Öksürüğe Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Öksürüğe Hangi Bitkiler İyi Gelir

 

Kronikleşmiş kulak burun boğaz bölgesi hastalıkları dışında, ara ara nükseden öksümeye karşı bir çok bitkiden ve besin maddesinden yararlanılabilir.

Bal, genel olarak soğuk algınlıklarına karşı son derece faydalı bir besindir. Bir tatlı kaşığı bala eklenilecek zerdeçal sayesinde boğazdaki tahriş azalır; kaşıntı giderilir ve yumuşama sağlanır.

Faydaları saymakla bitmeyen adaçayı, toksinlerin atılmasına yardımcı olmasının dışında, kuru bir öksürüğe karşı da boğazı yumuşatan bir etkiye sahip. İçerdiği enzimler sayesinde iltihaplara iyi geldiği bilinen adaçayı,boğaz bölgesindeki enflamasyonlara karşı da tedavi edicidir.

Soğuk algınlıklarının giderilmesine yardımcı olarak sık sık başvurulan ıhlamur, öksürüğü keser ve ateş düşürür. Bal ila karıştırıldığında çok daha etkili olur.

Fındık kabuğu kaynatılarak, suyu içilirse öksürüğün kesilmesinde son derece etkilidir.

İncir ise cevizle beraber yendiğinde, öksürüğü keser ve boğaz ağrılarında etkilidir.

Elma, özellikle alüminyum folyoyla sarılmış bir şekilde fırında pişirilip sıcak yenildiğinde, öksürüğü çok kısa sürede keser. Soğuk algınlığına da iyi gelir.

Bir çok faydası olan papatya; bronşit, soğuk algınlığı ve sinüzite iyi gelen bitkilerdendir. Papatya içeren bitki çayları da öksürüğü keser.

Antep fıstığı, göğsü yumuşatarak öksürüğün kesilmesine yardımcı olur.

Zencefil, bal ile karıştırılarak yutulduğunda öksürüğe son derece iyi gelir. Zencefil çayları da öksürüğe iyi gelen karışımlar arasındadır.

Ebegümeci bitkisi de ksürüğe iyi gelmesinin yanında balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Related posts

Leave a Comment