Genel

Saç Dökülmesi için Biberiye Yağı

Biberiye Yağı Nedir? ,Biberiye Yağı Saçın Dökülmesine Nasıl Yardımcı Olur? ,Saç Dökülmesine Karşı Biberiye Yağı Kullanımı

Saç dökülmesi sorunu hem kadınlar hem de erkekler için ciddi bir sorun haline gelmiştir. Bir çok sebepten kaynaklanan saç dökülmesine karşı bazen doğal içerikler işe yarayabilmektedir. Bunların başında biberiye yağı ayrıca önem taşır. Bu makaleden bundan kaynaklı biberiye yağının saç dökülmesine karşı ne gibi yarar sağladığı ve kullanımına değinilecektir. İyi okumalar dileriz.

Biberiye Yağı Nedir?

Saç Dökülmesi için Biberiye YağıLamiaceae’nin nane ailesine ait olan biberiye ( Rosmarinus officinalis ), Akdeniz ve Asya’da bulunan aromatik, yaprak dökmeyen bir bitkidir. İğne benzeri yaprakları vardır ve çiçekleri pembe, beyaz, mor veya mavi olabilir. Güzel göründüğü için, yaygın bir süs bitkisi olarak kullanılır.  Biberiye, özellikle  et yemeklerinde kullanılan bir baharat malzemesidir ve ayrıca kilo vermek adına bitki çay karışımlarına da eklenmektedir.

Biberiye esansiyel yağı, rosmarinik asit, kafeik asit, betulinik asit, karnosik asit, ursolik asit, karnosol ve kafur gibi pek çok takviye edici bileşen içerir. Bunlar anti-enflamatuar, antibakteriyel, antifungal, analjezik  özellikler verir ve daha bir saç bakımına yardımcı olur.

Biberiye Yağı Saçın Dökülmesine Nasıl Yardımcı Olur?

Saç dökülmesine karşı biberiye yağı , saçsız deride işe yaramamakla beraber saç dökülmesi yaşanan bölgede saçların dökülmesini durudur veya azaltır. Hiç bir bitkisel kaynak tamamen saç kaybı olan yerde saç çıkaramaz bundan kaynaklı bu şekilde beyanda bulunanlara itimat etmeyiniz.

  • Antioksidanlar: Biberiye;  kekik, nane, kekik, nane ve fesleğen gibi diğer bitkilere kıyasla üstün antibakteriyel ve anti-inflamatuar değerlere sahip olduğunu göstermektedir. Biberiye esansiyel yağındaki antioksidanlar, günümüzde insanların kirlilik ve sert kimyasal ürünlerin kullanımı nedeniyle artan seviyelerde karşı karşıya kaldıkları serbest radikal hasarına karşı savaşır. Biberiye yağındaki zengin antioksidan seviyeleri saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve daha hızlı saç büyümesine katkıda bulunur.
  • Antibakteriyel: Biberiye; kepek, pul pul dökülme, saç derisi üzerinde meydana gelen diğer deri enfeksiyonlarını önlemek ve tedavi etmek için antifungal, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip güçlü bir antimikrobiyal esansiyel yağdır.
  • Anti-inflamatuar: Enflamasyon, sağlıksız cilt ve saç dahil birçok problemin temel nedenidir. Birçok insan, yedikleri rafine gıdaların yüksek miktarına bağlı olarak bugün iltihaplanma ile karşı karşıyadır, ancak bu iltihaplanma açıkça belli değildir ve sadece bir mikroskop altında saptanabilir. O zaman bile, bilinmeyen inflamasyon beklenmedik saç dökülmesine neden olabilir ve biberiye yağı saç derisindeki iltihaplanmayı azaltabilecek ve ilintili saç dökülmesini azaltabilecek ve saç uzamasını arttırabilen anti-enflamatuar özellikler açısından zengindir.
  • Saç Derisini Uyarır: Saç büyümesi için büyük önem taşıyan biberiyenin en önemli özelliklerinden biri, saç derisine uygulandığında saç foliküllerine kan dolaşımını tetikleyen güçlü bir uyarıcı olmasıdır. Saç folikülleri daha fazla miktarda besin açısından zengin kanla birlikte verildiğinde, daha hızlı ve sağlıklı saç büyümesi meydana gelir.
  • Sebum Dengesi: Yağlı bir saç derisi, saç dökülmesine neden olabilecek koşullardan biridir. Aşırı derecede yağlı bir kafa derisi sadece kir ve toz parçacıklarını çekmekle kalmaz, aynı zamanda saç köklerinin yağlanmasını ve yapışmasını engelleyerek saç büyümesini önler. Biberiye esansiyel yağı, saç derisinde aşırı yağlanmayı önleyebilir ve yeni tüylerin oluşumunu hızlandıran temiz ve sağlıklı bir saç derisini destekler.

Saç Dökülmesine Karşı Biberiye Yağı Kullanımı

Biberiye esansiyel yağının güçlü bir etkisi vardır. Nane ve odunsu kokusuyla en taze ve keskin uçucu yağlardan biridir. Biberiyenin aroması anında genç ve lezzetli otsu bir yapıdadır. Biberiye saçları inceltmeyi ve hatta saçları  dökülmesini önleyen antioksidanlarla doludur. Kan dolaşımını teşvik eden bir diğer esansiyel yağdır, bu nedenle saç köklerinin ve saçların büyümesinin uyarılması için mükemmeldir. Dahası, biberiye esansiyel yağı, yağlı saç derisi ve saçı, sebum üretimini azalttığında yardımcı olabilir. Ayrıca gözenekleri temizler, bu yüzden kaşıntılı saç derisi ve kepek rahatlatmak için harikadır.

Saç dökülmesi için biberiye  yağının kullanılması

3 çay kaşığı zeytinyağı, 10 damla biberiye esansiyel yağı karıştırın. Bu karışımı, saç derisinden ve saçlarınızdan geçirerek, sıcak yağ tedavisi olarak kullanın. Saçınızı sıcak suya batırılmış bir havluya sarın. 30 dakika bekletin, sonra şampuanı şampuanlayın. Ayda bir kez bunu yapmanız önerilir.

Saç dökülme nedeninizi belirlemek adına doktorunuza danışmanız önemlidir. Bu sayede daha sağlıklı yol alabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Hint Yağı ile Saç Bakımı

Saç Dökülmesini Önleyen Maskeler

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close