Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Serviks veya servikal kanseri de denen rahim ağzı kanseri kötücül (habis) kanser çeşididir. Bu kanser türü çok sinsi bir şekilde ilerleyebilir ya da belirtisini en başta gösterebilir. Rahim ağzı kanserinin en büyük belirtisi; vajinada meydana gelen kanamalar olarak belirtilmektedir.

Serviks kanserinin tedavi yöntemlerine gelecek olursak; hastalığın ilk evrelerindeki tedavi yöntemi ameliyattır. Fakat hastalık artık ileri safhalara geçmiş ise uygulanacak tedavi yolları kemoterapi ve radyoterapidir. Bu kanserin önceden teşhis edilmesi çok önemlidir.

PAP smear testi sayesinde çok önceden hastalığın ne durumda olduğu ve ne şekilde ilerlediği ölçülebilir, buna göre bir tedavi uygulanabilir. Zaten bu testi düzenli şekilde uygulayan ülkelerdeki rahim ağzı kanseri vakalarının sayısı neredeyse yüzde 60’lara kadar azalma göstermiştir.

Serviks kanseri olarak bilinen rahim ağzı kanserinin ortalama rakamlarına bakacak olursak; dünyada bu hastalık yüzünden her iki dakikada bir kadın yaşamını yitirmektedir. Bu orana bakacak olursak, dünya üzerinde meme kanserinden sonra en çok görülen kanser türüdür. Ve dünyada ortalama olarak her yıl beş yüz bin kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulmaktadır.

Mehmet Akif Yalman

İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesi Mezunuyum. Özel bir Hastanede uzman doktorluk yapmaktayım. Boş zamanlarımda sizler için içerikler üretiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir