Vücuttaki Ağrılara İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Vücuttaki Ağrılara İyi Gelen Besinler Nelerdir

Vücutta aniden ortaya çıkan akut ağrıları gidermek için ilaç yerine çeşitli besinler kullanılabilir. Özellikle karanfil, zerdeçal ve zencefil gibi besinler, içerdikleri maddeler nedeniyle vücutta doğal analjezik olarak görev yaparlar.

Yoğurt, Bal ve Üzüm

İçerdiği enzimler nedeniyle üzüm, kan ve dolaşım sistemini rahatlatır. Bu nedenle üzüm, varisten kaynaklı ağrılara iyi gelmektedir.

Özellikle kulak ağrısı için sarımsak kullanılabilir. Ezilip zeytinyağında pişirilen bir kaç diş sarımsak süzülür ve kulağa damlatılır. Haşlanan sarımsaktan hazırlanan lapa da harici olarak uygulanabilir.
Kronik migren ağrılarında kiraz son derece etkilidir. İçerdiği antisiyonin sayesinde, artritten kaynaklanan ağrılara ve eklem ağrılarına da iyi gelir.

Düzenli yoğurt tüketimi ise regl ağrılarını azaltır. Yumurtlama dönemi ağrılarına iyi gelen bir diğer besin yulaf ezmesidir. Yulaf lapası harici uygulamalarda kas zorlanmaları, kramplar ve kasılmalardan kaynaklanan şikayetleri azaltır.

Mide ve bağırsak problemlerinden kaynaklı ağrılarda nane içeren bitki çayları ve yoğurt etkilidir. Bölgedeki hazımsızlık ve inflamasyonu giderirler. Ağız mukozasındaki ülserlerin yol açtığı şikayelerde, bal son derece faydalıdır. Günde 2 ila 4 kez yara olan bölgeye sürülebilir.

Related posts

Leave a Comment