Yüksek Kolesterollü Yiyecekler! Üstelik Sağlıklı!

Yüksek kolesterollü yiyecekler için yıllardır kalp hastalığı riskini artırdığı söylendi.

Ancak, son zamanlarda yapılan birçok araştırma, bunun kesin doğru olmadığını göstermiştir (1).

Kanınızdaki kolesterolün çoğu karaciğeriniz tarafından üretilir. Yüksek kolesterollü yiyecekler yediğinizde ise karaciğeriniz daha az kolesterol üretir (2).

Bu nedenle diyetinizde aldığınız kolesterolün çoğu insan kanındaki kolesterol düzeyleri üzerinde yalnızca küçük etkiler yapar (3).

Çalışmalar ayrıca diyetinize kolesterol eklemenin kalp krizi veya felç ile hiçbir bağlantısı olmadığını göstermektedir (34).

Dahası, kolesterolü yüksek birçok gıda en sağlıklı ve en besleyici gıdalardır.

İşte süper sağlıklı ve yüksek kolesterollü yiyecekler.

1. Peynir

Peynir, lezzetli, doyurucu, besleyici yoğun bir besindir.

30 gram ya da bir dilim çedar, nispeten yüksek bir miktar olan 28 mg kolesterol sağlar.

Bununla birlikte, peynir aynı zamanda başka besinlerle de yüklüdür. Örneğin, 30 gram çedar  yaklaşık 7 gram kaliteli proteine ​​sahiptir ve kalsiyum için Günlük Değerin (GD) % 15’ini sağlar (5).

Doymuş yağ oranı da yüksek olmasına rağmen, araştırmalar kalp sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir (67).

Peynir gibi yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı süt ürünleri de vücut yağını azaltmaya ve kas kütlesini artırmaya yardımcı olabilir (8).

ÖZET: Peynir, kalp sağlığını iyileştirebilecek ve vücut yağ kaybını artırabilecek lezzetli, doyurucu bir besindir.

2 Yumurta

Yumurta en besleyici gıdalardan biridir.

Ayrıca, 2 büyük yumurtanın 372 mg ile kolesterol değeri son derece yüksektir (9).

Ek olarak, 13 gram protein, selenyum için GD’nin % 56’sının yanı sıra iyi miktarda riboflavin, B12 vitamini ve kolin sağlarlar (9).

Ne yazık ki, bazı insanlar kolesterolden zengin yumurta sarısını atar ve sadece yumurta beyazını yerler. Bunun nedeni genellikle yumurta sarısındaki kolesterolün yanlış yönlendirilmiş korkusudur.

Bununla birlikte, yumurta sarısı, yumurtanın en besleyici kısmıdır. Neredeyse tüm besinleri sağlarken, beyaz çoğunlukla proteindir.

Ek olarak, yumurta sarısı, katarakt ve maküler dejenerasyon gibi göz bozuklukları riskini azaltan antioksidanlar lutein ve zeaksantin içerir.1011).

Yumurtaları bütün yemek, bazı insanlarda kalp hastalığı için risk faktörlerini bile azaltabilir (1213).

Dahası, yumurta kan şekerini düşürebilir ve kendinizi tokhissettirebilir (1415).

ÖZET: Bütün yumurtalar besinlerle doludur. Neredeyse tüm besinler, aynı zamanda yüksek kolesterol içeren sarılarda bulunur.

3. Karaciğer

Karaciğer bir beslenme güç merkezidir.

Hayvan kaynağı ne olursa olsun kolesterol açısından da zengindir.

Örneğin, 100 gramlık sığır karaciğeri porsiyonu 389 mg kolesterol içerir.

Bu porsiyon aynı zamanda 27 gram protein sağlar ve birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Aslında, A vitamini için GD’nin % 600’ünden fazlasını ve B12 vitamini için GD’nin % 1000’inden fazlasını içerir (16).

Ayrıca, demir için DV’nin% 28’ini sağlar. Ayrıca, bu en kolay emilen hem demirin hem formudur (17Güvenilir Kaynak).

Ek olarak, 100 gram sığır karaciğeri, beyninizin, kalbinizin, karaciğerinizin ve kaslarınızın sağlığını korumaya yardımcı olan önemli bir besin olan 339 mg kolin içerir (181920).

Bütün yumurta ile birlikte karaciğer, dünyanın en iyi kolin kaynakları arasındadır. Bu önemlidir çünkü çoğu insan bu besleyiciden yeterince almaz (1921).

ÖZET: Karaciğer, A vitamini, B12 vitamini, protein ve demir ile doludur. Ayrıca çoğu insanın yeterince alamadığı kolin bakımından da oldukça yüksektir.

4. Kabuklu Deniz Ürünleri

Kabuklu deniz ürünleri lezzetli ve besleyici gıdalardır.

En popüler türlerden bazıları karides, yengeç, ıstakoz, midye, istiridye ve taraktır.

İlginç bir şekilde, kabuklu deniz hayvanlarının yağ oranı düşük ancak kolesterolü yüksektir.

Örneğin, 100 gramlık bir karides porsiyonunda 211 mg kolesterol ve sadece 2 gram yağ bulunur.

Aynı zamanda harika bir protein kaynağıdır ve B12 vitamini ve kolin açısından çok zengindir (22).

Çoğu kabuklu deniz ürünü türünün bir porsiyonu, iltihabı azaltan ve prostat kanseri riskini azaltabilen bir mineral olan selenyum için GD’nin yaklaşık % 90’ını sağlar (2324).

Ek olarak, kabuklu deniz ürünleri, düzgün beyin ve tiroid işlevi için çok önemli olan en iyi iyot kaynaklarından bazılarıdır. Araştırmalar, birçok insanın, özellikle kadınlar ve çocukların iyot eksikliği riski altında olduğunu göstermiştir (2526).

ÖZET: Kabuklu deniz ürünleri protein bakımından ve selenyum ile iyot gibi hastalık riskini azaltan çeşitli besinler açısından zengindir.

5. Morina Karaciğeri Yağı

Morina karaciğeri yağı, konsantre formda inanılmaz sağlıklı ve yararlıdır.

Sadece bir çorba kaşığı 570 mg kolesterol içerir. Aynı zamanda A vitamini için GD’nin % 453’ünü ve D vitamini için GD’nin % 170’ini içerir (27 ).

Morina balığı karaciğeri yağı, kalp hastalığı riskini azaltabilen ve çeşitli başka faydalar sağlayan omega-3 yağ asitleri bakımından da zengindir (28).

Dahası, bazı araştırmacılar D vitamini ve omega-3 yağlarının kansere karşı korunmak için birlikte çalışabileceğini öne sürmektedirler (29).

ÖZET: Morina balığı karaciğer yağı, omega-3 yağ asitleri ve A ve D vitaminleri bakımından zengindir. Kalp hastalıklarına karşı koruyabilir.

6. Diğer Sakatatlar

Karaciğer en popüler sakatat olmasına rağmen diğerleri de tüketilmektedir.

Diğer bazı yaygın türler arasında böbrekler, kalp ve beyin bulunur.

Kabuklu deniz ürünleri gibi, çoğu sakatatın da kolesterol miktarı yüksek ancak yağ oranı düşüktür.

Örneğin, 100 gramlık kuzu böbreği porsiyonunda 565 mg kolesterol ve sadece 4 gram yağ vardır (30).

Sakatat ayrıca B vitaminleri, selenyum ve demir de dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengindir. Aslında, 100 gram kuzu böbreği, B12 vitamini için GD’nin % 3,288’ini ve selenyum için GD’nin % 398’ini sağlar (30).

Ek olarak, yürekte CoQ10’da (Koenzim Q10) çok yüksektir ve bu da kalp yetmezliği semptomlarını azaltabilir. CoQ10 ayrıca kolesterol düşürücü statin ilaçlarına bağlı kas ağrısını da azaltabilir (3132).

ÖZET: Böbrek ve yürek gibi sakatatlar birçok vitamin ve mineral açısından zengindir. Yürek de faydalı CoQ10 bakımından yüksektir.

7. Sardalya

Sardalya gerçek bir süper besindir.

Ayrıca kolesterol açısından birçok insanın düşündüğünden daha yüksektir. 100 gramlık sardalya porsiyonunda 142 mg kolesterol bulunur.

Bir porsiyon sardalya 25 gram protein, D vitamini için GD’nin % 24’ü, kalsiyum için GD’nin % 29’u ve selenyum için GD’nin % 96’sını sağlar (33).

Ek olarak 982 mg omega-3 yağ asidi içerir. Bunların, kalp hastalığı riskini azaltmak ve beyin sağlığını korumak gibi çeşitli sağlık yararları vardır (343536).

Omega-3 yağları ayrıca depresyonlu kişilerde semptomları hafifletebilir. 12 haftalık bir çalışmada, günlük olarak omega-3 yağ eikosapentaenoik asidi (EPA) alan kişilerin % 69’u, depresyon semptomlarında bir azalma bildirmiştir (37).

ÖZET: Sardalya pek çok besin açısından zengindir. Depresyonla savaşırken kalp ve beyin sağlığını iyileştiren omega-3 bakımından çok yüksektirler.

Sonuç

Yediklerinizdeki kolesterolün çoğunun insan kanındaki kolesterol üzerinde çok az etkisi vardır. Daha da önemlisi, kalp hastalığı riskiyle güçlü bir bağlantısı yoktur.

Gerçek şu ki, kolesterolü yüksek olan yiyeceklerin çoğu aynı zamanda sağlıklı ve besleyicidir.

Yazımızı beğendiyseniz Vücudunuzu Destekleyecek 10 Yaşlanma Karşıtı Gıda yazımız da ilginizi çekebilir.

Related posts

One Thought to “Yüksek Kolesterollü Yiyecekler! Üstelik Sağlıklı!”

  1. […] Proteinli ve Lezzetli 20 Yiyecek yazımızı beğendiyseniz Yüksek Kolesterollü Yiyecekler! Üstelik Sağlıklı! yazımız da ilginizi […]

Leave a Comment