Yalnızlık ve COVID-19: Evcil Hayvanların Etkileri

Pek çok insan pandemi sırasında “dokunmadan yoksun” hissediyor. Oysa dokunmanın genel hissiyatı iyileştirdiği gösterilmiştir. Hayvanlarla ilgilenmek ise, insan dokunuşuna benzer faydalar sağlayabilir. Belki de evcil hayvanların etkileri yabana atılmamalıdır.

Fiziksel mesafe COVID-19’un yayılmasını sınırlarken insandan insana teması sınırlamakta, dokunma fırsatını da ortadan kaldırmakta.

Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Tiffany Field , “Nisan ayında ABD’nin kapatılması sırasında Facebook’ta bir anket yaptık ve insanların yüzde 60’ının dokunma yoksunluğu rahatsızlığını bildirdiğini tespit ettik” şeklinde bir açıklama yaptı. 

Bunlar sadece yalnız yaşayan insanlar değildi; aynı zamanda insanlarla yaşayanlardı ”dedi.

Anket ayrıca, insanların yüzde 32’sinin partnerlerine çok dokunduğunu ve yüzde 21’inin çocuklarına çok dokunduğunu ortaya koydu.

“’İnsanlar birbirleriyle sınırlıysa, daha çok sırt masajı yapıyor, sarılıyor ve dokunuyorlardır’ diye umuyordum.” dedi.

Field, aynı yaşam alanlarındaki insanların daha sık dokunmasının önüne geçen teknoloji kullanımına atıfta bulunuyor.

Bu gerçek, COVID-19 pandemisinden önce yaptığı bir çalışma ile desteklenmektedir. Ekibi, havaalanı kapılarındaki insanları gözlemlerken sosyal etkileşimlerin düşük olduğunu keşfetti.

Field, ” Birlikte seyahat eden insanlar bu zamanın sadece yüzde 3’ü birbirine dokunuyordu, yüzde 68’i cep telefonundaydı” dedi. “Sosyal medya, COVID-19’dan önce dokunma yoksunluğuna katkıda bulundu ve virüs, eskiden olduğu gibi insanları kucaklayamadığımız veya selamlayamadığımız için dokunma yoksunluğunu daha da kötüleştirdi.”

Evcil Hayvanların Etkileri Nasıl Yardımcı Olabilir

Güney Avustralya Üniversitesi’nde sağlık bilimlerinde öğretim görevlisi olan Janette Young , evcil hayvanların dokunma yoksunluğunun cevabı olabileceğini söyledi .

Young, “Covid 19 zihinsel olarak iyi hissedebilmemiz dokunmaya ne kadar ihtiyacımız olduğuna dikkat çekti” dedi. “Dokunma açlığının tekrar bir kenara atılmamasını ve insanların türler arası güvenli bir şekilde temas etmelerinin reddedilmemesini sağlamanın yollarını bulmak, 2020’den almamız gereken temel derslerden biri.”

Genç bir araştırmacılar ekibi tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, salgın sırasında hayvan sahibi olmanın yararları hakkında bilgi veriyor. 32 katılımcının yüzde 90’ından fazlası evcil hayvanlarıyla ilgili olarak, çoğunlukla istenmeden dokunulmasından bahsetti.

Katılımcılar, evcil hayvanlarına dokunmanın onlara rahatlık, rahatlama ve aşinalık sağladığını söylediler. Sıkıntılı, üzgün veya travma geçirdiklerinde onlara dokunan köpek ve kedi örneklerini paylaştılar.

Pek çok katılımcı, evcil hayvanlarının kendilerini iyi hissetmediklerinde hayvanlarının bunu “bilme” yeteneklerine ve onlara fiziksel olarak yaklaşmak istediklerine de dikkat çekti. Bazı katılımcılar, kuşları, koyunları, atları ve hatta sürüngenleri dokunmaya karşılık veren evcil hayvanlar olarak belirtmişlerdir.

Young, “İnsanların dokunmaya ihtiyacı var ve muhtemelen evcil hayvan olarak tuttuğumuz hayvanların çoğunda da bu bir ihtiyaç” dedi. “Hayvanlarla yakın, şefkatli ve dokunaklı ilişkilerimiz, birçok insanın yaşadığı temas boşluğunu kısmen doldurabilir.”

Masaj Ne Kadar Etki Edebilir?

Field, bir hayvanı sevmenin fizyolojik etkilerini düşündüğünüzde Young’ın hissiyatının gerçekçi olduğunu belirtiyor.

“İnsanlar bir köpeği veya kediyi severken fiziksel bir baskı yapıyorlar. Onlara baskı uyguladığınızda kedinin omurlarını veya bir köpeğin kaburgalarını hissedebilirsiniz ”diyor Field. Bir anlamda evcil hayvan masajı yapıyorlar.

Masajın faydalarının hem evcil hayvan hem de insan için geçerli olduğunu ekliyor.

Field, “Masajı yapan kişinin, stres hormonu olan kortizolün düşmesi, vücudun ağrı ve depresyon için doğal nörotransmiteri olan serotonin üretmesi gibi, masajı alan kişi kadar kazanç sağladığını gösteren çalışmalarımız var” dedi. .

Masaj çalışmaları, basınç uygulandığında fizyolojik tepkilerin, basınç reseptörlerinin sinir sistemini yavaşlattığını göstermektedir. Bu, kalp atış hızını ve kan basıncını düşürür. Araştırmalar, gevşemeyle ilişkili beyin dalgalarının da etkilendiğini gösteriyor.

Field, “İronik olan, burada viral bir pandeminin ortasındayız ve bulaşma veya virüs kapma riskini azaltabilecek şeylerden biri de basınç reseptörlerinin uyarılmasıdır” dedi.

“İnsanlar bu uyarımı birlikte yaşadıkları kişilerden alabilir, ancak bunu evcil hayvanlardan da alabilirler” dedi.

İnsanların dokunma hislerini hayvanlara uygulamak mümkün, çünkü evcil hayvanlara sahip insanların daha iyi bağışıklık fonksiyonuna sahip olduğunu ve daha uzun yaşadığını gösteren belgelenmiş bir literatür var.

Field, “Eminim bunun nedeni, kucakta oturan evcil hayvanlar ve evcil hayvanların okşama ve sürtünme gibi çok fiziksel olan, bağışıklık fonksiyonunuzu artırabilen ve dolayısıyla yaşamınızı uzatabilen etkileşimlerinin etkileridir” dedi. “Bu, köpeklerde ve kedilerde ölçülmemiş olsa da ölçülmelidir.”

Young, hayvanlarla temas etmenin faydasının göz ardı edildiğini kabul etti. Oysa evcil hayvanların etkileri sanılandan daha fazla olabilir.

Young, “Erken doğan bebekler için bu kadar büyük bir fark yaratıyorsa (kucaklaşmalar hijyenik bakıma dahil edildiğinde hayatta kalma oranlarında yüzde 50’ye yakın artış),” dedi Young, “o zaman şefkat dokunuşlarının bebeklik döneminin ötesinde bir şekilde önemli olması gerektiği açık görünüyor. Nasıl? Ne kadar süreliğine? Ne zaman? Nerede? Neden? Tüm bu sorular daha fazla araştırma gerektiriyor”.

O zamana kadar, hayvanlarla teması teşvik ediyor ve toplumu “insanların evcil hayvanlarla bağ kurmaya ve dokunma erişimine sahip olmaya” başlaması için çağırıyor.

Evcil hayvan bağlantılarının özellikle insanların izole olduğu hastanelerde, huzurevlerinde ve bakım tesislerinde önceliklendirildiğini umuyor.

Covid-19 hakkında daha fazla okumak için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment