Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bazen Hint safranı veya altın baharat olarak adlandırılan zerdeçal, Asya ve Orta Amerika’da yetişen uzun bir bitkidir. Zerdeçalın faydaları gibi zararları da olabilir. Kullanırken dikkat edilmelidir.

Raflardaki ve baharat dolaplarındaki zerdeçal, bitkinin toprak köklerinden yapılır. İşlenmiş zerdeçalın parlak sarı rengi, birçok kültüre onu boya olarak kullanma konusunda ilham verdi. Öğütülmüş zerdeçal ayrıca köri tozunun önemli bir bileşenidir.

Kapsüller, çaylar, tozlar ve özler, ticari olarak temin edilebilen zerdeçal ürünlerinden bazılarıdır.

Kurkumin, zerdeçalın aktif bileşenidir ve güçlü biyolojik özelliklere sahiptir. Geleneksel bir Hint tedavi sistemi olan Ayurveda tıbbı, çeşitli sağlık koşulları için zerdeçal önermektedir. Bunlara kronik ağrı ve iltihap dahildir. Batı tıbbı, zerdeçalın ağrı kesici ve iyileştirici tarafı üzerinde çalışmaya başladı.

Bu makale, zerdeçalın besin içeriğini sunarken, zerdeçalın faydaları ve bazı olumsuz yan etkilerini araştırıyor.

Zerdeçalın Besin Değeri

Bir çorba kaşığı (yemek kaşığı) zerdeçal tozu şunları içerir:

 • 29 kalori
 • 0.91 gram (g) protein
 • 0.31 gr yağ
 • 6,31 g karbonhidrat
 • 2,1 g lif
 • 0.3 g şeker

1 yemek kaşığı porsiyon günlük ihtiyaçta şunları verir:

 • Manganez günlük ihtiyacının yüzde 26’sı
 • Demir günlük ihtiyacının yüzde 16’sı
 • Potasyum günlük ihtiyacının yüzde 5’i
 • C vitaminini günlük ihtiyacının yüzde 3’ü

Olumlu Yan Etkiler

Zerdeçal, tüketilmesi besleyici olan aromalı bir baharat olarak bilinir. Geleneksel olarak Ayurveda ve Çin tıbbında iltihaplı durumları, cilt hastalıklarını, yaraları, sindirim rahatsızlıklarını ve karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için de kullanılmıştır.

Antiinflamatuar Özellikler

Artrit Vakfı, zerdeçalın iltihabı azalttığı çeşitli çalışmalardan bahsediyor.

Bu anti-enflamatuar yetenek, artritli kişilerin eklemlerinde hissettikleri ağırlaşmayı azaltabilir.

Vakıf, iltihaplanmanın giderilmesi için günde üç defaya kadar 400 ila 600 miligram (mg) zerdeçal kapsülleri almayı öneriyor.

Ağrı Kesici

Zerdeçal bir ağrı kesici olarak düşünülmektedir. Baharat, artrit ağrısını da hafifletmekle ünlüdür.

Çalışmalarda, zerdeçalın ağrıyı gidermek için etkili olduğu görülüyor. Yapılan bir çalışmada, dizlerinde artrit olan kişilerde ibuprofen kadar işe yaradığı görüldü.

Dozlama önerileri değişiyor gibi görünse de, çalışmaya katılanlar her gün kapsül formunda 800 mg zerdeçal aldı.

Karaciğer Fonksiyonunun İyileştirilmesi

Zerdeçal, antioksidan yetenekleri nedeniyle son zamanlarda ilgi görüyor .

Zerdeçalın antioksidan etkisi o kadar güçlü görünüyor ki karaciğerinizin toksinlerden zarar görmesini engelleyebilir. Bu, diyabet için güçlü ilaç veya uzun süreli kullanımda karaciğerlerine zarar verebilecek diğer sağlık sorunları için iyi bir haber olabilir.

Muhtemelen Kanser Riskini Azaltır

Zerdeçalın faydaları arasında kanser riskini azaltması ihtimali de bulunur. İçerdiği kurkumin, kanser tedavisinde de umut vaat ediyor. Çalışmalar, pankreas kanseri, prostat kanseri ve multipl miyeloma karşı koruyucu etkileri olduğunu göstermektedir.

Sindirim

Zerdeçal, köri tozundaki varlığı ile de yiyeceklere lezzet katar. Bununla birlikte, zerdeçal, o yiyeceğin sindirilmesinde de önemli bir rol oynayabilir.

Baharat, antioksidan ve antiinflamatuar özelliklerinin bir sonucu olarak sağlıklı sindirime katkıda bulunabilir.

Zerdeçal, Ayurveda tıbbında sindirimi iyileştirici bir ürün olarak kullanılır. Batı tıbbı şimdi zerdeçalın, sindirim verimliliğinin iki ölçütü olan bağırsak iltihabı ve bağırsak geçirgenliğine nasıl yardımcı olabileceğini incelemeye başladı.

Baharat, irritabl bağırsak sendromu (IBS) için bir tedavi olarak bile araştırılıyor .

Diyete Zerdeçal Dahil Etmek

Zerdeçal, yemeklere aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde eklenebilen çok yönlü bir baharattır:

 • Köri veya barbekü gibi baharat karışımlarına zerdeçal eklemek
 • Kısmen yağ, biraz sirke ve zerdeçal dahil baharatlar kullanarak ev yapımı bir sos yapmak
 • Hazır marinelerinizi zerdeçal ekleyerek değiştirmek.

Zerdeçal ayrıca toz içeren kapsüller, sıvılar, özler ve tentürlerde ek olarak mevcuttur. Ananastan elde edilen bir protein özütü olan Bromelain, zerdeçalın emilimini ve etkilerini artırır. Bu nedenle bu ürünler genellikle zerdeçal ile birleştirilir.

Zerdeçal takviyeleri ve tozu çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Kullanmanızın güvenli olduğundan emin olmak için herhangi bir takviye almadan önce bir doktora danışmalısınız.

Zerdeçalın Yan Etkileri

Zerdeçalın faydaları etkileyici olsa da, büyük miktarlarda tüketmeden önce dikkate alınması gereken bazı riskler de bulundurur.

Mideyi Tahriş Edebilir

Sindirim sağlığını destekleyen zerdeçaldaki aynı maddeler, büyük miktarlarda alındığında tahriş edebilir. Kanser tedavisi için zerdeçal kullanımına bakan araştırmalardaki bazı katılımcılar, sindirimleri çok olumsuz etkilendiği için bırakmak zorunda kaldılar.

Zerdeçal, mideyi daha fazla mide asidi üretmesi için uyarır. Bu, bazı kişilerin sindirimine yardımcı olurken, diğerlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kan İnceltici Özellikler

Zerdeçalın arındırıcı özellikleri de daha kolay kanamaya yol açabilir. Bunun sebebi açık değil. Kolesterolü düşürmek ve kan basıncını düşürmek gibi önerilen diğer faydaların zerdeçalın kanınızdaki işlevleriyle bir ilgisi olabilir.

Warfarin (Coumadin) gibi kan inceltici ilaçlar alan kişiler, yüksek dozda zerdeçal tüketmekten kaçınmalıdır.

Kasılmaları Uyarmak

Köri ile tatlandırılmış yiyecekler yemenin doğumu teşvik edebileceğini duymuş olabilirsiniz. Bu iddiayı destekleyecek çok az klinik veri olmasına rağmen, araştırmalar zerdeçalın PMS semptomlarını hafifletebileceğini öne sürüyor .

Hamile kadınlar, kan inceltici etkileri nedeniyle zerdeçal takviyesi almaktan kaçınmalıdır. Yiyeceklere baharat olarak az miktarda zerdeçal eklemek sağlık sorunlarına neden olmamalıdır.

Sonuç

Diyetinize zerdeçal dahil etmenin sağlık açısından faydaları olduğu görülüyor. Altın baharat diğer şeylerin yanı sıra bağışıklığı destekler, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve sindirime yardımcı olabilir. Ancak bazı yan etkilerinden dolayı zerdeçal bazı insanlar için rahatsızlık verici olabilir.

Zerdeçalın denemeniz gereken bir şey olup olmadığına karar verirken dikkatli olmak önemlidir. Herhangi bir alternatif tedavide olduğu gibi, sahip olduğunuz herhangi bir sağlık durumunu tedavi etmek için zerdeçal kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Zerdeçal veya kurkumin takviyesi satın almak istiyorsanız, internet üzerinde yapacağınız bir arama ile pek çok satıcıya ulaşabilirsiniz.

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir? yazımızı beğendiyseniz Bademin Faydaları! Neden Sağlıklı Bir Seçim? yazımız da ilginizi çekebilir.

Related posts

One Thought to “Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?”

 1. Zerdeçalın faydaları olduğu gibi zararları da olduğundan kullanmaya genellikler karşı oldum.Bu yazı biraz fikrimi değiştirdi teşekkür ederim.

Leave a Comment