Yeni Anne ve Babalar

Yeni Anne ve Babalar

Yeni teoriler karşısında şaşıran anne ve babalar genellikle iki cinstir. Önce, kendi bilgilerine pek az güvenerek yetiştirilmiş olanlar vardır. Eğer kendinize güvenmezseniz başkalarının söylediğini ister istemez izlersiniz.

İkinci grupta ise çok sert terbiye alarak yetiştiklerini düşünen anne ve babalar bulunmaktadır. Onlar zaman zaman anne ve babalarına karşı duydukları öfkeyi hatırlamaktadırlar. Kendi çocuklarının da onlar hakkında aynı duygulara kapılmalarını arzulamazlar.

Eğer çocuğunuzu kendinizin yetiştiği gibi yetiştirmek istiyorsanız bunun için izlemeniz gereken belirli bir program olması gerekir. Bunun için düşünmenize gerek yoktur. Fakat onların kendinizden çok daha başka şekilde yetiştirilmesini istiyorsanız, o zaman elinizde bütün bunlara ne dereceye kadar izin verebileceğinizi gösteren bir program yoktur.

Eğer iş çığırından çıkarsa… Meselâ çocuğunuz yumuşaklığınızdan yararlanmaya kalkarsa, geri dönüp asıl aradığınız yolu bulmak daha da güçleşecektir. Çocuk sizi hiddetlendirmektedir. Fakat hiddetiniz arttıkça kendinizi suçlu duymaya başlayacaksınız. Zira bu hiddet yüzünden çocuğunuzu, sakınmaya çalıştığınız programa göre yetiştirmeye kalkacağınızdan korkacaksınız.

Related posts

Leave a Comment