Kadın Sağlığı

Vajinismus: Nedir, Tedavileri Ve Belirtileri

Vajinismus Hastalığı Nedir?  ,Vajinismus Türleri,Vajinismus Belirtileri  ,Vajinismus Nedenleri ,Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Hastalığı Nedir? Bu hastalık kadınlarda görülmekle beraber tam olarak cinsel bir işlev problemi olarak adlandırılabilir. Vajinismus, vajina olarak nitelendirilen ve karmaşık bir iç sisteme sahip olan organın en güçlü kasları olan pelvik kaslarının kasılması  sonucu ortaya çıkan bir durumdur.  Cinsel birleşmeyi imkansız hale getiren veya çiftler arasındaki cinsel zevki büyük oranda etkileyen bu hastalığın jinekolojik muayene sırasında koyulan tamponlar neticesinde de tetiklenebileceği bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır  Fiziksel bir sebep olmasa da vajinismus kadınlarda ruhsal sıkıntılara neden olmaktadır ve cinsel ilişkinin bu yön ile de yaşanmaz hale gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Vajinismus Hastalığı Nedir? 

 

Cinsel ilişki sırasında yaşanan yanma, bu bağlamda psikolojik bir etken olarak  kadınların karşısına çıkarak acının bir sendrom haline gelmesi kadınlarda sıkıntılara neden olmaktadır. Unutulmamalıdır ki cinsel ilişki öncesinde, esnasında veya sonrasında yaşanma ihtimali olan psikolojik ve bunun getirecek olduğu sendromlar sadece bayanlarda görülmemektedir. Bu rahatsızlıklar erkeklerde de görülmektedir. Pelvik kaslarının aşırı kasılması kadınların anatomik yapısına da bağlı olmakla birlikte sayılan nedenler ışığında tetikleyici bir hal alabilmektedir. Kadınların vajinismus hastalığı ile yaşadığı sorunlar başka sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Kadınlar kas kasılmaları sebebi ile bel ve sırt ağrıları yaşayabilmekte, bununla beraber cinsel birlikteliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülememesi sebebi ile evlilikler sarsılabilmektedir. Erkeklerin bu konuda daha sabırlı olması ve eşlerine karşı  saygılı ve anlayışlı davranması gerekmektedir.

Vajinismus Türleri

 

Farklı yaşlarda kadınları etkileyebilecek farklı vajinismus türleri vardır.

  • Birincil vajinismusta acının her zaman mevcut olduğu durumdur. Bir tampon kullanmak ve jinekolojik muayeneye girmek zor olacaktır. İlk kez cinsel ilişkide ilk denemeleri sırasında kadınlar tarafından görülür. Erkek partner penisini vajinaya sokamaz. Ağrı, jeneralize kas spazmı olabilir ve kadın geçici olarak nefes almayı durdurabilir. Vajinal giriş denemesi durdurulduğunda semptomlar tersine döner.
  • İkincil vajinismusta, bir kadının normal cinsel işlevini yaşadıktan sonra gelişir. Her zaman mevcut değildir. Hayatın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir ve daha önce gerçekleşmemiş olabilir. Genellikle enfeksiyon, menopoz , travmatik bir olay, bir tıbbi durumun gelişimi, ilişki sorunları, cerrahi veya doğum gibi belirli bir olaydan kaynaklanır.

Bunların dışında devamlı süren vajinismus vakaları ve bazen ortaya çıkan ve geçen vakalarda vardır.

Vajinismus Belirtileri 

Semptomlar  kadınlar arasında değişmekle beraber şunları içerebilir:Vajinismus Belirtileri 

  • ağrılı cinsel ilişki  , yanma veya batma hissi olan ağrı
  • penetrasyon yani cinsel birleşmenin zor veya imkansız olması
  • tampon ekleme sırasında ağrı
  • jinekolojik muayene sırasında ağr
  • cinsel birliktelik sırasında genel kas spazmı veya solunum durması

Vajinismus, insanların cinsel olarak uyarılmayı engellemez, ancak cinsel ilişkiden endişe hissi yaratabilir, böylece cinsel veya vajinal penetrasyondan kaçınma görülür.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus, fiziksel stresörlerden, duygusal streslerden veya her ikisinden kaynaklanabilen bir durumdur. Beklenti haline gelebilir, böylece kişinin gerçekleşmesini beklediği için olur.

Duygusal tetikleyiciler arasında;  hamilelik korkusu, anksiyete , performans hakkında veya suçluluktan dolayı
ilişki sorunları, kötü niyetli bir iş ortağı ya da savunmasızlık duyguları, tecavüz veya istismar  olabilmektedir. Fiziksel tetikleyiciler arasında ise ;   idrar yolu enfeksiyonu (İYE) ya da mantar enfeksiyonu, kanser veya liken skleroz gibi sağlık koşulları, çocuk doğurma, menopoz pelvis ameliyatı, yetersiz ön sevişme ve yetersiz vajinal yağlama olabilir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus TedavisiVajinismus tanısı koymak için, bir doktor hikayenizi dinler  ve pelvik muayene yapar. Tedavi, nedene bağlı olarak farklı uzmanlıklar içermektedir. Vajinismusa odaklanmadan önce, enfeksiyon gibi olası olası nedenlerin ilk önce dışlanması veya tedavi edilmesi gereken şeylerdir. Tedavinin amacı, kasların otomatik olarak sıkılmasını ve ağrı korkusunu azaltmak ve problemle ilgili olabilecek başka herhangi bir korkuyla başa çıkmak olacaktır.

Tedavi genellikle aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerir :

Pelvik taban kontrolü egzersizleri :  Pelvik taban kaslarının kontrolünü geliştirmek için kas kasılmasını ve dinlenme aktiviteleri veya Kegel egzersizleri – vajinal kasları kasma ve gevşetme- öğretilir.  Kadına bu konuda eğitim verilir ve bu eğitim korkuları ve endişeleri gidermek adına farklı boyutlarda olmaktadır. Önceden de belirttiğimiz gibi eğer sağlık sorunu yoksa bunlar uygulanmaktadır. Diğer sağlık sorunları gerekli ilaç tedavileri ve diğer tedavi yöntemleri ile giderilmektedir.

Yukarıda sizin için hazırlanan vajinismus yazımızın sizlere yararlı olduğunu umuyoruz. Vajinismus sıkıntısı yaşayan kadınların doktor tarafından kontrolü ve muayenesi oldukça önem arz etmektedir. Bundan kaynaklı eğer yukarıdaki belirtileri gösteriyorsanız doktorunuza danışarak tedavi olmak için uygun seçenekler hakkında konuşabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close