Erkek SağlığıKadın Sağlığı

Tiroid Hastalığı; Nedir, Tedavileri ve Belirtileri

Tiroid Hastalıkları,Tiroid Hastalıkları Belirtileri ,Tiriod Hastalıkları Teşhisi ,Tiroid Hatalığı Tedavisi ,Tiroid  İlaçları ,Tiroid Cerrahisi

Tiroid hastalığı oldukça sık görülen hastalıklardan biridir. Tiroid bezi boyun bölgesinde yer almakla birlikte vücut için gerekli olan  enzim ve hareket için elzem olan dolaşımın ve enerjinin durumunu kontrol etmektedir. Sinir sisteminizin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için tiroidin doğru şekilde çalışması gerekmektedir. Eğer düzgün çalışmaz ise bazı sorunlara neden olmaktadır. Tiroid sorunları hakkında bilgi almak adına yazımızı okumaya devam edin.

Tiroid Hastalıkları 

 

Tiroid Hastalıkları Hormon üretme odaklı çalışan  tiroid az veya fazla çalışması sorunlara sebep olmaktadır.  Tıp dilinde hipertiroidi ve hipotiroidi olarak adlandırılmakla beraber bu ayrı durumlar kalbinizin düzensiz çarpması, sinirli olma durumu, halsiz hissediyor olmanız, kilo konusundaki dengesiz artış veya azalışlar, ciltte kurumalar ve ses tellerindeki rahatsızlıklar sebebi ile seste kısıklık, kadınlarda adet düzensizliği ve bu düzensizliğin getirdiği psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar olarak sıralanabilmektedir.

Nodül olarak adlandırılan ve bez içerisindeki Tiroid sisteminin içindeki farklı yapısı sebebi ile bu adı alan nodüller bezin sağlıklı çalışabilmesi adına gerekli olan bir yapıdır. Bu nodüllerin kanserli olma ihtimali de olmakla birlikte daha hafif rahatsızlıklarda yaşanabilmektedir. Tabi bu durumlar belirtileri ile beraber gelmektedir.

Tiroid Hastalıkları Belirtileri 

Kas sisteminizdeki gelişim eksikliği sebebi ile günlük hayatta bunu fark edebilecek düzeyde zorlanıyor iseniz, ellerinizde titreme varsa ve gün içerisinde sinirli haliniz uzun bir süredir devam ediyorsa, ishal olma durumunuz varsa ve bu durum yediğiniz farklı yiyecekler dışında bir süreklilik arz ediyorsa ve ter bezleriniz fazlası ile çalışıyorsa erken teşhis adına sizler de bir hekime görünmelisiniz.

Tiriod Hastalıkları Teşhisi 

Kan testleri ve bir takım hormon düzey testleri ile öğrenilebilecek ve hafif hipotiroidi, yüksek hipotiroidi, hafif hipertiroidi ve yüksek hipertiroidi olarak sınırflandırılabilecek bir yöntem gelişmiştir. Bu yöntem ile gelişen teknolojik imkanlar neticesinde sizler de  tiroid hastalıklarınıza hızlı bir şekilde teşhis koydurabilirsiniz. Tam tıbbi öykü ve fizik muayeneye ek olarak tiroid bozukluklarını teşhis etmek için özel testler kullanılır.

Kan testleri tipik olarak tiroid hormonları ve TSH düzeylerini ölçmek için yapılır. Tiroid dokusuna karşı antikorları tanımlamak için kan testleri, doktorunuz tarafından, örneğin, anti-tiroglobulin, anti-tiroperoksidaz veya TSH reseptörü uyarıcı antikorların durumunu öğrenmek için yapılacaktır.

Görüntüleme testleri, tiroid nodülleri veya genişlemesi mevcut olduğunda yaygın olarak kullanılır. Ultrason, tiroid bezleri içindeki dokunun kıvamını görselleştirebilir ve sıklıkla kistleri veya kalsifikasyonları açığa çıkarabilir.

Tiriod Hastalıkları Teşhisi 

Tiroid nodüllerinin işlevini değerlendirmek için sıklıkla radyoaktif iyot kullanılarak tiroid taranması yapılır. Tiroid vücutta iyot alan tek yer, bu nedenle radyoaktif olarak etiketlenmiş iyot verildiğinde, tiroid bezi tarafından alınır. Bir görüntüleme testi tipik olarak normal tiroid dokusu ile radyoaktif iyot alımını gösterir. Aşırı hormon üreten bölgeler veya nodüller  artmış iyot alımını gösterir. Bunlar “sıcak” nodüller veya alanlar olarak adlandırılır. Buna karşılık, “soğuk” nodüller denilen, iyot alımı azalmış alanları temsil eder. “Soğuk” nodüller aşırı hormon üretmez ve bazen kanseri temsil edebilir.

İnce iğne aspirasyonu ve biyopsisi, doku örneklerine dayanan koşullar tanısında eğitilmiş bir doktor olan bir patolog tarafından tetkik ve tanı için tiroid bezinden alınan bir hücre veya doku örneği bunun için yeterlidir. İnce iğne aspirasyonu (FNA) tiroid hücrelerinin bir örneğini çekmek için uzun, ince bir iğne kullanır. Genelde bu işlem  doktorun ofisinde yapılabilir. Bazen, ultrason görüntüleme FNA prosedürünü yönlendirmek için kullanılır.

Tiroid Hastalığı Tedavisi 

Tiroid hastalıkları ilaçlar veya bazı durumlarda ameliyatla tedavi edilebilir. Tedavi, tiroidin özel hastalığına bağlı olacaktır.

Tiroid Hastalığı için  İlaçlar 

Tiroid Hastalığı Tedavisi Hipotiroidizmde eksik tiroid hormonunun yerini almak için ilaçlar verilebilir. Sentetik tiroid hormonu ağız yoluyla hap şeklinde verilir. Hipertiroidizm mevcut olduğunda, tiroid hormonunun üretimini azaltmak veya bezden salınmasını önlemek için ilaçlar kullanılabilir. Artmış kalp hızı gibi hipertiroidizm belirtilerini yönetmeye yardımcı olmak için başka ilaçlar verilebilir . Hipertiroidizm ilaçlarla kontrol edilmezse, radyoaktif ablasyon yapılabilir. Ablasyon, tiroid dokusunu selektif olarak yok eden radyoaktivite ile etiketlenmiş iyot dozlarının verilmesini içerir.

Tiroid Hastalığı Cerrahisi

Cerrahi, büyük bir guatr veya salgı bezi içerisinde hiperfonksiyonlu bir nodülü çıkarmak için yapılmaktadır. Tiroid kanseri olasılığı olduğunda ameliyat genelde tercihten çok zorunluluktur. Tiroid bezi tamamen çıkarılırsa, kişinin yaşam için sentetik tiroid hormonu alması gerekir.

 

Her hastanın özel olduğunu ve bundan kaynaklı bir uzmana danışarak doğru tedavi alınması gerektiğini unutmayınız. Eğer herhangi bir rahatsızlık duyuyorsanız mutlaka doktorunuzdan randevu alınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close