Sağlıklı Bir Cilt İçin Doğru Beslenme Nasıl Olur?

Sağlıklı Bir Cilt İçin Doğru Beslenme Nasıl Olur?

Bir çok cilt sorununun çözümü doğal ürünlerde bulunuyor. Doğru beslenmeyle ve cilde dost bitkilerle cilt bakımında mucizeler yaratmak mümkün.

Yakında mevsimi gelecek olan taze kayısı, kuru cilt sorunu olanlar için önemli bir meyvedir. Mevsimi dışında da, kayısı yağı kullanarak kuru cilt bakımı yapılabilir.Yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirirken, cildin kolajen yapısını destekler. Ispanak, brokoli, kereviz gibi A ,E ve C vitamini bakımından zengin olan bu sebzeleri bolca tüketmek, deri esnekliği ve dayanıklılığına yardımcı olur.

Sabahları sıcak su ve limon içerek vücuttan atılan toksinler sayesinde, cilt daha fazla oksijen alır ve görünümünde düzelme olur.

Sivilce sorunu olanları havuç yemeyi ihmal etmemeleri gerekiyor. A vitamini yönünde zengin olan havuç, sivilcelere iyi gelmesi dışında bağırsakları temizlemekte de oldukça etkilidir.

Balığın faydaları saymakla bitmez. Günlük hayatımızda soframızdan eksik etmememiz gereken balık cilt için de önemli bir besin kaynağıdır. Uskumru, somon, ve ton balığı gibi omega 3 açısından zengin balıklar cilt kuruluğuna ve kızarıklıklarına iyi gelirken cildin temizlenmesine de yardımcı olurlar. B vitamini içeren süt, yumurta, balık, dana eti, fındık ve badem gibi besinler ihmal edilmemeli; cilt ve saç sağlığı için B 12,B 6 ve folik asit alımı şarttır.

Cildin berrak bir görünüme sahip olması için E vitamini açısından zengin olan elmayı ve kılcal damarları güçlendirmek için de pancar yemeyi ihmal etmemek gerekir.

Related posts

Leave a Comment