisiniz?”

 1. […] hakkında daha fazla bilgi için Neden Ameliyattan Önce Alkol İçmemelisiniz? yazımızı da […]

Leave a Comment