Vajinismus Tedavi Edilebilir mi?

Vajinismus Tedavi Edilebilir mi

Çok sayıda kadının yaşamını etkileyen ve çaresiz hissetmesine neden olan bir rahatsızlık vajinismus… problemin çözümü için alkol ya da kas gevşeticilerden, uyuşturucu pomadlardan, operasyonla kızlık zarının alınması gibi geçici ve yüzeysel yollara başvurmak yerine; sıkıntının temelden çözülmesi en doğrusu.

Cinsel psikiyatrinin alanına giren vajinismus rahatsızlığının çözümünde, öncelikle hastanın kendi bedeniyle tanışması, sınırları ve yapabileceklerini öğrenmesi hedeflenir.

Tedavi Aşaması…

Genital bölgeye dokunamama, tampon ya da fitil gibi aparatları kullanamama gibi belirtiler vajinismusun habercisi olabilir. Genital bölgeyi aşırı hassas ve uyaranlara karşı normalden fazla tepki verir hale getiren nedenler, yalnızca kadının bilinçaltı korkularından kaynaklanmaz.

Kimi durumlarda eşin sabırsız, anlayışsız yaklaşımı, geçmişte yaşanan bir travma ya da ailevi baskılar problemi olduğundan daha büyük hale getirebilir. Cinsel terapiler aracılığıyla sorunun neden kaynaklandığı tespit edilir; hastanın bu uyarana karşı gösterdiği refleksi çözebilmesi için, problemle ilgili olarak geçmiş yaşantıların deşifresi söz konusudur.

Vajinismus’u Yenmek Zor Değil…

Hastanın cinsel ilişkiyi sorunsuz olarak yaşama isteği varsa, kısa sürede sonuç almaması için bir neden yoktur. Vajinismus tedavisinde, psikolojik ve fiziksel olmak üzere iki ana yaklaşım vardır. Tedavi sürecinde eşlerin fiziksel ve ruhsal desteği, tedavinin başarısını etkileyen en önemli faktördür.

Cinselliğin aşılması zor bir engel olarak görülmesi durumuna, sinir sisteminin ve kasların verdiği bir tepki olarak meydana gelen Vajinismus’un son derece kolay tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu unutmamak gerekir. Vajinismus tedavisinde başarı oranı çok yüksektir; neredeyse %100’e yakın bir orandadır.

Related posts

Leave a Comment