Salondan Kaçınıyorsanız Evde Spor Nasıl Yapılır?

Uzmanlar, evde spor yaparak tüm vücudunuzu çalıştırabileceğiniz bir antrenmanın birkaç yolu olduğunu söylüyorlar. 

Spor salonları egzersiz yapmak için harika yerler, ancak aynı zamanda koronavirüs gibi bir salgın varken pek de uygun bir yer olmayabilir.

Bazı spor salonları, ekipmanlarını daha sık temizlemek için uygulamalar başlattılar elbette.

Ancak fitness uzmanları, evde tam vücut antrenmanı için evde spor yapmanın birkaç yolu olduğunu söylüyor.

Egzersiz yapmak genellikle günün sonunda stresi azaltmak için harika bir yoldur ve bağışıklık sisteminizi en iyi durumda tutmanın da iyi bir yoludur.

Ancak yeni koronavirüs hastalığı olan COVID-19’a yakalanma korkusu birçok insanı endişelendiriyor. İnsalnlar hastalığa yakalanabilecekleri veya virüsü başka insanlara yayabilecekleri yerlerden kaçınıyorlar.

Bu noktada spor salonu, insanların, diğer insanların mikroplarını kolayca alabilecekleri bir yer olabilir.

Bu özellikle bazıları için endişe verici çünkü yeni koronavirüs, virüsü olan bir kişinin dokunduğu yüzeylere dokunarak veya hatta bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde havadaki damlacıklar yoluyla yayılabilen solunum hastalığına neden oluyor.

Solunum Hastalıkları Merkezi direktörü Dr. Nancy Messonnier, virüse maruz kalmaları sınırlandırmak için insanları temel önlemleri almaları konusunda uyarıyor.  Messonnier, “Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçınmak, ellerinizi sık sık temizlemek ve mümkün olduğu ölçüde halka açık yerlerde yüksek temas yüzeylerine dokunmaktan kaçınmak gibi günlük önlemlerinizi alın” diyor. “Özellikle yetersiz havalandırılan yerlerde kalabalıklardan kaçının.”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bazı koronavirüslerin yüzeylerde “birkaç saat veya birkaç güne kadar” aktif halde kalabileceğini söylüyor. Bu da ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkamanızı veya el dezenfektanı kullanmanızı önermelerinin en temel nedenidir.

Fitness Merkezleri Neler Yaptı

Spor salonları, genellikle serbest ağırlıklardan koşu bandındaki kontrollere kadar birçok yüzeye çok fazla dokunulan kalabalık yerlerdir.

Bir havluyla teri silmek, koronavirüsün ve diğer hastalıkların yayılmasını durdurmak için yeterli değildir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde  bir grup Twitter kullanıcısı, yeni koronavirüsün spor salonu alışkanlıklarını değiştirmediğini bildirirken, birçok fitness merkezi, ilave önleyici adımlar atmak için üyelerine ulaştı.

Kaliforniya’daki San Mateo Koleji’ndeki San Mateo Atletizm Kulübü buna bir örnektir .

Fitness merkezi, üyelerine San Mateo County’deki sağlık departmanı tarafından belirlenen kurallara uyduğunu söyledi .

E-postada, “Çalışanları iyi hijyen alışkanlıkları konusunda eğitmeye devam ettik: eldiven kullanımı ve uygun temizlik prosedürleri ile her iş istasyonunda Clorox mendil kullanımı” yazıyordu. “Bunlar, 10 yıldır uyguladığımız alışkanlıklar.”

Bir süre sonra, San Mateo spor salonu geçici olarak kapandığını duyurdu.

Ülke çapında zincirler, üyelerine alanlarının temiz ve güvenli olduğu konusunda güvence verdi.

Planet Fitness sözcüsü McCall Gosselin verdiği demeçte, “Ekip üyeleri kulüp ve spor salonunun tüm ekipmanlarının, yüzeylerinin ve alanlarının düzenli ve kapsamlı bir şekilde temizlenmesini dezenfektan temizlik malzemeleri kullanarak gerçekleştiriyor” dedi. “Ek olarak, tesisin gece boyunca temizliğini düzenli olarak tamamlıyorlar.”

Deneyimli atlet ve spor blogu yazarı olan Simon Hansen, COVID-19 salgınından bu yana spor salonunu daha az ziyaret ettiğini iletiyor ve ekliyor, ”Güçlü bağışıklık sistemine sahip kişilerin etkilenme olasılığının daha düşük olduğunu biliyoruz”.

Hansen özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilere farkında olmadan zarar verebileceğimiz için alınması gereken önlemler olduğunu düşünüyorum diyor. Ancak bu, egzersizi günlük rutininizden çıkarmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Evde Egzersiz

Evde iseniz, muhtemelen egzersiz rutininize devam etme fırsatına da sahipsiniz.

Sağlığa faydalarının yanı sıra, uzun süre kapalı kalmak yüzünden çıldırmaktan da kaçınmak için aktif olmak iyidir.

Dahiliye alanında çalışan Dr. David Nazarian , yeni koronavirüs hızla yayılmaya devam ederken, kendinizi korumak için standart önlemler almanın önemli olduğunu söyledi.

Egzersiz genel olarak sağlıklı bir refah için önemlidir, ancak kendinizi hava kaynaklı hastalıklardan, özellikle de etkili tedavi üzerine hala çalışılan koronavirüs gibi yeni hastalıklardan korumak hayati önem taşımaktadır.

Hava yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşma riski yüksek olan yerlerden kaçınmak gerekliyse, evde egzersiz yapmak gibi alternatif seçenekler değerlendirilebilir.

Hastalanmaktan korktuğunuz için spor salonundan kaçınıyorsanız, evde ekipman gerektirmeden yapabileceğiniz pek çok şey olduğunu unutmayın.

Güç artıracak ve kalp atış hızınızı artıracak kolay bir antrenman için plank, şınav, squat, bisiklet ve burpee gibi temel konulara odaklanın. Bir antrenman oluşturmanın en iyi yollarından biri de, 5 egzersizden oluşan bir tur yaparak her egzersizi 45 saniye çalışıp 15 saniye dinlenerek geçmek ve bu turu 4 defa tekrar etmektir.

Vücudunuzun farklı bölgelerini hedefleyen egzersizler seçin ve 20 dakikadan daha kısa sürede tüm vücut egzersizinizi yapmış olacaksınız.

Evde egzersiz yaparken daha fazla rehberlik arayan kişiler için, ister YouTube’da ister diğer portallarda bulunabilecek pek çok eğitim bulunuyor.

Evde spor yapmak ilginizi çektiyse Germe Egzersizi Kalp Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Related posts

One Thought to “Salondan Kaçınıyorsanız Evde Spor Nasıl Yapılır?”

  1. […] eritme için çalışmalara başlamadan önce Salondan Kaçınıyorsanız Evde Spor Nasıl Yapılır? yazımızı da […]

Leave a Comment