Zencefil Deyip Geçmeyin! İşte Zencefilin Faydaları

zencefilin faydaları

Zencefil bu gezegendeki en sağlıklı baharatların başında geliyor. Fakat zencefile sadece baharat demek ona büyük bir haksızlık olacak. Zencefil beynimiz için ve vücudumuz için son derece faydalı içeriklere sahip. Bilimsel araştırmaların ışığında zencefilin faydaları konusunu sizler için araştırdık. Makalemizin konusu zencefilin yararları.

Zencefilin Faydaları

Zencefil Çin kökenli bir bitkidir.  Zencefilin yer altında kalan kısmı baharat olarak kullanılıyor.Tarihte alternatif tıbbın çeşitli problemlerini çözmede zencefil temel şifa kaynağı olarak kullanılmış.

Hazımsızlık geçirenlere sindirime yardımcı olmak üzere zencefil tozu verilerek bu sıkıntılar giderilmiştir.

Mide bulantısı çekenlerin mide bulantısını azaltmaları için zencefil tüketmeleri tavsiye edilir.

Soğuk algınlığı ve grip ile savaşmak için zencefil en ideal bitkidir.

Zencefili ister kurutulmuş olarak kullananın ister toz haline getirilmiş olarak kullanın yararları taze olduğu sürece çok fazladır. İster işlenmiş gıdalara ekleyin, isterseniz kozmetik ürünlerine ekleyin her yönden faydasını göreceksiniz.

Zencefilin Son derece güzel bir aroması ve kokusu vardır. İçeriğinde gingerol(*) adı verilen doğal bir yağ mevcuttur. Gingerol çok güçlü bir antienflamatuar ve ayrıca antioksidan etki göstermektedir.

Zencefil eklem ağrılarına iyi gelir ve kasları sertleştiren olumsuzluklara karşı eklemleri dejenere eder. Özellikle diz ağrılarında 247 kişi üzerinde yapılan bir deneyde zencefil verilerek ağrı kesicileri kullanmaları engellenmiştir. Bu hastalar ağrı kesici kullanmaya gerek görmemişler. Ağrı kesiciler karaciğere çok büyük zararlar verebilir Bu nedenle mümkün mertebe ağrı kesici haplar kullanmamak gerekiyor.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Sabahları aç karnına zencefili sulandırarak içmek bütün gün boyunca mide bulantısına giderir. En az reçete edilmiş ilaçlar kadar yararlıdır ve zencefilin yan etkisi yoktur. Zencefil ameliyattan sonra kemoterapi gören hastalar için de bulantıyı keser.

Bütün şifalı bitkilerde olduğu gibi zencefilin de aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Aşırı alınan su bile vücudu zehirler.

Hamile kadınlar sık sık bulantıdan şikayet ediyorsa günde 1 gram zencefili bir bardak su içine koyarak içebilirler. Bununla ilgili Amerika’da 1278 hamile kadın üzerinde çalışma yapılmış ve bulantı semptomlarını giderdiği gözlemlenmiştir

Zencefil kas ağrılarına karşı çok iyi bir ağrı kesicidir kas ağrısı çekenler günde 2 gram zencefili 11 gün boyunca tüketirse önemli ölçüde kas ağrıları gidecektir

Zencefilin kan şekerini düşürdüğü bilinmektedir. Anti-diyabetik özelliği mevcuttur. 2015 yılında 41 kişi üzerinde yapılan bir denemede günde 2 gram zencefil tozu verilerek kan şekeri ölçülmüş ve 41 kişinin kan şekerinin yüzde 12 oranında düşürüldüğü ortaya çıkarılmıştır. Bu uygulama 12 hafta boyunca sürdürdüğünde ise kan şekerinin yüzde 10 oranında azaldığı gözlemlenmiştir kalp hastalığına yol açan risk faktörlerini ortadan kaldırıcı etkisi nedeniyle zencefil çok yararlı bir bitkidir.

Yediğiniz yemekleri hazmedemiyorsanız midenizin üst tarafında tekrarlayan ağrılar varsa bu ağrıları önlemek için zencefil kullanabilirsiniz. Kullanılacak olan zencefil günde 2 gram miktarınca olmalıdır daha fazla kullanmaya gerek yoktur. Hazımsızlık çeken 24 hasta üzerinde yemekten önce 1.2  gram zencefil tozu verilerek midenin yüzde 50 oranında daha çabuk boşalması sağlanmıştır.

Zencefil, kolesterolü düşüren bir etkiye sahip özellikle kötü kolesterol olarak bilinen lipoproteinleri düşürmektedir, 85 kişi üzerinde 45 günlük bir çalışma yapılmış ve bu insanlara 3 gram zencefil tozu verilerek kötü kolesterol değerleri düşürülmüş. Başka bir çalışmada da farelerde yapılan bu deney LdL kötü kolesterol düşürmüştür.

Zencefil, bal, limon, sarımsak, elma sirkesi ile yapılan karışım kandaki trigliserit oranını ciddi seviyede düşürmektedir. Bu kür 7 gün boyunca trigliserit hastalarında uygulanırsa ve 5 gün ara verilirse trigliserit kan yağının oranının gittikçe düştüğü gözlemlenecektir.  Trigliserit kan yağının kabul edilebilir değeri 150 mg/dL seviyededir ama trigliserit hastalarında bu oran 400 500’e kadar çıkabiliyor. Bu da kanın yağlanması akışının, akış yeteneğinin bozulması ve kalbin yorulması demek oluyor. Tabi ki bu olay sonunda  kalp krizi kaçınılmaz oluyor.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Zencefil

Zencefilin faydaları hakkında unuttuklarımızı bize yorum olarak bildirebilirsiniz.

Related posts

2 Thoughts to “Zencefil Deyip Geçmeyin! İşte Zencefilin Faydaları”

  1. Şükrü

    Çok Güzel yararlı bir makale olmuş. Alternatif tıbbın biran önce yasalaşıp serbest haale gelmesi lazım yoksa ilaçlar bizi artık iyice zehirledi ve zehirlemeyede devam ediyor.

  2. Can

    Zencefilin bukadar faydası olduğunu gerçekten bilmiyordum. Boğaz ağrısı çektiğimde eşim bal limon zencefil karışımı yapardı ve faydasını görürdüm gerçekten.

Leave a Comment