Genel

Nikotin

Nikotin Nedir? ,Nikotin Özellikleri ve Formülü ,Nikotinin Kullanımı,Nikotin Bandı,Nikotinin Zararları

Nikotin Nedir? 

Nikotin, daha çok türün ve sigara ile ilişkilendirilmiştir, normal hali renksiz ama oksijenle karışımı sırasında kahverengi olarak bir şekil alan, bitkileri zararlı böceklerden korumak için ilaç niyetine de kullanılan bir madde olarak bilinmektedir. Sizlere bu konu hakkında bilmediklerinizi ise bu yazıda aktaracağız.

Nikotin Nedir? 

 

Patlıcangiller ailesinde  bulunan güçlü bir uyarıcı ve alkaloid’tir.Nikotinia ailesi bitkilerinin yapraklarından elde edilir. Sigara içerisinde nikotin bulunmaktadır. Sigarada genelde  20 mg. nikotin bulundurmasına karşın  yakılması ve içilmesi sırasında 1-1.5 mg.  alınır. Sigarada kullanılması ile    üst solunum yollarında karsinojen etki(halk dilinde kanserojen) etkiye neden olmaktadır. Ayrıca kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler.  Yüksek tansiyon, kalp krizi riskini arttırmaktadır. Sigara bu nedenle ayrıca ağız, damak, gırtlak kanserlerinin arttırmaktadır ve en tehlikelisi akciğer kanseridir.

Nikotin Özellikleri ve Formülü 

 

Sadece tütünde bulunmamasına rağmen, diğer  bitkilerde sigaradaki gibi zararları etkileri olmayan bu madde renksiz ve kötü kokusu olan bir sıvı olmasına karşın havadan etkilenerek sert bir kıvama dönüşür. Rengi kahverengi olur. İçerisin de beş bine yakın zararlı madde bulunduran sigara tüketimi dışında, yakıcı ve acı bir tada sahiptir.

Normalde alkaloit bir maddedir. Genelde patlıcan cinsinde yer alan ve uyarıcı bir madde olarak  formülü C10H14N2’dir. Alkaloidler çoğu canlı da bulunan özellikle de bitkilerden elde etiline tuzlar ve asitlerle şekil alan içerisinde azot bulunan tuzdur. Oksijen bulundurmayan alkaloidler toz ve kristal şekilde bulunur.  İçerisinde oksijen barındırmasından kaynaklı sıvı haldedir.

Nikotinin Kullanımı

 

Bütün insanlar tarafından bilinen en çok kullanıldığı alan bilindiği üzere sigaradır. Sigaranın markasına ve üretimine göre değişen bir sigarada normal de 15 mg nikotin bulunur. Yakılarak içilen sigaradan vücuda 2-3 mg civarı nikotin girmektedir. Bundan kaynaklı kısa sürede kana karıştığı için beyin olan etkileşimi de çok çabuk gerçekleşir. Sigara tüketimi son derece ilginçtir, Diğer yandan  zararlı bir madde olmasına rağmen sigara bağımlılığının tedavisinde de ilaç olarak kullanılmaktadır. Nikotin bandı da ayrıca sigara içen bireylerde sigarayı bırakmak adına kullanılır.

Nikotin Bandı

Nikotin bantları genelde sigara bırakan kişilerin  sigaraya olan bağlılıklarını azaltmak adına vücuda az miktarda etki ederek   kişinin sigara bırakma sonrası stresini azaltmak amacı ile kullanılmaktadır. Nikotin bandı takan kişilerin kesinlikle sigara kullanmaması gerekir.

Nikotinin Zararları

Nikotinin zararları arasında;Nikotinin Zararları

  • Sigarada kullanılan nikotin maddesinin  zararlarına yukarıda değindik fakat biz yine de burada nikotinin zararlarına kısaca maddeler halinde bir kez daha değinelim.
  • Kalp krizlerine ve inmeye neden olur. Epinefrin hormonuna etki ederek kalp ve damar sağlığınızı bozar.  Vücut oksijeni yeteri kadar alamadığı için kalp hızlı çalışır ve buda kalp ritmini bozmaktadır.
  • Silia’yı olumsuz etkiler . Sillia mikropların ve yabancı maddelerin akciğerlere ulaşmasını engeller.  Akciğer hastalıklarına neden olan bu durum kişilerde en çok öksürük olarak görülsede KOAH, akciğer kanseri, akciğer enfeksiyonu artmaktadır.
  • Beyaz kan hücrelerine saldırarak zarar vermektedir. Buda bağışıklık sistemini etkilemektedir. Bu yolla kemik ve diş sağlığına da zarar verir. Ayrıca diş hastalıklarına neden olduğunu zaten biliyoruz. Dişte sararma, çürük ve hatta diş kaybına neden olmaktadır.
  • Gebe kadınlara ciddi zararlar verir. Düşük yapmalarına ve çocukların kusurlu doğmalarına neden olmaktadır.

Sizlerde bu zararlardan korunmak ve sigara bırakmak isterseniz Sağlık Bakanlığından yardım alabilirsiniz. Alo 171 hattı ile iletişime geçebilir ve sigara bırakmak için destek alabilirsiniz. Unutmayın ki sigara sadece size değil çocuklarına ve ailenize de zarar vermektedir.

 

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close