Yüksek Tansiyon Neden Kaynaklanır?

Yüksek Tansiyon Neden Kaynaklanır

Kalpten damarlarlar yoluyla organ ve dokulara taşınan kanın, damar içine yaptığı basınç anlamına gelen tansiyon sürekli olarak 14’e 9 üzerinde ise, yüksek tansiyon hastalığı söz konusudur.

Hipertansiyonu Tetikleyen Faktörler

Kişi dinlenme halindeyken düşük seyreden tansiyon, heyecan ya da stres gibi koşullar altında yükselir. Kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayan yüksek tansiyon; böbrek, diyabet ve göz hastalıklarındaki ölüm oranlarında ciddi bir artışa neden olmaktadır. Yine, tedavi edilmeyen yüksek tansiyon, beyin fonksiyonlarında geri dönülemez hasarlara yol açabilir.

Yüksek tansiyona neden olan etmenler 2 başlık altında incelenir: Primer Hipertansiyon’da yüksek tansiyonun doğrudan oluşumu söz konusudur. Bu tip yüksek tansiyonun kaynağı kesin olarak bilinmemekle beraber, kalıtsal faktörler hastalığın oluşumunda etkin rol oynar. En yaygın tip olan Primer Hipertansiyon, obezite, diyabet, sigara kullanımı ve aşırı duygusal gerilim gibi risk faktörleri ile ilişkilidir.

Akciğer yüksek tansiyonu olan Pulmoner Hipertansiyon’da ise henüz kesin bir tedavi söz konusu değildir; ancak akciğer tansiyonunu düşürmeye yönelik tedavilerle hastanın yaşamı uzatılabilmektedir.

Sekonder Hipertansiyon, başka bir hastalığa bağlı olarak gelişen yüksek tansiyon hastalığıdır. Böbrek hastalıkları, hormonal problemler veya nörolojik nedenlerden kaynaklanabilir.

Related posts

Leave a Comment