Genel

Saç ve Cilt Bakımında Avokado Yağı

Saç için Avokado Yağı ,Cilt için Avokado Yağı ,Avokado Yağının Kullanımı

Bir meyve olarak tüketilen avokadolardan elde edilen avokado yağı saçlarınız sağlığı açısından son derece yararlı bileşenler içermektedir ve bundan kaynaklı saç bakımında kullanılmaktadır. Bizler avokado yemeniz dışında bu yağın saçlara ve cilde topikal olarak nasıl kullanacağınızı ve faydalarını bu yazımızda sizlere aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Saç için Avokado Yağı

Avokado YağıAvokadoyu saçlarınız için meyve veya yağ olarak kullanabilirsiniz. Avokado yağı antioksidanlar, mineraller, esansiyel yağ asitleri , biyotin ,A, B-5 ​​ve E vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bundan kaynaklı püre halinde bir çok saç maskesinde de avokadalar bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmek saçınızı güçlü tutmanın en iyi yoludur. Biotin, B-5 ​​vitamini ve E vitamini  saç sağlığını destekler. Diyetinize daha fazla avokado ekleyin veya faydalarından kurtulmak için yemek yağınızı avokado yağı ile değiştirin. Dışarıdan, avokado yağı saçınıza da fayda sağlayabilir. Saçınızı avokado ile tedavi etmek saçınızı nemlendirebilir, onarabilir ve güçlendirebilir. Bir araştırma göstermektedir ki avokado yağında bulunan  mineraller  saç kırılmalarını  önleyebilir ve  kütikül hücrelerini onararak saçlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı yardımcı olabilir.

Cilt için Avokado Yağı

 • Avokado yağı, yağ asitleri açısından zengindir ve cildi nemlendirmek için mükemmeldir. Avokado yağı, omega-3 yağ asitleri ve A, D ve E vitaminleri barındırmaktadır. Aşağıda cildin faydalanabileceği bazı yollar vardır:
 • E vitamini ek olarak, avokado yağı cildi besler ve nemlendiren potasyum , lesitin ve diğer birçok besin içerir. Epidermis olarak bilinen cildin en dış tabakası, aynı zamanda yeni bir cilt oluşturmaya yardımcı olan bu besinleri kolayca emer.
 • Antioksidanlar avokado yağı ve vitaminler ile ilişkili kuru tahriş ve pul pul bir cilt iyileşmek için yardımcı olabilir, egzama ve sedef sorunlarınızı çözer.  Cilt rahatsızlığı olan bir kişi, yağın semptomlarını tetiklemediğinden veya şiddetlendirmediğinden emin olmak için, önce bir cilt yüzeyinde yama testi yapmak isteyebilir.
 • Kısa süre bekledikten ve ılık su ile durulandıktan sonra, avokado yağı yağlı bir kalıntı bırakmadan cildi nemlendirir. Bu akne riskini azaltabilir. Avokado yağı ayrıca akne ile ilintili kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar etkilere sahiptir .
 • Avokado yağı daha hızlı iyileşmek için yaralara yardımcı olabilir.Avokado yağındaki esansiyel yağ asitleri ve oleik asitin, yeni bağ dokusu yaratma süreci olan kolajen sentezini destekleyebileceği bulunmuştur .Avokado yağındaki esansiyel yağ asitlerinin de iyileşme sürecinde enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olduğu bulunmuştur.Ancak, insanlarda, avokado yağının yaraları tedavi etmek için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
 • Avokado yağındaki antioksidanlar güneş yanığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir . Yağdaki E vitamini, beta karoten , D vitamini , protein, lesitin ve esansiyel yağ asitleri cildi iyileştirir ve yumuşatır. Diğer küçük çalışmalar avokado tüketmenin cildi zararlı UV radyasyonundan korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.
 • Yaşlanmanın ilk belirtileri genellikle ciltte görülür. Bazı çalışmalar avokadolarda bulunanlar gibi sağlıklı yağların tüketilmesinin cildin esnekliğini korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ancak, araştırmacılar, cilde avokado yağı uygulamanın aynı etkiye sahip olup olmadığını henüz çözmemiştir.

Avokado Yağının Kullanımı

 • Bir sıcak yağ maskesi olarak saç derisine avokado yağı uygulamak, kepek ve kuru, pul pul saç derisi tarafından neden olunan diğer sorunları azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Bir avokado kabuğunun içi, yüzün nemlendirilmesi için kullanılabilir.Avokado yağı cilde masaj yapılabilir, yüz maskesinde kullanılabilir veya losyonlara, kremlere, duş jellerine veya banyo yağlarına eklenebilir. Ciltte yan etkiler olmadan günlük kullanılabilir.
 • Avokadoyu yüz nemlendiricisi olarak kullanmak için, avokado yağı ile yüzünüze masaj yapabilir. Kalıntıyı yaklaşık 15 dakika bekletebilir, daha sonra yüzünü ılık suyla durulayabilirsiniz. Şişelenmiş avokado yağı ayrıca gece yüzünü nemlendirmek için kullanılabilir. Ertesi sabah yıkamak gereklidir.
 • Banyoya birkaç yemek kaşığı avokado yağı ekleyerek tüm vücudu yumuşak hissedebilir ve sıcak suyun cildin kurumasını önleyebilir. Lavanta veya aloe vera gibi kişinin en sevdiği banyo yağıyla da karıştırılabilir.
 • Avokado yağını diğer uçucu yağlarla birleştirin ve karışımı banyodan sonra cilde masaj yapın. Yağı kullanmadan önce cildi bir havluyla kurulayın. Avokado yağı da kendi başına etkilidir ve cildi yumuşatmak için vücudun her yerine uygulanabilir.
 • Kuru saç derisi olan bir kişi, sıcak yağ tedavisinde avokado yağı kullanmaktan yararlanabilir. Yağı ısıtmak için, 3–5 yemek kaşığı küçük bir cam kavanoza dökün ve kavanozu   kaynamış suya bir tencereye koyun. Fazla ısınmasını önlemek için yağın sıcaklığını sık sık test edin. Yağ ılık iken, kavanozu sudan çıkarın ve yağı saç derisine yavaşça masaj yapın. Yağ gece boyunca bırakılabilir ve sabah şampuanla yıkanabilir Bu,   kepek ve kuru, pullu deriyi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Sert ve kuru cildi iyileştirmek ve yumuşatmak için eşit miktarda avokado ve zeytinyağı karıştırın ve karışımı günde bir veya iki kez cilde uygulayın. Karışıma bir koku vermek için, lavanta gibi bir veya iki damla esansiyel yağı deneyin.

Cilt ve saç bakımında yardımcı olması için özellikle ülkemizde yaygın olan zeytinyağı kullanılabilir. Bunun hakkında bilgi almak adına Cilt ve Saç için Zeytin Yağı Faydaları başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.Sağlıcakla kalmanız dileğiyle..

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close