Tırnak İltihabı ve Tırnak Batması

Tırnak İltihabı ve Tırnak Batması

Batık tırnak, tırnağın yanlış kesilmesi nedeniyle oluşan, yumuşak dokuyu zedeleyen ve enfeksiyon yaratmasına neden olan rahatsızlıktır. Genel olarak bakıldığı zaman iki tip tırnak batması bulunuyor. İlki daha erken aşamada olan ve cerrahi müdahale gerektirmeyen batık olurken, diğeri de sonucu ağır olan ve yoğun tırnak iltihabı oluşturan bir türdür.

Batık oluşumunun belli başlı nedenleri arasında tırnağı düz kesip törpülememek, ayağı sıkan ayakkabıları giymek veya büyük numaralı ayakkabıları kullanmak yer alıyor.

Yapılan araştırmalara göre hızlı kilo alıp vermek de tırnak batması oluşumuna neden olabiliyor. Öncelikle kişilerin kendi önlemini alması adına düz olarak kesim yapmak ve törpülemek gerekiyor. Bunun yanı sıra da ayağa tam oturan ve rahat olan ayakkabıları tercih etmek gerekmektedir.

Tırnak Batması ve Tırnak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak batmasının boyutlarına göre farklı tedavileri olan tırnak batması tedavisi batık tırnağı yerinden sökme veya tırnak iltihabı olan dokuyu temizleme şeklinde gerçekleşebilir.

Cerrahi operasyon gerektiren tedavilerde hasta acı çekmez. Tedaviden sonra da doktorun verdiği ilaçlarla ağrılar azaltılmaya çalışılmaktadır. Yaklaşık 1 hafta süren batık tırnak tedavisinde eğer tırnak sökme işlemi yapılmış ise, yeni tırnağın çıkma süresi altı ayı bulabilmektedir.

Batık tırnak oluşumu erken evrede fark edilirse enfeksiyonu önlemek adına antibiyotik tedavisi kullanılmaya başlanılmaktadır. Hap ya da merhem şeklinde verilen bu tedavide tırnağın kesimi bu aşamada oldukça önemlidir. Hastaya oldukça rahatsızlık veren ve canını acıtan bu rahatsızlık kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle değil, doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Batık Tırnak Çekimi Nasıl Bir İşlemdir?

Eğer son evrede ve hastaya cerrahi müdahale gerekiyor ise tırnak yatağı uyuşturulmaktadır. Özellikle de tedavinin uygulandığı gün ağrı kesici ilaçlar almak ve istirahat etmek oldukça önemlidir. Hastalara yeri geldiği zaman tırnak iltihabı önlemek amacıyla antibiyotik kullanımı önerilmektedir.

Batık Tırnak Tedavi Sonrası Neler Yapılmalı?

İster erken evre olsun ister de cerrahi operasyon gerektirsin, batık tırnak tedavisi görmüş olan hastalar mutlaka ayaklarını sıkıştırmayan ve rahat olan ayakkabıları tercih etmek zorundadır.

Yara yerini ıslatmamak, batık tırnak kısmında oluşan yara kısmına ağırlık vermeden yürümek de tedaviye yardımcı olan etkenlerdendir. Zaman zaman tedaviden sonra kanama ya da ağrı olabilmektedir.

Bu durumda mutlaka yine doktora görünmek gerekmektedir. Eğer tedavi aşaması bittikten sonra ve yara iyileştikten sonra düzelme olmaz ise yeniden doktora gözükmek ve başka bir hastalığın olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Gerekli kontrollerden sonra herhangi bir problem yok ise günlük hayata geri dönülebilmektedir.

Related posts

5 Thoughts to “Tırnak İltihabı ve Tırnak Batması”

 1. Uğur Ateş

  Tırnak batması olayı sürekli yaşadığım bir durum. Birkaç kere çekme işlemi yaptırdım

 2. Mehmet

  Tırnak batması gerçekten kötü sonuçlara yol açabilen bir durum. Kişinin kendisinin ellememesini ve doktora görünmesini tavsiye ederim.

 3. mervan

  Çok kötü ya içeriye doğru tırnağın batması Allah kimsenin başına vermesin…

 4. yılmaz

  çok başarılı bir yazı olmuş gerçekten tebrikler.

 5. Cihan Turgut

  Tırnak batması cidden adamın moralini, canını sıkan bir durum detaylı olarak açıklama yaptığınız için teşekkür ederim.

Leave a Comment