Sağlıklı Yaşam Hayatınıza Yıllar Katabilir?

Sağlıklı yaşam için özel sırlara gerek yok, basit değişiklikler yeterli. Uzmanlar, günde 30 dakika egzersiz yapmanın yanı sıra sigara içmemenin veya aşırı alkol tüketmemenin yaşamınızı kronik rahatsızlıklardan arındırarak uzatacağını belirtiyor.

Araştırmacılar, sağlıklı yaşam için edinilen alışkanlıkların yaşam sürenize on yıl kadar katkıda bulunabileceğini söylüyor. Diyet, egzersiz ve ortalama vücut ağırlığını korumak gibi beş faktörün önemli olarak belirleyen uzmanlar, kaçınılması gereken en önemli iki şeyin sigara içmek ve aşırı kilo almak veya obezite geliştirmek olduğunu söylüyorlar.

Hepimiz uzun bir süre sağlıklı yaşamak isteriz.

Kısa bir süre önce yayınlanan bir çalışma , kronik sağlık sorunları olmadan daha ileri yaşlara ulaşma olasılığınızı artırabilecek yaşam tarzı faktörleri olduğu sonucuna varmıştır.

Genel yaşam süremizi ve kronik hastalıkları yaşama olasılığımızı etkileyen sigara, fiziksel aktivite, içme alışkanlıkları, kilo yönetimi ve diyet gibi yaşam tarzı seçimleri üzerine pek çok araştırma yapılmıştır.

Bununla birlikte, çok az çalışma, bu faktörlerin bir kombinasyonunun hastalıksız uzun bir yaşamla nasıl ilişkili olduğunu incelemiştir.

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulundan Dr. Frank Hu ;Sağlıklı bir diyet ve egzersizin sadece yaşam süresini değil; kanser, kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi kronik hastalıklardan arınmış yaşam beklentisini de uzatıp uzatamayacağını görmek istedik.  Çünkü sadece yaşam süresine değil, aynı zamanda sağlık süresine de bakıyoruz. Bu da kronik hastalıklardan arınmış yaşam süresinin arttığı anlamına geliyor dedi.

5 Önemli Sağlık Faktörü

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hemşirelerin Sağlık Çalışmasına kayıtlı yaklaşık 73.000 kadın hemşireden ve Sağlık Uzmanları Takip Çalışmasına kayıtlı yaklaşık 40.000 erkek sağlık uzmanından gelen verileri inceledi.

Çalışma katılımcıları, kayıt olduklarında kanser, kardiyovasküler hastalık veya diyabet hastası değildi.

Katılımcılar, 20 yıldan fazla bir süredir kanser, kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet tanıları ve ölümler için rutin olarak değerlendirildi. Araştırmalar yaşa, etnik kökene, aile tıbbi geçmişine ve diğer hususlara göre ayarlandı.

Sağlıklı bir yaşam tarzı puanı hesaplamak için kullanılan düşük riskli yaşam tarzı faktörleri şunları içerir:

  • Asla sigara içme
  • Günlük en az 30 dakika fiziksel aktivite
  • Ilımlı alkol alımı
  • Ilımlı bir kilonun korunması ( 25’ten az bir BMI olarak tanımlanır )
  • Kaliteli bir diyet

Bu beş faktörün bir araya getirilmesi, 0 ile 5 arasında değişen son bir düşük riskli yaşam tarzı puanı verdi. Daha yüksek bir puan, daha sağlıklı bir yaşam tarzına işaret ediyordu.

Doktorunuz, belirli koşullar için ölüm riskinizi tahmin edebilecek risk puanları belirleyebilir. Ayrıca mevcut koşulları iyileştirebilecek kanıta dayalı yaşam tarzı değişiklikleri ve tedavileri konusunda yardımcı olabilir.

Düşük etkili, tolere edilebilir fiziksel egzersiz ile sağlıklı bir yaşam tarzı; Iyi, dengeli, renkli bir diyet; Hidrasyon; Ve uygun miktarda uyku, olumlu bir zihinsel görünümü ve fiziksel durumu sürdürmeye yardımcı olmak için harikalar yaratabilir

Sağlıklı Yaşam Sürenizi Uzatmak

Düşük riskli yaşam tarzı faktörlerinin hiçbirini takip etmeyen kadınlar için 50 yaşında kanser, kalp hastalığı ve diyabetten uzak yaşam süresi 24 yıldı.

Bu faktörlerden dört veya beşini benimseyen kadınlar için 34 yıl oldu.

Bu kronik hastalıklardan arınmış yaşam beklentisi, düşük riskli yaşam tarzı faktörlerini takip etmeyen 50 yaşındaki erkekler arasında ise 24 yıldı.

Bu sağlıklı alışkanlıkların dördünü veya beşini uygulayan erkekler için 31 yıldı.

Hipertansiyon dünya çapında bir numaralı ölüm nedeni olsa da, daha iyi diyet ve egzersiz gibi birçok yaşam tarzı değişikliği, özellikle rejim ve uyuma bağlı olarak bu teşhisi çeşitli derecelerde etkileyebilir.

Diyet Önemlidir

Ne yediğinizde seçici olmak en önemli yaşam tarzı faktörlerinden biridir.

Kaliforniya’daki Santa Clara Valley Tıp Merkezi’nde uzman Shelley Wood, lif içeriği yüksek olan yiyeceklerin, kan basıncı düzenlemek de dahil olmak üzere sağladıkları kardiyovasküler faydalar kapsamlı bir şekilde incelenmiştir diyor.

Wood, bu yiyeceklerin bitki bazlı olduğunu ve kepekli tahılları, meyveleri ve sebzeleri içerdiğini açıklıyor.

Ek olarak, fasulye, mercimek ve bezelye gibi baklagillerin kalp hastalığı, yüksek kolesterol seviyesi ve yüksek tansiyon riskini düşürdüğü gösterilmiştir.

Wood, kalp fonksiyonunu ve sağlığını korumak isteyenler için şeker, sodyum, doymuş yağ ve rafine karbonhidrat bakımından yüksek gıdalardan kaçınmanın fayda sağlayacağını söylüyor.

Ona göre yüksek kolesterolünüz varsa bu gıdalardan kaçınmak özellikle önemlidir. Şeker, tuz veya yağ oranı yüksek bir yiyecek yemeyi düşünüyorsanız, en iyi seçeneğiniz başka bir şey seçmektir.

Wood, kalori alımını optimize etmenin ve orta yaşa kadar, ortalama bir ağırlık ve bel ölçümüne ulaşmanın veya bunu sürdürmenin “diyabet riskini azaltmanın yanı sıra düzenli fiziksel aktiviteye katılmanın ve sigaradan kaçınmanın en önemli yol olduğunu ekliyor.

Sigara, Obezite Etkileri

Araştırmaya göre, günde 15 veya daha fazla sigara içen ve obeziteye sahip erkekler ve kadınlar (BMI 30 veya üstü olarak tanımlanır) 50 yaşında hastalıksız yaşam beklentisi için en düşük şansa sahiptir.

Sağlıklı beslenme, sağlıklı vücut ağırlığını koruma, fazla içmeme, sigara içmeme ve fiziksel olarak aktif olma. Hepsi önemlidir. Ancak sigara içenler için yapmaları gereken en önemli şey elbette sigarayı bırakmaktır. Obez insanlar için kilo vermek ve sağlıklı vücut ağırlığını korumak önemlidir.

Parrish, sigara içmemenin kritik derecede önemli olduğunu kabul ediyor.

Sigara içen herkesin yapabileceği tek şey sigarayı bırakmak ve hastalık ve ölüm riskini bu çalışmada görüldüğü gibi çift haneli rakamlarla azaltmaktır diyen Parrish, sürekli sigara içen kişiler sigarayı bıraktıklarında etkisi daha fazla görünüyor diye ekliyor.

“Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 1 ila 10 yıl içinde, kalp hastalığı ve akciğer kanseri riski azaldı ve 15 yıla kadar her birinin riski sigara içmeyenlerin riskine yakın” diye ekledi.

Sonuç

Yeni araştırmalar, kronik sağlık sorunları yaşamadan yaşadığınız yılları önemli ölçüde artıran beş yaşam tarzı faktörü olduğunu ortaya koyuyor.

Çalışma katılımcıları 20 yıldan fazla süre takip edildi. Sağlıklı yaşam tarzı seçimlerinden dört veya beşini uygulayanlar, 50 yaşından sonra sağlıklı yaşam sürelerini önemli ölçüde artırdı.

Uzmanlar, bunlardan en etkili olanının sigara içmemek ve ortalama vücut ağırlığını korumak olduğunu vurguluyor.

Sağlıklı yaşam için diyetin öneminden bahsettik, isterseniz Vücudunuzu Destekleyecek 10 Yaşlanma Karşıtı Gıda yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related posts

4 Thoughts to “Sağlıklı Yaşam Hayatınıza Yıllar Katabilir?”

  1. […] sağlığı için gerekli testlerden bahsetmeye çalıştık. İsterseniz Sağlıklı Yaşam Hayatınıza Yıllar Katabilir? yazımızı da […]

  2. […] ve Nikotinin Zararları yazımızı beğendiyseniz Sağlıklı Yaşam Hayatınıza Yıllar Katabilir yazımızı da […]

  3. […] Hissettiğinizde Denenecek 8 Nefes Egzersizi yazımızı beğendiyseniz Sağlıklı Yaşam Hayatınıza Yıllar Katabilir? yazımızı da […]

  4. […] Papilloma Virüsü Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey yazımızı beğendiyseniz Sağlıklı Yaşam Hayatınıza Yıllar Katabilir? yazımız da ilginizi […]

Leave a Comment